AkademijaKako čuvati djecuIntervju za posao čuvanja djece

Intervju za posao čuvanja djece: Kako odgovoriti na 25 najčešćih pitanja?

  25. Studeni 2024.,    11 min. čitanja,
Na prvom razgovoru s roditeljima, važno je ostaviti dobar dojam i pokazati da ste prava osoba kojoj mogu povjeriti svoju djecu. Roditelji žele znati da će njihova djeca biti sigurna i u dobrim rukama, a upravo vaši odgovori na njihova pitanja mogu igrati veliku ulogu u donošenju odluke. 
Uz malo pripreme i opušten, ali profesionalan pristup, možete se istaknuti i povećati svoje šanse za dobivanje posla. Zato smo pripremili čak 25 pitanja koja možete očekivati te savjete kako odgovoriti na svako od njih.

Pitanja o iskustvu i vještinama

1. Koliko imate iskustva u čuvanju djece?

Budite iskreni o svom iskustvu. Ako imate puno iskustva, naglasite specifične situacije, poput čuvanja više djece odjednom, rada s djecom s posebnim potrebama ili vođenja kreativnih aktivnosti. 

Ako nemate puno iskustva, spomenite povezane situacije, poput volontiranja u vrtiću, čuvanja mlađih rođaka ili pomaganja na dječjim rođendanima.

2. S kojim dobnim skupinama ste najviše radili?

Objasnite s kojom dobi imate najviše iskustva i zašto vam odgovara rad s tom skupinom. Ako, primjerice, uživate u radu s predškolcima, možete naglasiti kako volite osmišljavati edukativne igre i učiti s njima. Ako ste radili s tinejdžerima, spomenite svoju sposobnost slušanja i podrške.
Siterice.hr savjet
Iako možete spomenuti omiljenu dobnu skupinu, pokažite da ste fleksibilni i spremni prilagoditi se djeci bilo koje dobi. Na primjer: "Imam najviše iskustva s bebama, ali veselim se radu s djecom svih uzrasta jer svaka faza ima svoje čari."

Naravno, ovo vrijedi samo ako je takvo nešto istina, odnosno ako smatrate da bi se zaista snašli u radu s različitim uzrastima.

3. Koje aktivnosti obično planirate za djecu?

Spomenite aktivnosti prilagođene uzrastu djece, kao što su kreativne igre, crtanje, čitanje slikovnica, slaganje kockica ili vanjske aktivnosti. Pričajte o tome kako potičete djecu na sudjelovanje i kreativnost čak i onda kada izgledaju potpuno zainteresirani.
Pitajte roditelje postoje li u blizini parkići ili druge sigurne lokacije za aktivnosti na otvorenom. Također, provjerite jesu li u redu ako s djecom odete na šetnju, u igraonicu ili neku drugu vanjsku aktivnost. Time ćete pokazati da ste odgovorni i da brinete o sigurnosti njihove djece.

4. Jeste li se ikada suočili s izazovnim ponašanjem djece?

Podijelite konkretan primjer, poput rješavanja ispada tantruma, odbijanja suradnje ili neslaganja među djecom. Prepričajte kako ste ostali mirni, postavili jasna pravila i prilagodili pristup djetetovim potrebama bez da se dijete osjećalo nesigurno i ugroženo.

Pitajte roditelje kako obično reagiraju na izazovno ponašanje njihove djece. Pokažite im da ste spremni uskladiti se s njihovim stilom discipliniranja i pružiti dosljednu podršku. 

5. Koje certifikate imate?

Istaknite sve relevantne certifikate, poput tečaja prve pomoći, osposobljenosti za rad s djecom ili bilo koje druge edukacije vezane uz čuvanje djece. Ako ih nemate, naglasite spremnost za dodatno usavršavanje ukoliko je to potrebno i ako se s time slažete.
Siterice.hr savjet
Ako imate certifikate, ponesite njihove kopije na razgovor ili ih uključite već ranije u svoj CV. 

Pitanja o sigurnosti i pravilnoj brizi

6. Što biste učinili ako se dijete razboli? 

Pokažite smirenost, staloženost, da niste paničar, ali da ste opet dovoljno brižni. Ako imate iskustva s davanjem lijekova, spomenite to i objasnite kako ste to dosad radili. 

Obavezno naglasite da biste javili roditeljima ako se dijete razboli i da ne biste radili ništa na svoju ruku bez konzultacije s njima ili pedijatrom čiji su vam broj ostavili roditelji.
Uvijek postavite pitanje o alergijama čak i ako roditelji zaborave spomenuti. Pokazat ćete odgovornost, iskustvo te želju da budete potpuno informirani i spremni reagirati ako dođe do neželjenih situacija.

7. Kako biste spriječili nezgode u domu?

Spomenite kako biste prilagodili prostor djeci i osigurali da su svi oštri kutovi, utičnice i drugi potencijalni rizici zaštićeni. Također, istaknite da ćete uvijek nadgledati aktivnu igru kako biste pravovremeno reagirali na bilo kakve opasnosti.
Jasno kažite da ćete uvijek voditi računa o tome da su određeni predmeti, poput lijekova, kemikalija ili sitnih igračaka (ako čuvate bebe i todlere), na sigurnom i izvan dosega djeteta.

8. Što biste poduzeli kako biste osigurali djetetovu sigurnost dok je vani?

Roditelji žele vidjeti da razumijete važnost stalnog nadzora i postavljanja jasnih granica. Pokažite da znate da dijete mora uvijek biti unutar vašeg vidokruga i ne odlaziti predaleko.

Također, spomenite sigurnosna pravila, poput držanja za ruku i odlazaka isključivo na mjesta sigurna za dječju igru.
Siterice.hr savjet
Pitajte roditelje imaju li specifična pravila o sigurnosti na otvorenom, poput nošenja kacige za vrijeme vožnje bicikla. Ako čuvate starije dijete (10+) dok su roditelji, recimo na putu, pitajte ih dopuštaju li mu samostalnu igru s prijateljima vani i ako da, kako bi voljeli da se vi držite tog pravila.

Pitajte i kako ćete ostati u kontaktu s djetetom (npr. putem mobitela ili pametnog sata) te o vremenu kada dijete mora biti kući.

9. Kako biste se nosili s otporom prema odlasku na spavanje?

Prvo i osnovno, recite da ćete se strogo pridržavati rutine spavanja koju su oni postavili te da razumijete važnost kontinuiteta i zdravog sna za dijete. Spomenite da ćete biti čvrsti, ali nježni ako dijete pokazuje otpor, koristeći smirujuće tehnike koje im pomažu da se opuste, poput čitanja omiljenih priča, umirujuće glazbe ili razgovora.

Istaknite svoje strpljenje i iskustvo u uspavljivanju problematične djece ili beba koje muče grčevi. Osim toga, dobro je spomenuti da ćete obavijestiti roditelje kada dijete zaspi i, ako to žele, poslati sliku kako biste im dali osjećaj sigurnosti. 

10. Kako biste postupili ako dijete ne želi jesti?

Približite im svoj princip korištenja razgovora, igara ili zabavnih aktivnosti kako biste dijete potaknuli da jede. Na primjer, recite da ćete posložiti voće u obliku smajlija kako bi djetetu bilo zabavnije.

Provjerite s roditeljima je li u redu da djetetu ponudite alternativni obrok koji će biti u skladu sa željama djeteta, ali i dalje nutritivno bogat. Naglasite da nećete stvarati pritisak jer to može izazvati još veći otpor.
Siterice.hr savjet
Pitajte roditelje ima li dijete posebne prehrambene preferencije ili alergije. Ako čuvate bebu koja prakticira BLW, provjerite s roditeljima koji su sigurni obroci koje dijete smije jesti i kako želite da se vodi postupak hranjenja – npr. evidencija u tablici.

Pitanja vezana uz komunikaciju i rješavanje problema

11. Kako obavještavate roditelje o svom djetetu?

Recite im da ćete redovito održavati komunikaciju, ovisno o tome koliko često oni žele. Ponudite im mogućnost slanja kratkih SMS ili WhatsApp poruka ili poziva ako npr. žele razgovarati kratko i s djetetom.

Naglasite da želite da se roditelji osjećaju uključenima u sve što se događa za vrijeme njihove odsutnosti, ali ii da ne želite biti previše nametljivi.
Ako roditelji preferiraju samo povremene izvještaje, možete se dogovoriti da šaljete obavijesti samo kad se dogodi nešto važno (npr. kad dijete postigne neki uspjeh ili ima problem). Ako žele češće izvještaje, recite im da ćete dogovoriti dnevni ritam komunikacije koji će im odgovarati.

12. Kako biste postupili kada dijete odbija slušati?

Ovo je pitanje gdje se siterice često zbune i shvate kao kao "trik pitanje". Ono što ćete napraviti u ovom trenutku je objasniti roditeljima da znate kako postaviti jasna pravila, no opet u granicama. Obavezno istaknite da niste za sistem kažnjavanja već pozitivno discipliniranje.

Na vama je da pokažete da ćete se uvijek držati roditeljskih smjernica kako bi vaš pristup bio usklađen s njihovim željama i stilom odgoja kojeg prakticiraju.

13. Što biste učinili ako dođe do nesuglasica između braće i sestara?

Pomoći ćete djeci da sami riješe nesuglasice, ali na način koji uključuje razgovor i razumijevanje. Uvijek istaknite da ćete poticati djecu da se međusobno dogovore, da izraze svoja osjećanja i da slušaju jedno drugo. 

Roditelji često vole čuti da nećete odmah intervenirati ukoliko nema fizičkog kontatka, već ćete djecu učiti kako se nositi s konfliktima na pozitivan način.
Iako ćete možda s jednim djetetom uspostaviti bolji odnos nego s drugim, kada čuvate braću i sestre nikada ne pokazujte preferenciju.

14. Kako biste postupili ako dođe do promjena u rasporedu u zadnji tren?

Pokažite da ste fleksibilni, ali i skrenite roditeljima pažnju na važnost postavljanja jasnog dogovora i poštivanja tih dogovora. 

Objasnite im da, iako ste spremni pomoći u slučaju iznenadnih promjena, nije idealno da se stalno prilagođavate u zadnji tren jer to može stvoriti nered u vašem rasporedu i privatnom životu. Dogovoreni planovi trebaju biti poštovani kako bi sve funkcioniralo u najboljem redu, a vi imali dovoljno vremena za pripremu i organizaciju.
Siterice.hr savjet
Ako dođe do iznenadnih promjena u rasporedu, a vi iz bilo kojeg razloga niste u mogućnosti doći kod roditelja (npr. zbog problema s prijevozom ili drugih nepredviđenih okolnosti), možete roditeljima predložiti opciju da dijete dovedu kod vas.

Na taj način, dijete će biti sigurno i pod vašom brigom, a roditelji neće morati brinuti o organizaciji.

15. Kako biste postupili ako roditelji kasne?

Kada vas pitaju ovo, roditelji uglavnom misle na povremene i neočekivane situacije. Zato im dajte do znanja da ćete ostati smireni i strpljivi, a dijete za to vrijeme zabaviti.

Naglasite im da ste svjesni da su takve situacije normalne i da im nećete stvarati pritisak, konstantno ih zvati te, naravno, ni u ludilu ostaviti dijete samo.
Recite roditeljima da u svom rasporedu za čuvanje djeteta uvijek ostavite jedan sat ekstra i nikada ne planirate odlazak odmah u točno određeni sat zbog mogućih nepredviđenih situacija na koje uvijek računate. Pokazat ćete da ste odgovorni, pouzdani i dobro organizirani.

Pitanja o dužnostima i odgovornostima

16. Jeste li voljni obavljati i lagane kućanske poslove dok čuvate dijete?

Budite potpuno iskreni o tome kako se osjećate u vezi s obavljanjem dodatnih zadataka poput laganog čišćenja ili pranja rublja. Ako ste voljni preuzeti te zadatke, jasno recite da ćete se potruditi održati prostor urednim, ali da će dijete uvijek biti vaš glavni prioritet.
Ako niste spremni ili ne možete/ne želite preuzeti dodatne zadatke, to je skroz u redu. Objasnite to na prijateljski i profesionalan način. Ako obavljate kućanske poslove, postavite granice i nemojte uzeti više od onoga što je izvedivo uz čuvanje djeteta. Djetetova sigurnost nikada ne bi smjela patiti zbog ostatka obaveza.


17. Kako prioritizirate svoje zadatke dok čuvate dijete?

Objasnite kako prvo prepoznajete hitne zadatke koji se odnose na djetetove osnovne potrebe (poput prehrane, presvlačenja, umirivanja) i kako te zadatke obavljate odmah. Tek kada su te potrebe zadovoljene, možete se posvetiti manjim, ali i dalje važnim zadacima, poput pospremanja igračaka ili podgrijavanja ručka.


18. Odgovara li vam noćno čuvanje ako bude potrebno?

Ako ste spremni na noćno čuvanje, pokažite da ste fleksibilni i sposobni za to, ali istaknite kako je važno imati jasnu komunikaciju o svim detaljima unaprijed.

S druge strane, ako vam noćno čuvanje ne odgovara iz bilo kojih razloga, slobodno to recite roditeljima odmah u startu kako bi znali što očekivati.
Siterice.hr savjet
U redu je i pitati je li satnica jednaka za dnevno i noćno čuvanje kako bi se izbjegli eventualni nesporazumi u budućnosti i kako bi sve bilo na obostrano zadovoljstvo.

19. Jeste li u mogućnosti voziti dijete u školu ili na izvanškolske aktivnosti?

Pokažite da ste odgovorni i spremni preuzeti zadatke prijevoza ako, naravno, imate mogućnosti za to. Uvijek tražite djetetov raspored unaprijed kako biste se mogli prilagoditi i unaprijed organizirati. 
Dogovorite se s roditeljima hoćete li koristiti vlastiti ili njihov prijevoz. Isto tako, dogovorite i tko i kako pokriva troškove goriva. Ako koristite javni prijevoz, obavezno se uskladite oko troškova karata.

20. Jeste li voljni pomoći s domaćom zadaćom? 

Budite iskreni o svom znanju i iskustvu. Vjerojatno ćete moći pomoći mlađim osnovnoškolcima s osnovnim stvarima, no kada dođu složeniji predmeti poput kemije ili fizike u višim razredima, nije nužno da znate sve.

Nema ništa loše u tome – važno je biti iskren i reći roditeljima ako osjećate da niste stručni za neke predmete. Vaša primarna uloga nije biti učitelj, već pružiti podršku i adekvatnu brigu o djetetu.
Postoje li neki predmeti koji vam možda posebno odgovaraju? Na primjer, ako ste stručni u matematici, možete predložiti da tijekom čuvanja djetetu posvetite sat vremena instrukcija kako biste mu pojasnili neke poteškoće.

Pitanja o osobnosti i kompatibilnosti

21. Što najviše volite kod čuvanja djece?

Pokažite iskrenu strast i ljubav prema radu s djecom. Govorite o tome da ste svjesni izazova, ali da volite dječju energiju i nepredvidivost. Istaknite da vas vesele trenutci kada dijete pokazuje uzbuđenje ili radost zbog vašeg dolaska jer to odražava da ste zaista važan dio njegova dana.

22. Kako se nosite s povratnim informacijima i kritikama od strane roditelja?

Od početka pokažite roditeljima da ste otvoreni za povratne informacije i da ih smatrate prilikom za poboljšanje. Neka znaju da cijenite njihov uvid jer vam pomaže bolje razumjeti njihove želje i potrebe, kao i potrebe djeteta. 

Također im naglasite da ste uvijek za obostranu komunikaciju – dakle, podijelit ćete svoje mišljenje i stav o određenoj situaciji, ali se nećete suprotstavljati željama roditelja niti ići protiv njih.


23. Kako gradite povjerenje i povezanost s djecom?

Gradnja povjerenja i povezanosti s djetetom zahtijeva strpljenje i pažnju. Pokažite roditeljima da se trudite stvoriti sigurno i ugodno okruženje u kojem će se dijete osjećati prihvaćeno. 

Objasnite kako kroz svakodnevne interakcije, poput razgovora o njegovim interesima ili zajedničkog bavljenja kreativnim aktivnostima, pokazujete djetetu da će mu biti dobro s vama.
Siterice.hr savjet
Recite roditeljima da ste svjesni da djeca trebaju prilagodbu, stoga ćete ići polako i postupno. Predložite da čuvanje počne probno, s kraćim trajanjem, poput pola sata, te da se svaki dan produžuje kako bi se dijete priviklo. Time ćete pokazati da imate iskustva i razumijete djetetov razvoj, potrebe i emocije.

24. Kako se osjećate u novom okruženju ili nepoznatom domu?

Pokažite svoju prilagodljivost i poštovanje kućnog reda. Objasnite da ste spremni brzo se snaći u novim situacijama, poštujući obiteljske navike i dinamiku. 

Pitajte roditelje da zajedno prođete kroz kuću ili stan kako biste bolje razumjeli prostor i pravila, baš kao i mjesta gdje djeca ne smiju boraviti.

25. Zašto mislite da biste bili dobar izbor za ovu obitelj?

Da biste dobro odgovorili na ovo pitanje, morate pažljivo slušati roditelje i upijati informacije. Osim nekih uobičajenih stvari koje valja spomenuti poput vaše fleksibilnosti, strpljenja, iskustva s djecom i sposobnosti prilagodbe, istaknite i neke posebne detalje koje ste zapamtili tokom razgovora.
Siterice.hr savjet
Naglasite da, uz brigu o djetetu, vjerujete da je važna i dobra povezanost s roditeljima jer bez toga nema uspješne suradnje ni obostranog zadovoljstva.

Zato ako ste tijekom razgovora primijetili da ste se povezali, slobodno to spomenite jer to može pomoći u stvaranju povjerenja i onog dobrog “klika” na prvu koji može biti presudan.
I to je to! Ostanite prirodni, samopouzdani i nasmijani kroz cijeli razgovor. Budite opušteni, ali zadržite malu dozu profesionalnosti kako bi roditelji osjetili da ste netko na koga mogu računati i kome mogu povjeriti svoje dijete.

Sretno!