InspiracijaČuvanje kućnih ljubimacaAlergije kod pasa

Alergija kod pasa: Kako znati da je pas alergičan

  2. Lipanj 2024.,    11 min. čitanja,
Baš kao i ljudi, tako i psi mogu patiti od alergija. Mnogi vlasnici pasa se iznenade kad im ljubimac iznenada razvije alergiju tijekom života. Međutim, ono što je pomalo zbunjujuće je to da su simptomi nerijetko slični i nekim drugim dijagnozama. Naučiti prepoznati znakove alergije kod svog četveronožnog prijatelja ključno je za njegovo zdravlje.

Alergije kod pasa

Kao i kod djece, i kod pasa se alergija odnosi na preosjetljivost organizma na bezopasne tvari – alergene. Izloženost alergenu potiče reakciju imunološkog sustava. To se može manifestirati gotovo neprimjetno, ali može I ugroziti život psa. 

Alergije se obično javljaju nakon 6 mjeseci života, ali ne kasnije od tri godine. Mogu ih potaknuti različiti čimbenici iz okoliša, od peludi do dima cigareta. Različiti okidači dovode do specifičnih simptoma i zahtijevaju specifične metode liječenja.
Jeste li znali?
Više pasa pati od alergija nego što biste očekivali. Prema nekim procjenama, jedan od pet pasa će se tijekom života boriti s alergijama.

Okidači alergija

Mogući okidači mogu se podijeliti prema tome kako alergen dolazi u kontakt s tijelom. Postoji nekoliko vrsta alergena:

Inhalacijski alergeni

Djeluju kao rezultat udisanja. Tu spadaju, primjerice, plijesan i sezonski alergeni. Obično se očituje ORL (uho, nos, grlo) problemima ili poteškoćama s disanjem. 

Kontaktni alergeni

Ovi alergeni izazivaju reakciju izravnim dodirom s kožom. Manifestiraju se iritacijom na mjestu dodira. To uključuje alergije na specifične tvari i materijale (vuna, sintetika, piretrin) sadržane u tepisima, odjeći ili ovratnicima. Najmanje alergenski materijal je pamuk.

Alergeni iz hrane

U tijelo ulaze izravnom konzumacijom. Najčešće se radi o preosjetljivosti na određeni protein, primjerice meso (piletina, govedina, janjetina), jaja ili mliječni proizvodi. Za razliku od drugih alergija, može se razviti u bilo kojoj dobi i ne može se liječiti imunoterapijom. Karakteriziraju ga probavne poteškoće i svrbež kože. Osim mogućih alergija, neke su namirnice i otrovne za pse. 
"Alergeni na hranu čine samo 10 % svih alergija na pse", kaže veterinarka Susan Wynn za WebMD. 
Neke alergije kod pasa mogu biti nasljedne, a nazivaju se i atopije (npr. atopijski dermatitis). Manifestiraju se uglavnom svrbežom kože i često su povezane sa sezonskim alergijama. Pridružena bolest je astma i razne infekcije nosa ili uha. Pas s atopijom može patiti od više od jedne alergije. 
Katerina Šustková
Veterinarka
Općenito, možemo reći da razlikujemo:

  • FAD (Flea Allergy Dermatitis) = alergija na ugrize buha
  • AD = atopijski dermatitis
  • FA = food allergy = alergija na hranu
Prve dvije su najčešće. Alergija na hranu je rjeđa. Može se potvrditi samo eliminacijskom dijetom. Pas može imati alergiju na nekoliko namirnica, najčešće se radi o goveđim, pilećim i mliječnim bjelančevinama, ali čest je i grašak. Nerijetko se susrećemo i s atopijskim dermatitisom u kombinaciji s alergijom na hranu.

Simptomi alergija

Alergijska reakcija svakog psa izgleda drugačije. Treba znati da se sa svakom sljedećom reakcijom simptomi progresivno pogoršavaju. Ono što se prvo pojavilo kao mala mrlja koja svrbi može nakon nekoliko mjeseci ili godina bez liječenja završiti kao iritacija cijelog tijela koja psu ne dopušta da mirno spava i jede. 
Unatoč individualnim razlikama, svaka alergija kod pasa vjerojatno će uključivati ​​barem jednu od sljedećih skupina simptoma:

  • Problemi s kožom: Vidljivi problemi uključuju osip, nadraženu kožu, crvene mrlje. Praćeni su svrbežom i kompulzivnim naporom češkanja ili lizanja tijela. Najčešće ih uzrokuju buhe, alergeni iz hrane i atopijski alergeni. Ali to je simptom karakterističan za sve vrste alergija. Može se javiti na jednom mjestu, ali i po cijelom tijelu.
Prema Američkom kinološkom klubu, sve kožne alergije nose rizik od sekundarne infekcije. Kada pas grebe, grize i liže svoju kožu, povećavaju se šanse za bakterijske i gljivične infekcije koje zahtijevaju daljnje liječenje.
  • Probavni problemi: Rijetka stolica, nadutost i povraćanje uglavnom su povezani s alergijama na hranu.
  • Oticanje glave, ušiju, nosa i kapaka: Svatko je vjerojatno vidio psa s pom-pom nosom nakon što je pojeo osu ili neki drugi kukac. Naizgled zabavna i obična stvar može predstavljati rizik, pa čak i gušenje.
  • Infekcije uha: Česte infekcije mogu biti znak alergije. Manifestiraju se svrbežom i naknadnim češanjem ušiju ili odmahivanjem glave. To može uključivati ​​iscjedak, neugodan miris ili crvenilo unutarnjeg dijela uha.
  • Poteškoće s disanjem, učestalo kihanje, curenje iz nosa i iscjedak iz očiju: Izravna reakcija na inhalaciju i sezonske alergene.
⚠️ Glavni rizik za alergičare
Kao i kod ljudi, najveći strah kod pasa s alergijama je anafilaktički šok. To je najozbiljnija reakcija imunološkog sustava. Proces se može opisati kao proizvodnja antitijela tijekom alergijske reakcije koja uzrokuje nagli pad krvnog tlaka. Kod pasa je šok relativno rijedak i može se dogoditi npr. nakon uboda insekta.
Neki se simptomi pojavljuju odmah nakon kontakta s alergenom, ali drugi uzrokuju simptome s odgodom. Na primjer, oteklina bi se trebala pojaviti od pola sata do nekoliko sati nakon kontakta s alergenom, a koprivnjača se obično pojavljuje tek nakon 6 do 24 sata. Obavezno zabilježite kada su se simptomi pojavili. To može pomoći veterinaru da postavi točniju dijagnozu, budući da alergije dijele simptome s mnogim drugim bolestima.
Katerina Šustková
Veterinarka
Na primjer, infestacija vanjskim parazitima (buhe, šuga, demodex) ima slične manifestacije kao i alergije. No, neke sistemske bolesti mogu biti obilježene i kožnim promjenama – primjerice, bolesti štitnjače ili druge hormonalne bolesti. Potrebno ih je isključiti veterinarskim pregledom.

Lokalizacija kožnih problema i priroda kožnih promjena mogu biti od pomoći u dijagnozi alergija. Međutim, obično nije moguće postaviti točnu dijagnozu samo na temelju toga .

I ljeti se vrlo često susrećemo s takozvanim "vrućim točkama" na koži. Ne radi se o alergijskoj reakciji, već o lokalnoj, iznenadnoj upali uzrokovanoj peckanjem kože. Jako svrbe zbog često prisutne sekundarne infekcije. Terapija je većinom lokalna – područje se mora obrijati i redovito dezinficirati. Međutim, ponekad je potrebno koristiti opće lijekove.

Promjene u ponašanju i dresura alergičnog psa

Alergije kod djece mogu se prepoznati puno lakše nego kod pasa. Mnoge manifestacije temelje se na osjećaju koji vam dijete može opisati. Budući da vam pas ne može otvoreno reći da ga nešto svrbi ili da mu je muka, morat ćete pažljivo pratiti promjene u ponašanju.  

Jeste li se, primjerice, susreli sa situacijom da se pas češe, ali nema buhe? Ovo je jedna od mogućih manifestacija alergije. Tipično je i kompulzivno lizanje i nemirno do neurotično ponašanje. Rijetko, ali moguće su i promjene apetita i promjene tjelesne aktivnosti.

Alergija će drugačije utjecati na štene nego na psa "umirovljenika". Također, lijeni kratkodlaki buldog zahtijevat će drugačiju njegu od razigranog čupavog kolija. 
Katerina Šustková
Veterinarka
Općenito, vlasnici dugodlakih pasmina će morati više njegovati krzno njihovog ljubimca – pogotovo u slučaju poteškoća. Pasmine koje su općenito osjetljive na kožne manifestacije alergija su sljedeće: 

Pojačana nervoza također je nepoželjna. Kako naučiti psa na smirenije reakcije na simptome alergije?

  • Ne koristite averzivni trening, poput električne ogrlice. To samo može još više stresirati psa i pogoršati njegove simptome. Umjesto toga, nagradite ga za mirno ponašanje.
  • Potaknite svog psa da bude fizički aktivan. Grebanje i griženje često dolazi od mentalne frustracije i dosade. Za one sa sezonskim alergijama, osmislite igre i aktivnosti koje pas može raditi u zatvorenom prostoru. Na primjer, možete pronaći neke savjete na web stranici American Kennel Cluba.
  • Kada su u pitanju alergije na hranu, tražite hipoalergene poslastice u kojima će vaš pas uživati.
  • Većoj poslušnosti mogu pridonijeti i posebne naredbe. Uputa poput "fuj to" može biti korisna, primjerice, u slučaju kada pas pokušava potjerati pčelu na koju je alergičan.

Najčešće alergije kod pasa: Od trave do insekata

Alergije kod pasa mogu biti uzrokovane različitim alergenima. Najčešće su to tvari insektnog, biljnog ili životinjskog podrijetla. Kod pasa se također uglavnom možete susresti s osjetljivošću na inhalacijske alergene. Najčešće alergije uključuju:

  • Alergija na pelud: To mogu biti različite vrste drva, npr. cedar, jasen ili hrast, kao i trava i korov (npr. ambrozija). Osim alergija, postoji i opasnost od trovanja nekim biljkama.
  • Alergija na plijesan: Za razliku od sezonskih alergija, ovdje prijetnja traje tijekom cijele godine sve dok se ne riješite alergena u zatvorenom prostoru. Ne mora to biti samo očita crna mrlja u kupaonici: pripazite na neupadljive plijesni, poput onih na prozorima.
  • Alergija na buhe: Osjetljivost na slinu buha može uzrokovati blagi svrbež, pa čak i dermatitis. Nekontrolirano češanje može uzrokovati i  ljuštenje kože psa i pojavu upale. Čak i ako se radi o običnim buhama, ako osjetite da vaš pas pretjerano reagira, posjet veterinaru neće škoditi.
Katerina Šustková
Veterinarka
Da bi se utvrdilo ima li u dlaci buha ili njihovog izmeta potrebno ju je dobro pregledati. Čak i ako ne nađemo ni jedno ni drugo, preporučljivo je koristiti sredstvo protiv buha. Ako se pronađu buhe, potrebno je tretirati sve životinje u kućanstvu, inače terapija neće biti učinkovita.

Buha se može pojaviti bilo gdje na psu, ali najčešće se nalazi u dnu repa na leđima. Ovo je također mjesto gdje FAD ima najveći svrbež. Kod atopijskog dermatitisa i kod alergija na hranu najčešće zahvaćena područja su šape i između prstiju, pazusi, prepone i uši. Čak i alergija na ugrize buha može razviti ružne kožne probleme uzrokovane sekundarnom bakterijskom ili gljivičnom infekcijom s nepravilnom terapijom. 
  • Alergije na grinje: Ovi ljubitelji prašine se posebno nakupljaju u krevetima, sofama i krevetima za pse. Ako se pas kreće u spavaćoj ili dnevnoj sobi i uglavnom ima kožne alergijske manifestacije, razmislite je li alergičan na grinje. Možete ih se riješiti dubinskim čišćenjem.
  • Alergije na lijekove
  • Alergija na ose i pčele
  • Alergija na sredstva za čišćenje: Bilo da se radi o sredstvima za pranje ili raznim sredstvima za čišćenje, osim opasnosti od trovanja, pas na njih može biti i alergičan.
  • Neobična, ali moguća alergija je i alergija na mačju ili pseću dlaku.

Dijagnostika i testovi na alergije

Nijedan test na alergije nije 100% točan. Stoga se pregled uvelike oslanja na cjelokupnu anamnezu što uključuje isključivanje drugih mogućih dijagnoza i preciznije određivanje problematičnog alergena. Zato liječniku pripremite popis potencijalnih alergena.

Osjetljivost na neke alergene dodatno se utvrđuje kroz:

🤏🏻 Intradermalne kožne testove: Poznati kod ljudi kao kožni prick testovi. Pas leži na boku, veterinar mu u kožu ubrizgava nekoliko različitih alergena i nakon 20 minuta utvrđuje reakciju. Nedostatak je što je potrebno prestati uzimati kortikosteroide i antihistaminike (protuupalne lijekove koji trenutno ublažavaju svrbež) prije pretraga.

🩸 Krvne pretrage: Veterinar uzima krv i šalje je u laboratorij na analizu, tako da rezultati nisu brzi kao kod prick testova. Ne morate prestati uzimati spomenute lijekove protiv svrbeža prije ovih pretraga.  

Liječenje alergija kod pasa

Simptomi obično nestaju unutar dva dana bez liječenja i daljnjeg kontakta s alergenom. Mnogi ljudi tako dolaze do zaključka da mogu sami riješiti alergiju kod svog psa. Prepoznavanje alergena na koji je pas osjetljiv možda neće biti tako lako kao što se čini. Ako to ne procijenite ispravno, a simptomi kod psa potraju, ponavljana izloženost alergenu može biti stresna i narušiti kvalitetu života.
⚠️ Budite oprezni!
Nemojte psima davati ljudske antihistaminike. Naizgled pametna ideja može znatno pogoršati situaciju. Dani lijek može sadržavati tvari neprikladne ili čak štetne za životinje. 
Manifestacije atopije ne mogu se izliječiti, samo ublažiti.
 
Izbjegavanje alergena
je naravno najbolji opći savjet za ublažavanje simptoma. Ali to možda nije uvijek izvedivo. Što učiniti ako alergični pas mora van, a u vašem susjedstvu sve cvjeta?

Specifičnosti liječenja razlikovat će se ovisno o uzrocima alergija, ozbiljnosti reakcija i specifičnim simptomima. Opcije uključuju: 

💊 Protuupalni tretman
Antihistaminici i kortikosteroidi mogu se dati u težim slučajevima i pružiti trenutačno olakšanje. Postoje u obliku tableta (za svakodnevnu upotrebu, npr. Apoquel) i injekcija (umjerenija uporaba). Koriste se posebno u slučajevima kada je alergen gotovo nemoguće izbjeći (npr. alergije na pelud).

🧴 Šamponi za alergičare
Kupanjem mehanički uklanjate alergene s površine krzna psa. Hipoalergeni proizvodi odmah se apsorbiraju kroz kožu i mogu pomoći u ublažavanju svrbeža i osipa. Neki šamponi također mogu smanjiti upalu.  

🍳 Eliminacija mogućih alergena
Za alergene iz hrane odabire se eliminacijska dijeta za dijagnozu i naknadno liječenje. Na primjer, to se može učiniti tako da psa hranite samo jednim proteinom tijekom 3 mjeseca i pratite njegove simptome. 

💉 Imunoterapija ili terapija desenzibilizacije
Posebno djeluje kod osjetljivosti na inhalacijske alergene. Smatra se jednim od najpouzdanijih oblika liječenja. Međutim, prilično je skup i, prema portalu Veterinary Partner, može potrajati i godinu dana da se uspješno završi. 

Farmaceuti će vam umiješati antigenski pripravak koji će sadržavati malu količinu alergena ovisno o alergiji koja je dijagnosticirana. To se zatim redovito daje psu u obliku injekcija ili kapi pod jezik. Oko 60% pacijenata će uočiti poboljšanje. Obično, što je pas mlađi, veće su šanse za uspjeh.
Učinkovitost imunoterapije
Studija iz 2023. proučavala je učinkovitost imunoterapije u usporedbi s drugim oblicima liječenja. Prema rezultatima istraživanja, trebala bi znatno poboljšati kvalitetu života i vlasnika i psa. Konkretni zaključci su sljedeći:

  • Pas je bio manje uznemiren dok jede (nije se češao) i imao je normalan apetit.
  • Vlasnik se nije osjećao toliko neugodno (smanjenje mirisa i dojma nečistoće psa).
  • Prednost je bila i smanjenje troškova i stresa te povećanje tjelesne aktivnosti vlasnika. 

Prevencija alergija za pse

Kako kaže narodna mudrost, prevencija je najbolji lijek. Ali je li to uopće moguće kod psećih alergija?
Katerina Šustková
Veterinarka
Pojava alergija povezana je s genetskom predispozicijom, okolišem u kojem životinja živi, ​​stanjem kožne barijere/stanjem mikrobioma kože, trenutnim razbuktavanjem akutne/kronične upalne bolesti.
Teško ćete podnositi naslijeđene alergije. Stoga je idealno kada kupujete/udomite psa zatražiti od uzgajivača anamnezu roditelja šteneta.

Možete se boriti protiv negativnih učinaka genetske osjetljivosti na alergene tako da svog psa ne izlažete alergenu. Ako je alergičan na određene peludi, krenite u šetnju po kiši kada je koncentracija peludi u zraku najmanja. S druge strane, izbjegavajte suho vjetrovito vrijeme.

Ako ne možete u potpunosti izbjeći alergen, uz pomoć veterinara odaberite lijekove koji će ublažiti potrebne simptome. U sklopu prevencije svakako:

  • Pazite na krzno vašeg psa. Grinje i drugi alergeni više su zarobljeni u slijepljenom, nenjegovanom krznu.
  • Nemojte zanemariti temeljito čišćenje, za alergičare to je ključna točka u poboljšanju simptoma. Često usisavajte i brišite površine na kojima se nakuplja prašina. Svaki tjedan očistite krevet ili drugi prostor gdje pas spava.
  • Redovito provjeravajte svog psa na buhe. Koristite antiparazite i preventivne pripravke protiv buha, npr. posebne ogrlice.
  • Birajte prirodna sredstva za čišćenje (npr. bijeli ocat) umjesto jakih kemijskih proizvoda.
  • Dajte prednost pamuku kada birate krevet ili odjeću za svog psa.
  • Nakon šetnje psa obrišite hipoalergenskom krpom kako biste ga oslobodili vanjskih alergena.
  • Nabavite pročišćivač zraka s HEPA filtrom. Pravi filter uklanja plijesan i alergene iz zraka.

Kako organizirati sretan život za psa alergičara?

Rano prepoznavanje simptoma i odgovarajuće liječenje ključno je za zdravlje i dobrobit pasa s alergijama.

Redoviti posjeti veterinaru, nastojanje da se alergeni u kući svedu na minimum i temeljita njega mogu značajno poboljšati kvalitetu života vašeg ljubimca. Slijedeći preventivne korake, možete osigurati da vaš pas bude sretan i zdrav unatoč alergijama.