InspiracijaČuvanje kućnih ljubimacaDoček Nove godine sa psom

Kako umiriti psa za vrijeme dočeka Nove godine?

  14. Studeni 2024.,    5 min. čitanja,
Dok za nas novogodišnja proslava znači veselje, za pse često znači strah i stres zbog vatrometa, petardi i razbijenih boca. Kako ove godine omogućiti svom psu miran doček Nove godine?

Normabel za psa? Definitivno ne.

U želji da čim prije smire psa, mnogi vlasnici posežu za tabletama za smirenje. Činjenica je da neki psi dožive toliko strašnu reakciju da vlasnici misle da je ovo jedino rješenje.
Strah je veći nego što mislimo
Podaci RSPCA pokazuju da preko 60 % pasa pokazuje izražene znakove stresa kada su izloženi vatrometu, bilo u domu ili izvan njega. Osim toga, u prosjeku 5000 mačaka i pasa ukupno umre na godišnjoj bazi od petardi i vatrometa, što zbog nesreće, što zbog srčanog udara.
Sigurno se onda pitate koja je ispravna doza Normabela za psa? Ne postoji. Normabelu nije mjesto u psećim ustima. Baš kao što ne biste uzimali tablete za pse, ne pokušavajte psu dati ljudski lijek. Uostalom, lijekovi bi trebali biti zadnja opcija koju birate.

Evo što na tu temu kaže veterinarka Zdravka Rumiha iz Pet Centra:
Normabel (diazepam) je lijek iz skupine benzodiazepina koji imaju anksiolitičko, sedativno-hipnotičko, antikonvulzivno i mišićno-relaksirajuće djelovanje. Diazepam se nerijetko daje kućnim ljubimcima za smirenje, najčešće na ruku vlasnika. Naime, psima nije preporučljivo davati lijekove za humanu upotrebu, s obzirom kako nisu rađena istraživanja djelovanja istih na ljubimce. 

U praksi se uočavaju najčešće nuspojave u poremećaju u koordinaciji, pojavi vrtoglavice, mučnine, depresije i sl., nekim ljubimcima nastup djelovanja tableta za smirenje traje iznimno dugo, neki ljubimci reagiraju prekomjernim spavanjem, kod nekih ljubimaca diazepam uopće ne iskazuje djelovanje, dok kod nekih dovodi do suprotnog učinka, odnosno pojačavanja simptoma. Osim svega navedenoga, uvijek postoji mogućnost pojave preosjetljivosti na djelatne tvari ili nosače djelatnih tvari u lijeku.
Veterinarka preporučuje prirodne pripravke za smirivanje pasa u stresnim situacijama poput vatrometa i grmljavine. Neki od njih su:

  • Orme naturali Equilibria-vet: Tablete s nježnim opuštajućim učinkom za smanjenje tjeskobe.
  • Kalm Aid tablete: S okusom govedine, sadrže L-triptofan i L-theanin za smirivanje.
  • Diacalm: S ekstraktima hmelja i valerijane, pomaže umiriti ljubimce tijekom stresa.
  • Petvital Bachove mješavine: Granule s biljnim sastojcima za ublažavanje straha, preporučuju se za dugotrajniju upotrebu.

Kako znati da se pas boji?

Kao i ljudi, psi svoj strah pokazuju na različite načine. Najčešće manifestacije straha uključuju:
  • Podrhtavanje i drhtanje među najlakše su prepoznatljivim znakovima straha i nervoze.
  • Spušten rep, nisko držanje ili pognuta glava uobičajeni su znakovi straha kod pasa.
  • Neki psi svoj strah pokazuju pretjeranim lajanjem ili zavijanjem. Za neke od njih to je način da se obrane ili upozore na opasnost.
  • Psi često pokazuju svoju tjeskobu pretjeranim lizanjem usta i šapa ili žvakanjem stvari oko sebe.
  • Nevoljno mokrenje. Neki psi mogu izgubiti kontrolu nad mokrenjem zbog intenzivnog straha.
Ako pas dođe k vama da se pomazite ili sakrijete ispod dekice, nikada ga ne odgurujte. Naprotiv, za pse koji strah pokazuju bježeći i pokušavajući se sakriti od svih, pripremite sklonište u kojem će se osjećati sigurno. Pripremite mu ugodno okruženje, zdjelicu s vodom i omiljenu igračku.

6 savjeta za pripremu vašeg psa na novogodišnju noć

Počnite na vrijeme pripremati svog psa. Evo što možete uključiti u rutinu:

1. Postupno naviknite psa na zvukove

Pokušajte svog psa polako naviknuti na zvukove puno prije novogodišnje noći. Pri tom ne mislimo na šok tretman uz zvukove vatrometa u hodu. Umjesto toga, pokušajte uključiti snimke vatrometa koje možete puštati postupno tijekom godine. Počnite s malom glasnoćom i postupno povećavajte intenzitet kako bi se vaš pas naviknuo.

2. Stvorite mu sigurno utočište

Osigurajte svom psu sklonište s njegovim omiljenim igračkama i dekicom gdje se može sakriti od buke. Ako nema svoju kućicu ili odvojenu postelju, pokušajte mu barem ovu večer stvoriti privremeno mjesto gdje će se sakriti. Ako imate malog psa, samo bacite deku preko stolice i stavite njegov krevet ispod nje. 
Savjet
Navucite rolete, sjenila ili zavjese te pokušajte što više eliminirati šarene bljeskove vatrometa koji također mogu probuditi osjećaj straha kod psa.

3. Uključite glazbu, TV ili bijeli šum

Uključite tihu glazbu ili bijeli šum koji može pomoći prikriti bučne vanjske zvukove. Možete gledati svoju omiljenu seriju ili pogledati film na TV-u, što će vam pomoći da odvratite pažnju od zvukova izvana. Ako niste ljubitelj televizije, na YouTubeu možete pronaći i opuštajuću glazbu osmišljenu da umiri vašeg psa. Zvuk bijelog šuma djeluje na istom principu opuštanja. Postoje različite vrste bijelog šuma, pa je na vama i vašem psu da pronađete onu pravu koja ga čini smirenim.

4. Ne ostavljajte ga samog

Ostanite uz psa kako biste mu pružili osjećaj sigurnosti i spriječili da se osjeća usamljeno i razvije separacijsku anksioznost. Ove večeri jako je važna fizička blizina osobe kojoj pas vjeruje. Pokušajte psu omogućiti fizički kontakt koji će mu dati osjećaj smirenosti i sigurnosti. Možete samo sjediti pored njega, maziti ga ili počeškati.

Napravite izuzetak na Silvestrovo
Ako imate psa vani, dovedite ga u svoj dom na Staru godinu. Nikad ne znate tko bi mogao zapaliti vatromet u blizini kućice vašeg psa.

5. Idite u raniju šetnju

Izbjegavajte večernji izlazak jer s prvim mrakom uglavnom kreće vatromet. Odaberite mirnije vrijeme za šetnje tijekom dana. U idealnom slučaju, otiđite u dulju i aktivniju šetnju gdje će se pas jako umoriti.

Ipak, ne zaboravite gledati što pas njuška kako u šetnji ne bi naletio na nešto opasno (npr. potrošena petarda) te ga stalno držati na uzici. Nikad se ne zna kada se iznenada može čuti zvuk petardi, a pas se preplašiti i u istom trenutku pobjeći.
Savjet: Pobjegnite u prirodu
Ako možete, napustite grad i pobjegnite u prirodu gdje je manje buke, vatrometa i prometa općenito.

6. Držite se redovne rutine

Održavanje normalne dnevne rutine psu će stvoriti osjećaj stabilnosti, a eventualna promjena neće nepotrebno pobuditi osjećaj nesigurnosti. Ne pokušavajte promijeniti dnevnu rutinu. Naprotiv, ovo bi moglo imati suprotan učinak i kod psa izazvati osjećaj stresa. 

Svaki pas je jedinstven, stoga je važno eksperimentirati i isprobati nekoliko različitih metoda. Nitko vam ne može jamčiti da će sve navedeno funkcionirati. Pokušajte s vremenom saznati što najbolje odgovara vašem psu i toga se držite. Pritom ne pokušavajte psa nagraditi i razmaziti ga delicijama s novogodišnjeg stola, napravili biste više štete nego koristi.

Što nakon novogodišnje noći?

Pa čak i nakon dočeka, buka petardi može potrajati danima. Tijekom šetnji psa držite na čvrstom povocu i osigurajte da na ogrlici ima vaše kontaktne podatke. Razmislite i o GPS lokatorima za pse kako biste ih lakše pronašli ako nešto krene po zlu. 

Pazite na krhotine stakla na ulicama nakon slavlja i provjerite šape psa po povratku iz šetnje.

Vatromet može izazvati veliku tjeskobu kod pasa, ali uz pravodobne pripreme i preventivne savjete, možete osigurati mirniju proslavu i učiniti i da vaše najdraže šapice sretno dočekaju novu godinu.

Članak je napisan bez ikakve suradnje s e-trgovinama ili drugim trgovačkim subjektima navedenim u tekstu. Veze služe samo za inspiraciju čitateljima.