InspiracijaLifestyleGrčevi kod beba

Grčevi kod beba: Koliko traju i kako pomoći bebi?

  13. Lipanj 2024.,    8 min. čitanja,
Grčevi kod beba mogu biti veoma stresni, kako za roditelje, tako i za bebe. Osjećamo se nemoćno i bespomoćno dok beba pati od ovih bolnih epizoda. Iako će mnogi reći “Strpite se… Proći će… Nema lijeka…”, mi se ne bismo u potpunosti složili. Danas ipak postoji niz metoda koje mogu pomoći u ublažavanju grčeva kod beba. 
A upravo u ovom članku, istražit ćemo koje su to metode te uključiti savjete i male tajne stručnjaka koji će vam pomoći da pronađete efikasne načine za olakšavanje tegoba kod vaših mališana. 👶

Što su grčevi kod beba?

Grčevi kod beba, poznati i kao infantilne kolike, predstavljaju stanje koje pogađa mnogu novorođenčad u prvih nekoliko mjeseci života.   Manifestiraju se kao bolovi u trbuščiću, odnosno crijevima, uz epizode intenzivnog plakanja koje traju više od tri sata dnevno, više od tri dana u tjednu, tijekom najmanje tri tjedna. 

Ovi periodi plača obično se javljaju u kasnim poslijepodnevnim ili večernjim satima.

Uobičajeni simptomi grčeva kod beba

Prepoznavanje simptoma grčeva može pomoći roditeljima da razlikuju ovo stanje od drugih uzroka plakanja. Evo nekoliko ključnih znakova:

  • Pretjerano plakanje: Plač je obično vrlo intenzivan, a bebu je vrlo teško smiriti. 😢
  • Nervoza i iritabilnost: Bebe s grčevima često su vrlo nervozne i lako se uznemire. Gotovo je nemoguće bebu umiriti ili zadovoljiti, čak i kada su sve osnovne potrebe ispunjene.
  • Plinovi i pojačano štucanje: Bebe s grčevima često ispuštaju plinove i štucaju što može biti posljedica gutanja zraka tijekom plakanja.
  • Facijalne ekspresije: Bebe bol pokazuju kroz bolne i tužne grimase na licu. 
  • Tjelesni stav: Bebe često stišću šake, savijaju noge prema trbuhu i napinju trbušne mišiće.
Važno je razlikovati grčeve od drugih mogućih uzroka plakanja kod beba, poput gladi, mokre pelene ili bolesti. 
Alemka Jaklin Kekez
Uži specijalist pedijatrijske gastroenterologije
Samo u 5 % djece koja dolaze liječniku zbog kolika ustanovi se da je u podlozi neka patologija, tj. bolest. No, u tom slučaju kolike nisu jedina tegoba, već se javljaju i neki drugi simptomi.

Primjer tome je urinarna infekcija. One često idu s kolikama, ali uz njih vidimo ili nenapredovanje na tjelesnoj masi ili slabo uzimanje obroka, temperaturu... Ponekad alergija na protein kravljeg mlijeka može uzrokovati iritabilnost i bolove u trbuhu. Također, udruženo obično dolazi suha ili atopijski promjenjena koža, proljev, povraćanje, krv u stolici, nedovoljan napredak djeteta.

Što uzrokuje grčeve kod beba?

Točni uzroci grčeva kod beba nisu potpuno razjašnjeni, no postoji nekoliko teorija koje pokušavaju objasniti ovo stanje:

  • Nezreo probavni sustav bebe
  • Osjetljivost na određene komponente hrane
  • Nadutost zbog gutanja zraka tijekom hranjenja
Još jedna teorija sugerira da nepodnošenje mliječnog šećera, odnosno intolerancija na laktozu može izazvati iritaciju i nelagodu. Nedovoljna količina enzima za probavu laktoze uzrokuje stvaranje plinova u crijevima bebe što dovodi do nadutosti i bolnih grčeva. 
Stoga, ako dijete hranite formulom, razmislite i posavjetujte se s liječnikom o prelasku na formulu bez laktoze.
Povezanost pušenja i pojave grčeva kod beba
Istraživanja sugeriraju da pušenje majke može biti povezano s većim rizikom od pojave dojenačkih kolika. Prema jednoj studiji, dojenčad čije su majke pušile više od 15 cigareta dnevno tijekom trudnoće ili nakon poroda imaju dvostruko veći rizik od pojave kolika u usporedbi s bebama majki koje nisu pušile.

Imaju li i dojene bebe grčeve?

Da, dojene bebe također mogu imati grčeve. Iako mnogi smatraju kako isključivo formula uzrokuje nadutost i bolne trbuščiće, to ipak nije tako.

Grčevi kod beba mogu biti uzrokovani različitim faktorima, uključujući osjetljivost na određene komponente u majčinom mlijeku (ovisno o svakodnevnoj prehrani majke), gutanje zraka tijekom dojenja ili nezrelost probavnog sustava. Dakle, čak i bebe koje se isključivo doje mogu imati grčeve i prolaziti kroz slične epizode plača kao i bebe hranjene formulom.
Prema istraživanjima, grčevi pogađaju oko 30 % beba. Javljaju se podjednako kod dječaka i djevojčica te kod dojene djece i one hranjene adaptiranim mlijekom.
Evo nekoliko savjeta za oba načina hranjenja koji vam mogu pomoći da smanjite bebine grčiće:
Dojenje 🤱🏻 Hranjenje formulom 👩🏻‍🍼
Redovito konzumirajte nutritivno bogata jela Ako je potrebno, prebacite se na drugu vrstu formule
Izbjegavajte kofein, čokoladu, začinjene namirnice i sve što primijetite da bebi smeta Ponudite manje i češće obroke
Konzultirajte se s liječnikom o lijekovima koje smijete uzimati Izbjegavajte prejedanje osiguravši da hranjenje traje oko 20 minuta
Pijte puno vode tijekom dana Zagrijte formulu na točno određenu temperaturu
Osigurajte pravilan hvat i položaj Hranite bebu u uspravnom položaju

Kada se pojavljuju i koliko traju grčevi kod beba?

Grčevi kod beba uglavnom se javljaju u prvim mjesecima života, često počevši oko drugog ili trećeg tjedna nakon rođenja.

Obično, grčevi traju od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci s vrhuncem intenziteta oko 8. tjedna života. Većina beba počinje pokazivati ​​znakove poboljšanja oko četvrtog mjeseca, a gotovo 90 % slučajeva grčeva obično se smanjuje i prestaje nakon šestog mjeseca života.

Važno je napomenuti da ovi vremenski okviri nisu univerzalni i mogu varirati između beba. Dok neka djeca mogu imati samo kratke epizode grčeva, druga mogu iskusiti duže i intenzivnije periode.

Kako ublažiti simptome grčeva?

Iako vam se čini kako je ovo patnja bez kraja, ne brinite, uz malo strpljenja i učinkovitih metoda, i vama i vašoj bebi će biti lakše.

Roditelji mogu primijeniti niz praktičnih tehnika kako bi olakšali simptome kolika kod svoje bebe. Na primjer:

  • Držanje i ljuljanje: Nježno držanje i ljuljanje u naručju može pružiti utjehu bebi i smiriti je. 🤱
  • Uvijanje (swaddling): Omotavanje bebe u dekicu/tetra pelenu imitira osjećaj sigurnosti sličan onome u maternici i dokazano pomaže u smirivanju.
  • Bijela buka: Upotreba bijele buke, poput zvukova fena, ventilatora ili usisavača odgovara bebi, smiruje ju i olakšava uspavljivanje. ☢
  • Prilagođavanje tehnike hranjenja: Pokušajte hraniti bebu u što uspravnijem položaju kako bi se smanjila mogućnost gutanja zraka tijekom hranjenja.
  • Manji, češći obroci: Nudite manje, ali češće obroke kako biste spriječili prekomjerno nakupljanje plinova u crijevima. 🍼
  • Izbjegavanje potencijalnih okidača: Ako primijetite da određena hrana izaziva nelagodu kod bebe, razmotrite privremeno izbacivanje te namirnice iz vaše prehrane ako dojite ili prelazak na drugu formulu ako beba koristi adaptiranu hranu.
  • Kapi za kolike: Određene kapi ili sirupi specifično formulirani za ublažavanje simptoma kolika mogu biti vrlo korisni, no preporučujemo konzultaciju s pedijatrom prije upotrebe.
Neki roditelji su oduševljeni i učincima Bowen terapije u ublažavanju simptoma kolika kod njihove bebe.

Bowen terapija za dojenčad je vrlo nježna tehnika koja koristi male pokrete palcima na specifičnim točkama na tijelu bebe. Ono što je iznimno zanimljivo je da sam tretman traje svega 15 minuta, a nekim bebama je čak dovoljna samo jedna terapija. 

Mama Lea
je također zadovoljna ovom metodom koja je pomogla njezinom malenom Arianu, a u komentarima možemo vidjeti da se mnoge mame slažu s njom:

Stvorite bebi rutinu

Uspostavljanje rutine također može pomoći u ublažavanju grčeva kod beba na nekoliko načina:

  • Promicanje predvidivog rasporeda: Bebe se osjećaju sigurnije i udobnije kada znaju što slijedi. Redovito hranjenje, spavanje i vrijeme za igranje pomažu u regulaciji probavnog sustava bebe i sprječavaju preopterećenje koje može dovesti do grčeva. 🗓️
  • Smanjenje stresa: Stres može pogoršati grčeve kod beba. Rutina koja uključuje umirujuće aktivnosti poput kupanja, masaže i laganog pjevušenja može pomoći bebi da se opusti i smanji stres.
  • Poboljšanje kvalitete sna: Uspostavljanje redovitog vremena za spavanje i buđenje pomaže bebi da spava dublje i duže. Kvalitetan san je bitan za opuštanje probavnog sustava. 😴
  • Olakšavanje praćenja znakova gladi i sitosti: Rutina hranjenja pomaže roditeljima da prepoznaju znakove gladi i sitosti kod svoje bebe što im omogućuje da je hrane na zahtjev i sprječavaju prejedanje ili premalo jedenje.
Alemka Jaklin Kekez
Uži specijalist pedijatrijske gastroenterologije
Korisno je pokušavati ponavljati iste postupke kod uvođenja u spavanje, jer primjena istog rituala djeluje umirujuće na dijete. Na primjer, dijete koja je nahranjeno i previjeno, u mirnom okruženju, bez jakih zvukova (no nije nužna apsolutna tišina), u zamračenoj prostoriji staviti u krevetić ili lagano ljuljati dok se ne uspava. Ako se meškolji ili je nemirno ne treba uvijek isti čas dizati i premještati dijete, bolje je malo pričekati i vidjeti hoće li se uspjeti samo umiriti. No, ako vidimo da se to neće dogoditi tada ga je svakako potrebno nastaviti umirivati metodama koje su ranije nabrojene.

Ima li moje beba grčeve ili je samo pretjerano nervozna?

Razumijevanje ponašanja novorođenčadi može biti izazovno, posebno kada pokušavate shvatiti muče li bebu grčevi ili je samo pretjerano nervozna. 

Ova dva stanja, iako slična po nekim svojim karakteristikama, imaju različite obrasce ponašanja i zahtijevaju različite pristupe u njihovom rješavanju.

Obrasci plača 😭

  • Grčevi: Plač je često intenzivan i neumoljiv, traje više od 3 sata dnevno, više od 3 dana u tjednu, tijekom više od 3 tjedna. Može se javiti iznenada i dosegnuti vrhunac u večernjim satima.
  • Nervozna beba: Plač je sporadičan i može se smiriti tehnikama umirivanja. Ne prati nužno određeni obrazac, odnosno vrijeme pojavljivanja.

Tjelesni jezik ✊

  • Grčevi: Bebe mogu pokazivati fizičke znakove nelagode poput stisnutih šaka, ispruženih leđa i plinova. Lica im mogu biti crvena od napora.
  • Nervozno dijete: Tjelesni znakovi u pravilu nisu toliko dramatični. Moguć je sitan plač ili cviljenje bez znakova intezivne nelagode.

Reakcija na umirivanje 💆🏻‍♀️

  • Grčevi: Vrlo je teško umiriti bebu s grčevima. Ponekad plač može potrajati unatoč ljuljanju, hranjenju ili omotavanju.
  • Nervozno dijete: Tehnike umirivanja poput držanja, hranjenja ili promjene okoline često mogu umiriti nervoznu bebu.

Kako smanjiti roditeljski stres za vrijeme grčeva?

Iskustvo suočavanja s grčevima može biti izuzetno teško za roditelje, često dovodeći do osjećaja frustracije, bespomoćnosti, iscrpljenosti te roditeljskog burnouta. 
Nije neuobičajeno da roditelji osjećaju snažan emocionalni teret dok se nose s neumoljivim plačem svoje bebe, posebno kada se epizode ponavljaju iznova i iznova.

Ipak, briga o sebi igra ključnu ulogu u upravljanju stresom i izgradnji emocionalne otpornosti tijekom razdoblja kolika. Evo nekoliko praktičnih savjeta koji bi vam mogli pomoći:

  • Važnost sna: Neka vam prioritet bude kvalitetan san. Pokušajte prilagoditi raspored spavanja kako biste osigurali što više odmora. 💤
  • Podrška od obitelji i prijatelja: Potražite pomoć i podršku od članova obitelji i prijatelja. Nemojte se ustručavati zatražiti i pomoć siterice te dopustiti drugima da vam pruže podršku. 🫂
  • Uključenost oba roditelja: Važno je da i oba roditelja sudjeluju u brizi o bebi tijekom razdoblja kolika. Podijelite odgovornosti i podržavajte jedno drugo. 👩‍❤️‍👨
  • Online resursi i podrška: Potražite online resurse i grupe podrške koje nude savjete, podršku i razmjenu iskustava s drugim roditeljima koji prolaze kroz iste izazove. 🤝
Upravljajući stresom i brinući o svom mentalnom i emocionalnom zdravlju bolje ćete podnijeti izazove koje donosi razdoblje grčeva i pružiti bolju podršku svojoj bebi.

I najvažnije od svega – ne brinite, proći će! 🙂