InspiracijaInstrukcijePriprema za školu

Kako se organizirati i pripremiti dijete za novu školsku godinu?

  26. Kolovoz 2024.,    6 min. čitanja,
Organizacija i planiranje iznimno su važni za lakši povratak u školske klupe i uspješan početak nove godine. Bez toga će školski start biti kaotičan, a znate kako kažu: “Po jutru se dan poznaje”. Isto vrijedi i u ovom slučaju.
Zato smo pripremili vodič koji će spasiti sve roditelje s mnoštvo praktičnih savjeta kako da svoje dijete pripremite za školu bez napetosti i stresa. Razgovarat ćemo o stvaranju rutine, organizaciji školskog pribora te kako pomoći djetetu da se emocionalno pripremi za sve nove izazove koji ga čekaju. 

Pa krenimo redom!

Nabavite školski pribor

Čak i djeca koja možda nisu najveći ljubitelji škole, uživaju u kupovini školskih stvari. Prva stvar na popisu je, naravno, školski pribor. Počnite s osnovnim stvarima i kasnije dodajte što god je potrebno. I naravno, nipošto ne idete u kupovinu bez djeteta. Dopustite mu da uživa u procesu i samo odabere neke stvari.
Evo što sve trebate nabaviti na samom početku godine:
Kad je riječ o kutijama za užinu, mama Ana za svoju curicu uvijek bira kutije u koje može spremiti i tekuće (npr. jogurt) i krute obroke (npr. voće) što je stvaro dobra ideja.

Pronađite izvannastavne aktivnosti

Uključivanje djeteta u različite izvannastavne aktivnosti ne samo da potiče razvoj njegovih interesa i vještina, već i pomaže u stvaranju uravnoteženog rasporeda između školskih obveza, hobija i slobodnog vremena. 
Nakon što dijete svlada različite strukture gibanja do svoje šeste godine, postavi pravilne temelje za daljnji sportski razvoj i počne stjecati naviku za cjeloživotnim bavljenjem sportom, najčešće je to pred upis u osnovnu školu, vrijeme je i za odabir sportskog kluba koji će dijete pohađati.

Preporučuju se oni sportovi u kojima će dijete moći sudjelovati bez obzira na to kakve su njegove sposobnosti. Najgora stvar koja se može dogoditi djetetu u toj dobi je da je sporije, slabije, niže ili nespretnije od ostalih u ekipi te samim time izgubi interes za sportom. Za početak su najbolji bazični sportovi kao što su gimnastika, plivanje, atletika, borilački sportovi, nogomet ili tenis.Mario Škegro, magistar kineziologije za Index.hr.
Pronađite izvannastavne aktivnosti prije samog početka školske godine, a ne kada godine već započne.

Planiranje ovih aktivnosti unaprijed omogućuje vam da pronađete kvalitetne programe i rasporede koji odgovaraju vašoj obiteljskoj dinamici, čime se olakšava tranzicija u novu školsku godinu.

Uspostavite rutine

Uspostavljanje rutina olakšava prilagodbu vašeg djeteta na novi školski raspored te može pridonijeti boljem mentalnom i fizičkom zdravlju. Bez rutine, reda i rasporeda, i dijete, a i vi kao roditelj ćete biti pod stresom. 🤯

Rutina spavanja 💤

Ono najvažnije za početak – uspostaviti rutinu spavanja kako bi dijete imalo dovoljno sna za optimalno funkcioniranje tijekom školskog dana.

No, bez naglih pravila i promjena. Morate razumjeti da se djetetov organizam tijekom ljeta navikao na dulje spavanje i da ga nećete tek tako “natjerati” da u nedjelju pred školu zaspe u 21:00. Zato postupno pomičite vrijeme za spavanje unatrag tjednima prije početka škole kako bi se tijelo i um vašeg djeteta lako prilagodili novom rasporedu.

Uspostavite i konzistentno vrijeme buđenja kako bi se održala stabilna rutina. Redovito buđenje u isto vrijeme pomaže u stabilizaciji unutarnjeg biološkog sata vašeg djeteta, što može poboljšati kvalitetu sna i razinu energije tijekom dana.
Što kažu stručnjaci?
Nekoliko savjeta ZZJZ-a za uspostavljanje rutine spavanja kod djeteta:

  • Osigurajte tamnu, dobro prozračenu i tihi sobu bez distrakcija poput svjetala uređaja.
  • Izbjegavajte ekrane (screen-free) barem dva sata prije spavanja.
  • Sat vremena prije spavanja smanjite aktivnosti da se dijete opustiti – čitajte knjigu ili slušajte opuštajuću glazbu.
  • Krevet koristite samo za spavanje (ne za igru).
  • Neka dijete ide spavati i budi se u isto vrijeme svaki dan, uključujući i vikende.
  • Izbjegavajte jaku fizičku aktivnost ili vruću kupku neposredno prije spavanja.
  • Prije počinka, dijete može popiti toplo mlijeko, a tijekom dana treba piti dovoljno vode.

Jutarnje ☀️ i večernje 🌙 rutine

Djeca su često mrzovoljna ujutro, a sama pomisao na odlazak u školu mnoge čini još mrzovoljnijima. 

Zato je bitno da jutro ne bude stresno, da cijela obitelj ne žuri, viče, trči po kući jer to stvara osjećaj napetosti u djetetu. Iako je to ponekad teško jer svi smo u nekim svoj obavezama, potrudite se da jutro bude mirno i lijepo. Evo nekoliko stvari koje možete uključiti u jutarnju rutinu:

  • Postavite budilicu na isto vrijeme svakog jutra i uvijek se dignite ranije kako ne biste bili u “knap” s vremenom.
  • Pripremite doručak unaprijed.
  • Provedite nekoliko minuta provjeravajući raspored i školsku torbu i osiguravajući da su sve potrebne stvari unutra.
  • Popričajte kratko o planovima za taj dan i što ćete raditi nakon škole.
Prije smo prakticirali da se Kiara ujutro obuče, pere zube i ide u školu. No, onda sam primijetila da je Kiara doslovno počela mrziti odlazak u školu i ujutro bi uvijek izmislila neke boljke samo da ne ide. Prvo sam mislila da je netko maltretira, naranvno. Ali, razlog je bio taj što je, citiram, “mrzila jutarnje smjene”. S popodnevnom smjenom u školi nismo imali problem. I onda sam ja odlučila da ćemo se ranije dizati, da ću ja popiti kavu, ona Neskvik i da ćemo se malo družiti pred školu. Budim je ujutro s “kavica ti je spremna” i to joj je smiješno i budi se rado ujutro. Inače, ima 10 godina. 🙂 – Marta O. iz Facebook grupe Mame,djevojke i trudnice🤰❤
A onda nakon turbulentnog dana vrijeme je za neke male, večernje rutine:

  • Pripremite odjeću za sutra i spakirajte sve stvari za školu.
  • Umjesto gledanja televizije, zajedno pročitajte knjigu.
  • Razgovarajte o osjećajima i događajima koji su se dogodili taj dan.
  • Zajedno popijte šalicu toplog mlijeka ili kakaa.
Napomena
Ako vaše dijete treba obaviti sistematski pregled ili primiti nova cijepljenja prije početka školske godine, dogovorite posjet liječniku na vrijeme.

Rutina učenja i pisanja domaće zadaće 📚

Ako dijete ne uspostavi rutinu učenja i obavljanja svojih školskih zadataka, postoji velika vjerojatnost da će biti pod stresom i uvijek se osjećati kao da se “utrkuje s vremenom.” I u konačnici, to dovodi do nakupljanja mnogo lekcija i zadaće koju treba obaviti u što kraćem roku, a to je naravno – nemoguća misija.

Evo kako možete pomoći djetetu uspostaviti kvalitetnu rutinu učenja i pisanja zadaće:

  • Osigurajte dobru rasvjetu i udoban radni prostor u djetetovoj sobi koji je miran kako bi vaše dijete moglo učiti koncentrirano. A ako vam treba malo motivacije, pogledajte kako je mama Monica svojoj školarki uredila kutak za učenje (cijeli korak-po-korak proces je u videu na profilu):
  • Pomoću kalendara ili rokovnika, zajedno s djetetom odredite vrijeme za obavljanje domaćih zadaća svaki dan. 
  • Potaknite dijete da postavi realne ciljeve – npr. danas će naučiti tri stranice ili odraditi pet zadataka. 🎯
  • Uvedite kratke pauze između sesija učenja kako bi se dijete moglo odmoriti i osvježiti. Na primjer, nakon svakih 30-45 minuta učenja uzmite kratku pauzu od 5-10 minuta.
  • Budite dostupni za pomoć i podršku, ali dopustite djetetu da samostalno rješava zadatke koliko god je to moguće. Povremeno provjeravajte napredak, a ako predmeti poput matematike i engleskog zadaju posebne glavobolje, razmislite o instrukcijama.

Budite emocionalna podrška

I dok će se neka djeca uistinu veseliti školi i prijateljima, nekoj djeci će to predstavljati veliki problem, stres i nelagodu. Zato je važno opremiti ih, ne samo materijalnim stvarima, već i razumijevanjemm i pozitivnim emocijama. ♥️
Evo kako to možete učiniti:

  • Razgovarajte o očekivanjima i brigama. Započnite razgovor s djetetom o tome što očekuje od nove školske godine i koje brige ima. Ne umanjujte težinu njegovih problema.
  • Umjesto da pretpostavljate što dijete osjeća, postavite jasna pitanja.
  • Izgradite povjerenje. Naučite dijete da može vjerovati vama kao roditelju. Neka zna da su vaša podrška i razumijevanje uvijek tu, bez obzira na to što se dogodi u školi.
  • Naučite dijete kako se nositi s anksioznošću ili stresom koji može osjetiti zbog novih situacija u školi. To može uključivati ​​tehnike disanja, brojanje u sebi ili jednostavno razgovor s vama ili učiteljem.
  • Nakon svakog školskog dana razgovarajte o svemu što se dogodilo. Ne pitajte: “Što je bilo u školi?” jer dobit ćete odgovor “Ništa”. Potaknite dijete da se otvori s pitanjima poput "Što ste radili danas na likovnom?".

Ne zaboravite na slobodno vrijeme

Na kraju, ali ništa manje važno, zapamtite da djeca također trebaju vrijeme za druženje izvan škole. Bilo da se radi o druženju s prijateljima, odlasku u kino ili bavljenju aktivnostima koje vole, ovi trenuci igraju iznimno bitnu ulogu u održavanju zdravog balansa u njihovim životima. 

Jer kada je dijete sretno i zadovoljno, raste i motivacija. A kada raste motivacija, tu je i veća vjerojatnost da će dijete biti uspješno u školi. I naravno, nagradite ga za uspjehe, ali ne kažnjavajte za neuspjehe. Umjesto toga, zajedno ili uz pomoć stručnog mentora poradite na problematičnim predmetima.

Sretan povratak u škole, dragi roditelji i djeco! 🥳

P.S. Podijelite kako teku pripreme u vašem domu u komentarima ispod objava na našem Facebook ili Instagram profilu. 💬