Prvo čuvanje: Priprema djeteta i roditelja na odvajanje
Očekuje vas prvo odvajanje od djeteta i priprema za čuvanje kod dadilje? Nervozni ste i jako vam je teško? Iako je svako prvo razdvajanje stresno i roditeljima i djeci, nema razloga za brigu.
Bez obzira radi li se o vašem prvom iskustvu s čuvanjem djece kod dadilje ili ste u situaciji da tražite novu, imamo vodič koji će vam olakšati sve brige. Za početak, nemate se čega bojati. Naravno, kao i uvijek, najlakše će biti onima koji se dobro pripreme.
Takvima će ovaj veliki dan biti znatno lakši, a i dijete će ga vjerojatno doživjeti kao neku novu avanturu umjesto prevelike tuge.
Takvima će ovaj veliki dan biti znatno lakši, a i dijete će ga vjerojatno doživjeti kao neku novu avanturu umjesto prevelike tuge.
Evo kako izgleda proces pripreme:
1) Pripremite djecu unaprijed
Ne čekajte zadnji trenutak da razgovarate s djecom o njihovoj novoj dadilji. Počnite pričati o tome dosta ranije i pokušajte ih pozitivno pripremiti za novo iskustvo.
Pričajte o čuvanju djece kao o nečemu zabavnom, nešto što će djeca s nestrpljenjem iščekivati. Potrudite se izgraditi prijateljski odnos već prije samog susreta. Važno je da se osjećaju radosno i uzbuđeno umjesto da budu preplavljeni strahom ili tjeskobom radi odvajanja.
Posebno obratite pažnju na vrijeme koje će provesti s dadiljom. Ovo je osobito važno kad su u pitanju mala djeca koja još ne razumiju dovoljno o čemu se zapravo radi.
2) Upoznajte dadilju s djecom prije prvog čuvanja
Bilo bi idealno da se djeca upoznaju s dadiljom prije prvog čuvanja.
Organiziranje susreta unaprijed pomoći će u izgradnji povjerenja između vas i dadilje, a posebno u uspostavi povjerenja između djece i dadilje.
Možete se sastati na različitim mjestima poput dječjeg igrališta, gdje će dadilja moći aktivno sudjelovati u igri s djecom ili pak u omiljenoj slastičarnici gdje će atmosfera biti opuštena i prijateljska.
Savjet
Preporučljivo je odabrati neutralno okruženje za prvi susret kako bi se ugodno osjećali svi uključeni. Odabir neutralne okoline osigurava da se nitko neće osjećati pod pritiskom, a najbolji rezultati postići će se kroz međusobno upoznavanje.
3) Započnite s probnim čuvanjem
Pozovite dadilju u svoj dom prije prvog službenog čuvanja djece kako biste zajedno isprobali čuvanje dok ste vi još uvijek dostupni. Tijekom probnog čuvanja, možete podijeliti sve bitne informacije za brigu, odgoj i način čuvanja koji preferirate, baš kao i kućni red.
Hitne situacije
Iako nitko od nas ne želi ni razmišljati o ovim okolnostima, uvijek je bolje biti spreman nego iznenađen. A to dvostruko vrijedi kad je u pitanju u sigurnost.
Što dadilja treba znati ili imati pri ruci tijekom vaše odsutnosti?
Što dadilja treba znati ili imati pri ruci tijekom vaše odsutnosti?
- Kontakt podaci: Osim vašeg broja, zapišite broj još jednog člana obitelji za kontakt. U hitnim slučajevima također je dobra ideja podijeliti podatke za kontakt s nekim bliskim vašoj obitelji, primjerice prijatelji i susjedi.
- Adresa: Dajte dadilji adresu vašeg doma kako bi je mogla koristiti u slučaju potrebe.
- Kontakt za liječnika: Navedite kontakt podatke pedijatra i objasnite situacije u kojima bi dadilja trebala kontaktirati liječnika.
- Telefonski brojevi za hitne slučajeve: Zapišite brojeve hitnih službi kao što su hitna pomoć (194), policija (192), vatrogasci (193) ili pak 112 koji je univerzalan za sve slučajeve.
- Podaci o djeci: Pružite dadilji osnovne informacije o djeci, uključujući datum rođenja, alergije te eventualne druge informacije o zdravlju ili ograničenja ako postoje.
Ono najvažnije: Provjerite zna li dadilja kako i pod kojim okolnostima vas može kontaktirati. Jasno naglasite u kojim situacijama vam može pisati, kada nazvati, a kada kontakt nije potreban, tj. ona može odlučiti sama.
Imamo malu pomoć za vas
Želite li olakšati stvari, ne zaboraviti ništa važno i osigurati da je sve pod kontrolom, preuzmite našu checklistu za dadilje.
4) Upoznajte dadilju s dječjom rutinom
Upoznajte dadilju s dnevnom rutinom djece, fokusirajući se na informacije relevantne za njihovo čuvanje.
Ako je to samo popodnevno čuvanje, naglasite školske obveze, dječje aktivnosti, grickalice i eventualno pripremu večere.
Za noćno čuvanje, objasnite večernju rutinu djeteta, uključujući kupanje, higijenu i vrijeme za spavanje. Zapišite sve bitne podatke kako biste bili sigurni da dadilja ništa neće zaboraviti.
Niste sami. Više od 700 novih obitelji prijavi se na Siterice.hr svaki mjesec.
Rutine se razlikuju s godinama
U svakoj dobi djeteta, potrebe i rutina izgledat će različito. Što je važno uzeti u obzir u različitim dobnim fazama?
- Dojenče (do 1,5 godine):
Važno je odabrati dadilju s iskustvom u brizi za dojenčad. U ovoj dobi, dijete još ne može izravno komunicirati svoje potrebe, stoga je ključno uspostaviti rutinu koja obuhvaća prehranu (BLW metoda ili hranjenje na žlicu), spavanje, mijenjanje pelena, kupanje i korištenje kahlice.
- Mala djeca (do 2,5 godine):
Ovo je dobna skupina koja zahtijeva individualni pristup jer se sposobnosti i vještine svakog djeteta mogu razlikovati. Dadilji je važno pružiti informacije koje su specifične za vaše dijete. Može li samo tražiti hranu i piće? Ide li samo na kahlicu? Ima li posebne prehrambene potrebe ili alergije?
- Predškolac (do 6 godina):
Predškolac već može komunicirati svoje potrebe i pokazivati emocije. Razvija rutinu koja ga priprema za školu, stoga je važno podijeliti tu rutinu s dadiljom. Također, treba razgovarati o njegovim aktivnostima poput klubova ili vježbanja glazbenog instrumenta te ograničenju vremena provedenog na mobitelu.
- Školarac (do 12 godina):
Školarac već ima iskustva u samostalnom funkcioniranju u kući i obavljanju obveza. Ključno je pratiti njegovu rutinu, pomoći mu u pripremi za školu i razumjeti njegove aktivnosti izvan škole te jasno razjasniti tko ga dolazi pokupiti poslije škole.
5) Sigurnost u kući
Tijekom probnog čuvanja djece, preporučujemo da zajedno s dadiljom prođete kroz kuću ili stan, pokazujući joj mjesta gdje djeca ne smiju i na što treba obratiti dodatnu pažnju.
Naglasite da je nužno držanje svih oštrih predmeta ili kemikalija izvan dohvata djece. Ladice i opasna područja poput stepenica treba prilagoditi dobi djeteta.
Važno je da dadilja zna gdje se nalazi pribor za prvu pomoć, izlaz u slučaju opasnosti ili aparat za gašenje požara.
6) Pravila čuvanja
Korisno je postaviti i neka osnovna pravila kako bi se osigurala sigurnost i dobrobit djece tijekom čuvanja. Primjerice:
- Vrijeme provedeno pred ekranom: Postavite ograničenja za vrijeme provedeno ispred ekrana i odredite koje aplikacije i uređaje djeca smiju koristiti.
- Posjeti prijatelja: Razmislite o tome hoće li djeca moći pozivati prijatelje tijekom čuvanja. Ako da, dogovorite se kako će dadilja nadzirati te posjete.
- Domaća zadaća: Dogovorite se o vremenu i mjestu obavljanja domaće zadaće te o tome treba li djeci pomoć ili će domaći obavljati samostalno.
- Nagrade: Razgovarajte o tome kako nagrađivati djecu i odredite jesu li neke stvari, poput slatkiša, dopuštene.
- Komunikacija: Definirajte kada je važno da vas dadilja kontaktira i kada može riješiti stvari sama.
- Wi-Fi pristup: Dogovorite se o načinima komunikacije tijekom čuvanja djece i kako ćete koristiti mobitele u tom vremenu.
7) Pripremite djecu za prvo čuvanje
Bilo da se radi o potpuno novom iskustvu za djecu ili promjeni dadilje, važno je postupno ih pripremiti za taj dan. Tijekom dana, prirodno otvorite tu temu s njima. Pitajte ih jesu li sretni, ima li nečega što ih možda brine ili ih zanima.
Pokušajte im opisati kako će izgledati čuvanje kod dadilje. Recite im čemu se mogu veseliti i kakav ih program očekuje. Uključite aktivnosti koje ih vesele poput modeliranja s plastelinom, odlaska na obližnje igralište ili listanja omiljene životinjske enciklopedije. Svatko dijete je drugačije i uživa u različitim stvarima.
Također je dobro pripremiti međuobroke i obroke koje će djeca voljeti. Na kraju, ali ne manje važno, pripremite njihove omiljene igračke, dekice, plišance i druge bitne stvari koje bi im mogle trebati ili ih jednostavno vole te im stvaraju osjećaj sigurnosti na neki način.
8) Ocijenite probni sat
Nakon završenog probnog čuvanja djece, važno je provjeriti jesu li vaša očekivanja ispunjena i kako su se djeca osjećala s dadiljom. Pitajte ih kako im se svidjelo čuvanje i sviđa li im se dadilja.
Ako ste stekli osjećaj međusobnog povjerenja i ako su djeca “kliknula” s dadiljom, vrijeme je za prvi službeni susret!