InspiracijaOdgoj djeceTantrumi kod djece

Od izljeva bijesa do mira: Kako prebroditi tantrume kod djece

  6. Prosinac 2024.,    11 min. čitanja,
Roditeljima je često teško nositi se s burnim trenucima dječjih tantruma. Ti izljevi bijesa mogu biti frustrirajući, iscrpljujući, a ponekad čak i zastrašujući. Razumijevanje zašto se tantrumi događaju te kako na njih reagirati iznimno je važno, kako za dijete, tako i za roditelje.
U ovom vodiču pružit ćemo vam konkretne strategije za različite dobne skupine djece (2-5 godina) kako biste bolje razumjeli i učinkovito odgovorili na njihove emocionalne reakcije i potrebe. Također ćemo istražiti što učiniti nakon što tantrum prođe, kako pomoći djetetu da se smiri i nauči iz tih iskustava.

Što su dječji tantrumi i što ih uzrokuje?

Dječji tantrumi su izljevi intenzivnih emocija koje su često praćene plačem, vikanjem, bacanjem na pod i drugim oblicima izražavanja frustracije. Tantrumi su česti kod male djece jer se nalaze u fazi razvoja u kojoj još uvijek uče kako pravilno upravljati svojim emocijama i kako komunicirati svoje potrebe. 💬
Ipak, koliko god strašni izgledali, tantrumi su normalan dio emocionalnog rasta djeteta. Pojavljuju se jer djeca u dobi od 2 do 5 godina još uvijek razvijaju vještine samoregulacije i često se bore s izražavanjem svojih osjećaja na prihvatljiv način. Tantrumi obično počinju oko 18 mjeseci i često dosežu vrhunac između 2. i 3. godine života. 
Istraživanja su pokazala da tantrume doživljava 87 % djece od 18 do 24 mjeseca, 91 % djece od 30 do 36 mjeseci i 59 % djece od 42 do 48 mjeseci. Uobičajeno je da mala djeca imaju tantrum barem jednom dnevno: 20 % dvogodišnjaka, 18 % trogodišnjaka i 10 % četverogodišnjaka.
Najčešći okidači za tantrume su:

  • Frustracija: Djeca se lako frustriraju kada ne mogu postići ono što žele ili kada se suoče s preprekama.
  • Glad: Niska razina šećera u krvi može dovesti do razdražljivosti i povećane sklonosti tantrumima.
  • Umor: Kad su djeca umorna, manje su sposobna nositi se s frustracijom i razočaranjem. 
  • Nedostatak kontrole: Djeca žele osjećaj kontrole nad svojim okruženjem, a kada im se to uskrati, može doći do tantruma.
  • Traženje pažnje: Tantrumi mogu biti način na koji djeca traže pažnju svojih roditelja ili osoba koje se brinu o njima.
Ana Vukman
Psihoterapeutkinja
Kad je dijete bezobrazno prema vama ili vam kaže “Mrzim te, ne volim te, najgora si mama…”, to je kao da sklupča svoje velike osjećaje u lopticu i baci je prema vama. 🎾 Najgora greška koju mi roditelji radimo je da odmah bacamo tu lopticu natrag prema njima ogromnom snagom i jačinom: “Hajde u sobu! / Uzet ću ti to što voliš da ti pokažem da ja ovdje dominiram!” To je tako loša ping-pong igra za koju znamo kako se na kraju završi. Kako bi bilo da idući put uhvatimo lopticu, ali je ne bacamo odmah natrag, nego je spustimo znajući da dijete koristi snažne riječi i ponašanja kako bi nam pokazalo koliko velike osjećaje ima. Pokažimo djetetu: “Vidim tvoje velike osjećaje. Iako to ponašanje nije lijepo ni prihvatljivo, bit ću uz tebe i pokazat ti kako da se nosiš s tim velikim osjećajima.”

Tantrumi prema dobi: Zašto se događaju i kako se nositi s njima?

Tantrumi su normalan dio razvoja djeteta, ali nisu isti u svim fazama njihovog života. Na primjer, "terrible two" faza nije ista kao tantrumi kod petogodišnjaka. Svaka dobna skupina ima svoje izazove i razloge zašto se tantrumi događaju. U nastavku ćemo objasniti kako se tantrumi manifestiraju i kako se nositi s njima kod djece različite dobi.

Tantrumi s 2 godine

  • Zašto se događaju: Ograničene komunikacijske vještine, frustracija zbog novih iskustava, želja za samostalnošću.
  • Kako se manifestiraju: Vikanje, plakanje, udaranje, bacanje na pod.

Kako ih spriječiti?  💫

  • Stvaranje rutina i rasporeda: Stvaranje rutina kao što su redoviti obroci, vrijeme za spavanje i druge aktivnosti može pružiti osjećaj sigurnosti i predvidljivosti, što smanjuje stres i olakšava djetetu da se prilagodi. 🗓️
  • Ponuda izbora: Umjesto otvorenih pitanja ili strogih naredbi, dobro je ponuditi izbor između dvije prihvatljive opcije. Npr. "Želiš li plavu ili crvenu majicu?” ili “Krekere ili jogurt?”.
  • Praćenje znakova umora ili gladi: Djeca u ovoj dobi mogu brzo postati razdražljiva kada su umorna ili gladna. Prepoznavanje ovih znakova i pravovremeno zadovoljavanje njihovih osnovnih potreba može spriječiti izbijanje tantruma.

Kako reagirati tijekom tantruma? 🌪️

  • Ostanite mirni: Vaša smirenost je sidro u oluji (najzahtjevniji dio za sve roditelje, ali zaista funkcionira). 💆🏻‍♀️
  • Uvažite djetetove osjećaje: "Znam da si ljut što ne možeš dobiti još jedan kolačić, ali tvoj trbuščić mi je rekao da mu previše šećera može uzrokovati bol. Čuješ li to?" Pokazivanje razumijevanja za osjećaje djeteta na način na koji ono to može shvatiti u toj dobi može pomoći u smanjenju intenziteta tantruma.
  • Koristite distrakciju: Ponudite novu aktivnost ili pjevajte pjesmu kako biste preusmjerili djetetovu pažnju.
Ana Vukman
Psihoterapeutkinja
Ako se vaša djeca ponašaju “bolje” u školi ili vrtiću nego kući, u neku ruku to je dobar znak. Jer u sustavu gdje je više djece, naravno da postoje jasna i čvrsta pravila da se dijete može izraziti do neke točke, dok neke emocije, strahove, nesigurnosti kupi u sebi. Svašta se nakupi kroz dan i onda kad dođe kući u sigurnu, opuštenu, toplu atmosferu možda osjeti da se može izraziti, izbaciti iz sebe sve što se skupilo taj dan, pokazati svoje osjećaje, biti ono što jest. I onda uz prihvaćanje i validaciju djetetovih osjećaja možemo postaviti jasne i dosljedne granice jer ne želimo sad imat kaos ni u kući. Možemo istovremeno i prihvaćati dijete i postavljati razumne granice u obitelji.
Što učiniti nakon tantruma? ☀️

  • Pokažite mu ljubav: Zagrlite dijete i recite: "Ovdje sam za tebe."  ♥️
  • Naučite dijete jednostavnim tehnikama smirivanja: U ovoj dobi je izvrsna ideja nabaviti mekanu igračkicu za stiskanje koja stane u mali dječji dlan.
  • Pomoć u izražavanju: Poticanje djeteta da koristi riječi za izražavanje svojih osjećaja može poboljšati njegovu sposobnost verbalne komunikacije i smanjiti frustraciju. Pomozite mu koristiti riječi pitajući: "Možeš li mi reći što te rastužilo/razljutilo?" 

Tantrumi s 3 godine

  • Zašto se događaju: Proširivanje vokabulara, ali još uvijek teško izražavanje emocija. Povećana želja za kontrolom i neovisnošću.
  • Kako se manifestiraju: Slično kao kod dvogodišnjaka, ali mogu uključivati intezivnije vikanje, udaranje i ostajanje bez daha.

Kako ih spriječiti? 💫

  • Postavite jednostavna pravila i objasnite posljedice: Definirajte jasna pravila ponašanja i objasnite mu što će se dogoditi ako ta pravila prekrši. “Ako ne odemo u miru iz parka danas, sutra u park nećemo ići.” I naravno, budite dosljedni. Ako dijete bude radilo dramu oko odlaska iz parka, sutra preskočite odlazak i podsjetite ga zašto nećete ići.
  • Izbjegavajte nagle promjene: Ranije dajte djetetu do znanja kada će se nešto promijeniti ili kada je vrijeme za završetak aktivnosti kako bi se lakše prilagodilo. Npr. "Za 5 minuta odlazimo iz parka" ili "Hajde da brojimo – još 3 puta se spusti niz tobogan i idemo kući".
  • Pomozite mu prepoznati svoje osjećaje: Koristite nježan pristup kako biste potaknuli dijete da verbalizira svoje osjećaje i postavite mu pitanja poput: "Kako se sada osjećaš? Tvoje malo lice izgleda malo tužno… Imaš li ideju kako možemo vratiti osmijeh na njega?"

Kako reagirati tijekom tantruma? 🌪️

  • Ostanite mirni: Važno je zadržati smirenost i prići djetetu bez vidne ljutnje na licu i u pogledu kako bi dijete znalo da ste tu da mu pomognete.
  • Izbjegavajte podizanje glasa: Nemojte se natjecati u glasnoći s djetetom ako ono viče. To može samo pojačati tantrum. 🗣️
Ana Vukman
Psihoterapeutkinja
Dubok, smiren, tih, jasan, odlučan glas uvijek je funkcionalniji od vikanja. A tako i dijete učimo kako rješavamo stvari u našoj kući jer urlanjem mu pokazujemo da je to u našem domu dozvoljeno, da mi tako rješavamo problem, da je vrištanje naš način učenja i poručujemo: “Jednog dana kad ti narasteš, dijete moje, isto tako možeš urlati na mene!” I onda će dijete urlati na nas, pa ćemo se mi ljutiti i urlati na njega da ne urla na nas. Grozan začarani krug!
  • Pružite utjehu: Pokušajte ga uhvatiti za ruku ili zagrliti kako biste mu pružili osjećaj sigurnosti i podrške. 🫂
  • Koristite mjesto za predah: Ako smatrate da je potrebno, koristite “mjesto za predah” (npr. stolicu) i recite: "Kada se smiriš, vrati se mami da možemo lijepo razgovarati." Nemojte zamijeniti “mjesto za predah” za kaznu, jer to kazna nije i ne smije biti. Kazna može samo pogoršati ljutnju i frustraciju. 

Što učiniti nakon tantruma? ☀️

  • Pomozite mu razumjeti osjećaje: Djetetu pomozite razumjeti i imenovati svoje osjećaje – ljut, tužan,  povrijeđen.
  • Učite ga kontrolirati osjećaje: Pokušajte dijete naučiti strategijama za kontrolu osjećaja. Možete isprobati ovaj pristup: "Vidim da si ljut. U redu je osjećati se tako. I ja sam ponekad ljuta, ali zamisli mamu kako vrišti i leži na podu. To bi te rastužilo, zar ne? Znaš što ja radim kad sam ljuta? Udahnem 10 puta duboko – ovako! Bi li ti probao?"
  • Pohvalite ga: Pohvalite dijete kad se smiri tako što ćete mu uputiti riječ pohvale, no nipošto slatkiše ili slične nagrade jer bi to u budućnosti moglo dovesti do kontraefekta.

Tantrumi s 4 godine

  • Zašto se događaju: Raste frustracija s ograničenjima i želja da sami rade stvari. Testiranje granica i traženje pažnje.
  • Kako se manifestiraju: Može postati verbalnije vikanjem, svađanjem ili vrijeđanjem tijekom tantruma.

Kako ih spriječiti? 💫

  • Koristite "ja" izjave: Umjesto optuživanja ili kritiziranja, koristite izjave poput "Osjećam se tužno kada bacaš igračke jer možeš nekoga povrijediti na taj način." Ipak, važno je pronaći ravnotežu između izražavanja vlastitih osjećaja i stvaranje grižnje savjesti kod djece koja može negativno utjecati na njihove emocije kako u djetinjstvu tako i kada odrastu. 
  • Ponudite rješenja: Dopustite djetetu da pronađe rješenja za probleme s kojima se često susrećete. Ako, recimo, ne želi ići na spavanje, ne forsirajte. Stvorite od spavanja zanimljivu aktivnosti – neka dijete bira priču za čitanje, uspavanku ili plišanca s kojim će spavati. 🧸
  • Pokažite mu metode smirivanja: Naučite dijete jednostavnim tehnikama kao što su brojanje, duboki udah ili pjevanje koje mu mogu pomoći da se smiri u stresnim situacijama.

Kako reagirati tijekom tantruma? 🌪️

  • Osigurajte siguran prostor: Ponudite "kutak za smirivanje" s alatima za smirivanje (knjige, plišane životinje).
  • Podsjetite ga na metode smirivanja koje ste zajedno naučili: Brojanje, duboki udasi, pjevanje ili što god ste zajedno prošli ranije.
  • Koristite odmore: Kratak, miran odmor može biti sjajna pomoć za smirivanje u ovoj dobi.

Što učiniti nakon tantruma? ☀️

  • Povežite se s djetetom uz grljenje: Nakon što tantrum prođe, zagrljaj i nježne riječi mogu pomoći djetetu da se osjeća sigurnije i voljeno. 
  • Ne ignorirajte već razgovarajte o tome što se dogodilo: Razgovor s djetetom o uzrocima tantruma može mu pomoći da bolje razumije svoje osjećaje i kako ih izraziti na prihvatljiv način. Dobar primjer je autoritativni stil roditeljstva koji fokus stavlja upravo na međusobnom slušanju i razumijevanju.
  • Igrajte kooperativne igre: Igranje igara u kojima dijete može preuzeti ulogu roditelja ili obrnuto je zabavna i učinkovita metoda. Obavezno pokažite i pozitivne stvari koje vaše dijete radi, a ne samo “tantrum” trenutke kako biste mu pomogli razumjeti kako njegovo ponašanje izgleda kroz oči roditelja i drugih ljudi, budući da djeca obično nisu svjesna toga.

Tantrumi s 5 godina

  • Zašto se događaju: Povećane socijalne interakcije u ovoj dobi često rezultiraju sukobima s vršnjacima jer djeca još uvijek uče kako se nositi s tuđim emocijama i željama. Upravljanje složenim emocijama poput ljubomore, razočaranja i ljutnje može biti izazov, što često dovodi do tantruma.
  • Kako se manifestiraju: Tantrumi mogu postati manje učestali, ali intenzivniji, s plačem, vikanjem i lupanjem vratima.

Kako ih spriječiti? 💫

  • Otvorena komunikacija: Djeca su sada dovoljno velika da razgovaraju o svojim osjećajima i frustracijama. Stoga ih potičite da izraze svoje emocije riječima prije nego što se osjećaji eskaliraju u tantrum. 
  • Socijalne vještine: Pomozite djetetu da razvije empatiju i poštovanje prema osjećajima drugih. Učite ga kako prepoznati i reagirati na osjećaje svojih prijatelja. Na primjer, ako vide prijatelja koji je tužan, potaknite ga da priđe i pita što nije u redu ili da ponudi pomoć.
Ana Vukman
Psihoterapeutkinja
To ne možemo postići prisilno, riječima i naredbom. Jedini je način da im to modeliramo: budemo primjer onoga što želimo – prema njima i prema drugima. Primjer poštivanja, zahvalnosti, suradnje, dijeljenja i suosjećanja.  
Kako reagirati tijekom tantruma? 🌪️

  • Brojite do 10 zajedno: Ovo može pomoći djetetu da preusmjeri svoj fokus i pruži mu trenutak da se sabere. 
  • Koristite kutak za smirivanje: Imati posebno mjesto gdje dijete može otići kako bi se smirilo može biti vrlo korisno i u ovoj dobi. To može biti udoban kutak s jastucima i omiljenim plišanim igračkama gdje se dijete može povući dok se ne osjeti bolje.
  • Ostanite blizu: Budite u blizini kako biste pružili podršku i sigurnost. Ne zatvarajte dijete samo u sobu. Pokažite mu da ste tu za njega, čak i kada se ne ponaša najbolje.
  • Podsjetite ga na vaš raniji razgovor: "Sjećaš li se našeg malog dogovora? Što si obećao mami, a što je mama obećala tebi?" To ga može natjerati da se zaustavi na trenutak i razmisli o tome. 🙂
Što učiniti nakon tantruma? ☀️

  • Naučite ga prihvatiti situaciju: Savršeno je vrijeme da dijete naučite da ne može sve biti onako kako je zamislilo. Dajte mu primjer iz svog života: "Mama je stvarno htjela raditi u toj trgovini, ali netko drugi je dobio taj posao, pa je mama morala naći nešto drugo."
  • Neka zna da ga razumijete: Važno je da dijete zna da razumijete njegove osjećaje. Recite mu da je u redu osjećati se tužno ili ljuto, ali da postoji bolji način izražavanja tih osjećaja.
  • Razgovarajte o pozitivnim načinima rješavanja frustracija: Učite dijete strategijama kao što su duboko disanje, brojanje do deset, razgovor o osjećajima i traženje pomoći.
Savjet
Uvijek se spustite na razinu očiju djeteta umjesto da ga gledate odozgo. To će ga smiriti i učiniti da se osjeća "manje ugroženo". Jer kako psihoterapeutkinja Ana Vukman kaže “Najbolju komunikaciju i povezanost s djetetom imamo kada imamo kontakt očima.” 

Kada potražiti pomoć?

Iako su tantrumi u većini slučajeva prirodni dio odrastanja, postoje trenutci kada jednostavno morate potražiti pomoć. Evo nekoliko znakova na koje treba obratiti pažnju:

  • Izljevi bijesa se događaju često i intenzivno.
  • Tantrumi uključuju neuobičajenu agresiju.
  • Tantrumi traju dulje nego što je uobičajeno za dob djeteta ili su praćeni drugim razvojnim kašnjenjima ili problemima u ponašanju.
  • Tantrumi predstavljaju sigurnosni rizik za dijete ili druge (udaranje, griženje ili destruktivno ponašanje).
  • Dijete se nikako ne uspijeva smiriti samo ili to smirivanje traje pretjerano dugo.
  • Borba s tantrumima uzrokuje preveliki stres, frustraciju, osjećaj bespomoćnosti i burnout kod roditelja, tete u vrtiću ili dadilje koja čuva dijete.
Ana Vukman
Psihoterapeutkinja
Kada je dijete ljuto, pa se u vama probudi još veća ljutnja prema njemu ili kada dijete vrišti, pa vi onda krenete vikati na njega… Ili je oko nečega zabrinuto što vas onda dodatno zabrine i stvori vam veliki unutarnji nemir, onda odgovor NIJE u mijenjaju/popravljanju djeteta, već u iscjeljenju roditelja.
I za kraj, zapamtite – ako se suočavate s ovim izazovima, normalno je potražiti pomoć i nema ništa loše u tome. Sve je to dio odrastanja, a uz podršku, većina djece i roditelja uspješno prolazi kroz njih, baš kao i kroz druge razvojne prekretnice. 

Proći će, a do tada se naoružajte strpljenjem i ljubavlju za svoje male tantrumiće! 🩷