InspiracijaOdgoj djeceVažnost čitanja djeci

U čarobnom svijetu bajki: 8 razloga zašto čitati djeci prije spavanja

  25. Studeni 2024.,    6 min. čitanja,
Čitanje je jedna od najvažnijih vještina koju možemo prenijeti djeci. Čitanjem razvijamo njihovo mišljenje, emocionalnu inteligenciju i kognitivne sposobnosti. I to nije sve. Koje još koristi djeci donosi redovito čitanje (ne samo) prije spavanja? 

Koje su prednosti čitanja za djecu?

Nije iznenađujuće da djeca kojoj se čita od malih nogu lakše kreću u školu. I to je samo jedna od nekoliko prednosti zbog kojih je sjajna ideja započeti u ranoj dobi. 

1. Razvoj jezičnih vještina

Čitanje djeci od najranije dobi pomaže u razvoju njihovih jezičnih vještina. Slušajući bajke, djeca skupljaju bogatu paletu riječi koje im kasnije pomaže u lakšem sporazumijevanju. I to ne samo u razgovoru s roditeljima i vršnjacima, već i pri polasku u vrtić i školu.

Djeca koja imaju jaku jezičnu bazu i bogat vokabular mnogo lakše razumiju složenije zahtjeve i zadatke te se bolje izražavaju.
Sveučilište u Zagrebu, Učiteljski fakultet
Katarina Bukovčan & izv. prof. dr. sc. Katarina Aladrović Slovaček
Zajedničkim ili dijaloškim čitanjem, u kojem roditelj postavlja pitanja i proširuje djetetov iskaz, dijete usvaja nove riječi i pojmove, razvija vještinu slušanja i zadržavanja pažnje, uočava pravila pisanog teksta te uči o svijetu koji ga okružuje. Na taj način razvijaju se i predčitačke i predpisačke vještine koje predstavljaju temelj usvajanja znanja u školskome dobu.

2. Potpora razvoju kognitivnih sposobnosti

Čitanje pomaže djeci da razviju svoje kognitivne vještine. Tijekom čitanja, kada djeca slušaju priče na bez prisile, razvijaju sposobnost koncentracije, logičkog razmišljanja i pamćenja.

Ako vaše dijete ima pitanja tijekom čitanja, odmah odgovorite na njih. Prestanite čitati i možda će vas radoznala pitanja dovesti do zanimljive rasprave. 

Prema Cunhi, najučinkovitije vrijeme za razvoj kognitivnih vještina kroz čitanje je rana dob. Dodaje kako kognitivne vještine nisu "fiksne," te da na njih može značajno utjecati i sam način odgoja kojeg roditelji prakticiraju.

3. Jačanje međusobnog odnosa između roditelja i djece

Vrijeme provedno zajedno kao najveća prednost čitanja pred spavanje. U svijetu gdje stalno žurimo ništa nije vrjednije od vremena koje možete posvetiti svojoj djeci. Čitanje djeci jedinstven je način zajedničkog druženja i jačanja međusobnog odnosa.
 
Ono najbolje od svega, ne morate kupovati stalno nove bajke i slikovnice. Možete se učlaniti u knjižnicu ili putem platfrome Bajke.hr odabrati neku od omiljenih priča besplatno.

Želite zaroniti u neku klasičnu bajku poput Zlatokose ili pak izvući pouku iz Carevog novog ruha? Bajke.hr knjiga vam nudi zanimljiv izbor bajki i priča za djecu svih uzrasta.
Alis Marić
Booklover & traveler
Čitajte djeci od prvog dana. I ne samo pred spavanje. Svako dijete uživa u knjigama i čitanju. Mala djeca posebno uživaju u čitanju ako mogu pratiti slike. Mala djeca nemaju dugu pažnjui, ali nema veze. Čitajte, listajte, pričajte. To je jako važno za njihov razvoj. Moj unuk je okružen knjigama od prvog dana. Obožava knjige. Za mene kaže da sam Učiteljica knjiga. Želim da me pamti kao baku koja je voljela knjige i koja mu je tu ljubav prenijela za cijeli život.

4. Dajete prostora dječjoj mašti i kreativnosti

Djeca mogu lako zamisliti različite svjetove dok čitaju i slušaju priče. Ne samo onaj pravi. Na njima je kako će oslikati likove i događaje u bajci koju slušaju. Ove ideje vježbaju njihovu maštu i kreativnost. 

5. Potpora emocionalnom razvoju

Bajke često sadrže stvarne situacije koje djeci mogu pomoći da bolje razumiju funkcioniranje svijeta i ljudske emocije. Zahvaljujući konkretnim primjerima s kojima se ne moraju nositi samo glavni likovi, djeca će bolje razumjeti svoje emocije i emocije drugih. Shvatit će posljedice laganja ili, na pozitivnu stranu, koliko je važno pomoći slabijima od sebe.

6. Umirujuća rutina

Čitanje prije spavanja bitan je dio umirujuće rutine koja pomaže djeci da se opuste i pripreme za spavanje. Općenito opuštanje pomaže poboljšati kvalitetu sna i lakše zaspati. I ne samo za djecu, već i za vas: a kao što je svima poznato, majkama je potreban dobar san kako bi se izbjegao majčinski burnout, pa tako i male stvari poput čitanja mogu biti od koristi.

7. Poboljšanje koncentracije i pažnje

Slušanje priča zahtijeva dječju pažnju i koncentraciju. Ove će se vještine posebno cijeniti kada djeca krenu u školu. Možete kombinirati da ponekad vi čitate bajku, a da je ponekad slušate zajedno s djetetom putem Mozaik.hr koji nud sjajne audio bajke za djecu sa zvučnim efektima koji će dijete još više zadubiti u svijet mašte i čarolije. Pauzirajte bajku kad god dijete ima pitanje kako biste kratko raspravili i popričali.
Prema istraživanju Učiteljskog fakulteta u Zagrebu, roditelji u prosjeku čitaju 17 minuta u kontinuitetu. Pokazalo se da dob roditelja zaista utječe na to koliko čitaju svojoj djeci – stariji roditelji čitaju češće. Također, hipoteza da obrazovaniji roditelji više čitaju pokazala se točnom, vjerojatno iz razloga što su ti roditelji svjesniji učinka kojeg čitanje ima na djetetov cjelokupni razvoj.

Premda je više od pola roditelja, točnije 67 %, odgovorilo da ne posjećuju knjižnicu sa svojim djetetom, ostalih 33 % posjećuju – neki čak i dva puta tjedno. U zaključku dolazimo do broja od jednog posjeta knjižnici mjesečno, što je u skladu s postavljenom hipotezom. 

8. Radost čitanja

Kada s djecom počnete čitati knjige od ranog djetinjstva, čitanje će im postati potpuno prirodno. Zahvaljujući redovitom čitanju pomažete u izgradnji pozitivnog odnosa prema knjigama i samom čitanju. Ova radost čitanja s djecom trajat će cijeli život. 

Zanimljivost
Istraživanje je pokazalo da roditelji koji imaju više djece im češće i čitaju, što je potpuna suprotnost od postavljene pretpostavke. Glavni motiv im je razvoj djetetovog mozga, ali i osmijeh na licu.
Kad smo kod razvoja dječjeg mozga, evo jedna preslatka infografika koja prikazuje kako čitanjem zapravo hranimo mozak naše djece:

Kada je idealno vrijeme da počnete čitati djeci?

Savršeno vrijeme? Čim prije. Počnite od rođenja. Iako novorođenčad i dojenčad ne razumiju riječi i priče, čitanje im pomaže da se osjećaju sigurno i ugodno. 

Tijekom prve godine života možete započeti s jednostavnim knjigama koje uglavnom sadrže izražajne slike, a tekstovi su više poput kratkog dodatka. Postupno, kako dijete raste i razvija se, prijeđite na složenije bajke s dužim tekstom. 
 
Odabir bajki treba odgovarati dobi djeteta. Svaku dobnu skupinu zanima nešto drugo i ima malo drugačije potrebe. Koje bajke odabrati prema dobi? 

  •  Novorođenčad i dojenčad (0-12 mjeseci): 
Potražite knjige s kontrastnim slikama. Iznad svega, knjige trebaju biti izdržljive i sigurne za jednostavno rukovanje. Tekst i priča u ovom slučaju nisu toliko bitni. Ipak, kratki, brzi tekstovi sa zvučnim efektima bit će najprikladniji. 
  •  Mala djeca (1-3 godine): 
Za malu djecu prikladne su kratke bajke sa živopisnim ilustracijama. Pokušajte odabrati knjige s jednostavnim rimama koje pomažu u razvoju djetetovih jezičnih vještina.  
Sveučilište u Zagrebu, Učiteljski fakultet
Katarina Bukovčan & izv. prof. dr. sc. Katarina Aladrović Slovaček
Najbolja prva slikovnica za dijete je ona koja sadrži jasne slike bez teksta. Možemo djetetu dati da drži slikovnicu ili okreće listove. Pritom ćemo pokazivati prstom predmete i bića koja vidi, pridružujući im značenje. U početku će interes djeteta biti kratak pa ćemo čitanje slikovnice često ponavljati. Kada dijete pokaže interes za određenu sliku, poželjno je proširiti pojam novim riječima, primjerice: „To je psić. Psić ima uši. Pogledaj uho, baš je veliko, itd.“
  •  Predškolci (3-5 godina): 
Predškolci su već u dobi kada mogu obraditi duže bajke s više teksta. Međutim, slike su im još uvijek važan dio. Birajte bajke koje imaju jednostavnu i razumljivu priču i sadrže osnovnu moralnu ili etičku pouku. 

Također se možete usredotočiti na klasične bajke poput onih braće Grimm, Hansa Christiana Andersena ili tradicionalnih narodnih priča. 

  •  Školska dob (6 i više godina): 
Za stariju djecu možete odabrati bajke s dužom pričom i složenijim likovima. Idealno je odabrati knjige za koje će i samo dijete pokazati interes. Možete se odlučiti za fantasy, avanturu, znanstvenu fantastiku ili povijesne priče. 
Sveučilište u Zagrebu, Učiteljski fakultet
Katarina Bukovčan & izv. prof. dr. sc. Katarina Aladrović Slovaček
Što je dijete bliže 6. i 7. godini, to je njegova artikulacija glasova „čišća“. Dijete koristi različite vrste riječi i rečenica, usvojilo je gramatička pravila i iznimke. Za razliku od djece predškolske dobi koja jezik usvajaju u komunikaciji s okolinom, djeca školske dobi susreću se s pisanim jezikom koji označava prekretnicu u načinu usvajanja i razvoja govora u daljnjem životu.

Neka čitanje postati rutina

Čitanje djeci jedan je od najvažnijih darova koje im možemo dati. Pomaže u razvoju njihovih jezičnih, kognitivnih i emocionalnih vještina, jača obiteljske odnose i priprema ih za budući uspjeh u školi i životu.

Stoga dragi roditelji, nemojte podcijeniti važnost čitanja i uživajte u tim trenucima sa svojim malenima. Jer vjerujte, oni brzo rastu, a ovakvi trenuci su zlata vrijedni. ✨

P.S. Što vi čitate ovih dana? Imate što za preporučiti? Ostavite nam komentar na Facebooku ili Instagramu.