InspiracijaČišćenjeOdržavanje božićne zvijezde

Kako da vaša božićna zvijezda traje cijelu godinu?

  14. Studeni 2024.,    4 min. čitanja,
Božićna zvijezda nezaobilazan je ukras tijekom blagdana, poznata po svojim raskošnim crvenim listovima. Ova biljka simbolizira svečani duh Božića i unosi toplinu u dom. No, mnogi od nas bi ju htjeli održati zdravom i lijepom i nakon blagdana. Je li to uopće moguće?
Ako vam se ikada itko pohvalio da mu je božićna zvijezda dočekala iduću zimu, a vi ste se samo nasmijali u nevjerici, vrijeme je da saznate da je to doista moguće. 

Potrebno je posvetiti samo malo više ljubavi i prave njege. Zato vam u ovom članku donosimo korisne savjete kako da vaša božićna zvijezda što dulje ostane lijepa i nastavi krasiti vaš dom.

Koja je povezanost božićne zvijezde i Božića?

U kršćanskoj tradiciji, zvijezda simbolizira nebeski kompas koji je vodio Tri kralja do Betlehema, označavajući put do novorođenog Isusa. 

Božićna zvijezda, sa svojim prepoznatljivim, zvjezdastim oblikom obojenih listova, oživljava tu priču i podsjeća na svjetlost koja vodi i povezuje ljude tijekom blagdanskog razdoblja. Obično je u naše domove donosimo početkom Adventa kada zajedno s ostalim dekoracijama stvara magiju božićnog iščekivanja.
Legenda o božićnoj zvijezdi
Popularna je i meksička legenda koja govori o djevojčici koja se, osjećajući se nedostojnom da donese dar Isusu za Božić, odlučila ubrati nekoliko običnih korova uz cestu.

Kada ih je položila na oltar, korov se čudesno pretvorio u prekrasne crvene božićne zvijezde, simbolizirajući da su i najskromniji darovi, kad su darovani s ljubavlju, vrijedni.

Kako produžiti život Božićnoj zvijezdi?

Da bi vaša božićna zvijezda ostala lijepa i svježa što dulje, treba od samog početka misliti na sve. Pa evo na što obratiti pozornost:

Odaberite pravu božićnu zvijezdu

  • Prilikom kupnje birajte biljku sa živahnim, čvrstim listovima i zdravim braktejama (obojenim dijelovima).
  • Izbjegavajte biljke sa žućkastim, uvenulim ili obješenim listovima.
  • Pazite da veličina biljke odgovara prostoru u kojem će biti smještena.

Pravilno njegujte i održavajte

Potrebe za svjetlom:

☀️  Božićna zvijezda najbolje uspijeva na svijetlom mjestu s neizravnim sunčevim svjetlom.
☀️  Izbjegavajte izravnu sunčevu svjetlost koja može spaliti listove.
☀️  Za ravnomjeran rast, rotirajte biljku svakih 1-2 tjedna kako bi se spriječilo naginjanje prema izvoru svjetlosti.

Kontrola temperature:

🌡️  Optimalna temperatura za božićnu zvijezdu je između 18°C i 24°C.
🌡️ 
Izbjegavajte propuh, ali izvore topline poput radijatora jer mogu oštetiti biljku i skratiti njezin životni vijek.

Tehnike zalijevanja:

💧  Provjerite vlagu u tlu pomoću jednostavnog testa prstom – zalijevajte biljku kada je gornji centimetar tla suh na dodir. Uobičajeno je to svakih 2-3 dana, ali prilagodite zalijevanje ovisno o razini vlage u zraku.
💧  Izbjegavajte prekomjerno zalijevanje jer može dovesti do truljenja korijena.

Imate ljubimce? Ovo morate znati!
Mliječni sok u stabljikama božićnih zvijezda sadrži kemikalije slične onima u kućanskim deterdžentima. Ako pas proguta veće količine, mogu se pojaviti simptomi poput povraćanja, sline ili proljeva. Također, može doći do iritacije kože pri kontaktu s mliječnim sokom, stoga je ovo vrsta “grickalice” koju psi trebaju izbjegavati.

Božićna zvijezda spada u kategoriju opasnijih biljaka za mačke, također. No, ipak dobra je vijest da bi mačka morala pojesti veću količinu božićne zvijezde da bi se ozbiljnije razboljela.

Vodite računa o gnojidbi i vrsti zemlje

  • Koristite uravnoteženo, vodotopivo gnojivo, idealno s omjerom 20-20-20 (20 % dušika, 20 % fosfora i 20 % kalija) kako biste osigurali sve potrebne hranjive tvari.
  • Tijekom sezone rasta (od proljeća do ljeta) gnojite biljku svakih 3-4 tjedna kako biste potaknuli zdrav rast.
  • Nakon blagdana smanjite učestalost gnojenja kako bi se biljka mogla odmoriti.
  • Božićna zvijezda najbolje raste u tlu koje omogućava dobru drenažu kako bi se spriječilo zadržavanje viška vode i truljenje korijena.
  • Ako je potrebno, razmislite o presađivanju u kvalitetnu mješavinu tla koja sadrži pijesak ili perlit za bolju propusnost.

Uklonite uvenulo lišće i skratite listove

  • Redovito uklanjajte mrtve i oštećene dijelove kako biste poboljšali izgled biljke i potaknuli njezin zdrav rast.
  • Oko ožujka, nakon što cvjetanje završi, obrežite stabljike na 10-15 cm od tla.
  • Ostavite nekoliko zdravih pupoljaka na svakom stabljici kako biste potaknuli gušći rast i pripremili biljku za iduću sezonu.
Alergičari oprez!
Ako vi ili djeca imate alergiju na lateks, izbjegavajte božićne zvijezde ili barem nemojte biti u njihovoj neposrednoj blizini. Ove popularne božićne biljke sadrže spoj sličan onome koji se nalazi u gumi lateksa, a mogu izazvati ozbiljnu alergijsku reakciju.

Mogu li premjestiti božićnu zvijezdu vani?

Božićna zvijezda je tropska biljka koja voli tople temperature, pa nipošto ne preporučujemo držati je vani tijekom zimskih mjeseci, posebno u hladnijim područjima.
🌡️ Ako temperatura ne pada ispod 15°C, božićna zvijezda bi trebala biti u redu vani. Važno je redovito zalijevati biljku i držati je zaštićenu od jakih vjetrova. Međutim, ako temperatura padne ispod 10°C, božićna zvijezda može početi izumirati od hladnoće, pa budite pažljivi i pratite temperaturu.
Preporuka je da božićnu zvijezdu premjestite van tek krajem svibnja, kada su temperature stalno tople, barem iznad 15°C, i kada je prošla opasnost od mraza.

Prvih 2-3 dana stavite božićnu zvijezdu na mjesto u hladu, poput natkrivene terase ili ispod drveća.

Nakon prvih 2-3 dana, počnite izlagati božićnu zvijezdu svjetlosti, ali postepeno po 1-2 sata dnevno. Svakodnevno produžujte vrijeme izlaganja suncu za otprilike jedan sat kako bi se biljka prilagodila na novo okruženje.

Kako da božićna zvijezda ponovno pocrveni?

Ako ste primijetili da je vaša božićna zvijezda izgubila boju, ne brinite – moguće je ponovno postići taj blagdanski crveni izgled uz malo truda. Evo što poznati vrtlar Joe Lamp'l savjetuje kako biste ponovno dobili crvene brakteje:

  • Postavite biljku u tamnu prostoriju ili je potpuno prekrijte 14 sati svaki dan tijekom otprilike 8 tjedana. Svaki izvor svjetlosti, čak i ulična lampa ometa proces.
  • Nakon 14 sati, tijekom dana postavite biljku na sunčano mjesto.
  • Oko biljke treba biti vlažno, ali ne prskajte listove direktno vodom kako bi se izbjeglo stvaranje plijesni.
  • Brakteje bi trebale početi postajati crvene nakon 4 tjedna, a potpuno crvene za otprilike 8 tjedana ako se pravilno njeguju.
  • Kada brakteje opadnu, odrežite stabljike na 10-15 cm i pustite da se tlo osuši. Držite biljku toplom dok ne počnu rasti novi cvjetovi..
  • Ako želite da vaša božićna zvijezda ponovno procvjeta za sljedeće blagdane, ponovite tretman tame počevši od listopada.
I to bi bilo to! Bez obzira na to jeste li iskusni vrtlar ili jednostavno volite ovu divnu blagdansku biljku, briga o božićnoj zvijezdi nije toliko zahtjevna ako pratite ovaj vodič. Jedno je sigurno  – nagrada u vidu njezinog dugotrajnog cvjetanja i ljepote vrijedi svakog uloženog truda.