InspiracijaInstrukcijePoticanje djeteta na učenje

Dijete ne želi učiti? Savjeti učiteljice koji djeluju

  25. Studeni 2024.,    6 min. čitanja,
Svi smo se nekad našli u situaciji kada dijete jednostavno ne želi sjesti i učiti. Totalna nezainteresiranost. Manjak koncentracije. Odbijanje suradnje. Ponekad je to samo faza, ali ako se često ponavlja, možda postoji dublji razlog. Umjesto ljutnje, najbolje je pokušati shvatiti što točno stoji iza tog otpora i kako možemo pomoći.
Kako bismo vam dali najbolja moguća rješenja, za ovaj članak smo razgovarali s učiteljicom Mirnom Deskar koja je s nama podijelila neke sjajne savjete koji, prema njenom iskustvu, olakšavaju muke svakom roditelju.

Korak broj jedan: Razumjeti uzrok

Da bismo riješili problem, prvo moramo znati što muči dijete. Evo nekoliko uobičajenih razloga zbog kojih djeca odbijaju učiti i ideja kako im pomoći.

Nedostatak interesa

Nekoj djeci određeni predmeti jednostavno nisu zanimljivi. Možda je djetetu matematika previše zbunjujuća, zbog čega se osjeća kao da neće uspjeti, pa ni ne pokušava. U ovom slučaju, pokušajte pronaći način kako da matematika postane zanimljivija. 

Na primjer, ako vaše dijete voli sport, možete zajedno izračunavati postotke šansi koje omiljeni nogometaš ima za gol. Također, možda možete djetetu pokazati kako se matematika koristi u stvarnom životu – kad, primjerice, kupujete u trgovini.

A što ako vaše dijete voli matematiku, ali strani jezik mu jednostavno ne ide? Iskoristite njegove matematičke vještine da bi naučilo novi jezik.

Na primjer, izradite igru u kojoj će rješavati matematičke zadatke na stranom jeziku. Recimo, dajte mu da izračuna koliko je 7+5 i svako rješenje kaže na engleskom (ili drugom stranom jeziku).

Također, možete istražiti statistiku ili grafove o popularnosti jezika koji uči kako biste ga dodatno zaintrigirali tim brojakama.

Osjećaj preopterećenosti

Zadaće, ispiti, projekti – sve to može stvoriti ogroman pritisak. Djeca često osjećaju da ne mogu sve stići, što može dovesti do toga da se povuku i ne rade ništa. Pokušajte napraviti organiziraniji raspored učenja koji će se uskladiti s ostalim izvannastavnim aktivnostima.

Ako primijetite da vaše dijete izbjegava školu ili zadaće, pokušajte zaroniti dublje u taj problem. Možda se ne radi o problemu s učenjem već o nečem drugom, primjerice o strahu od škole općenito. 

Neodgovarajući stil učenja

Ako vaše dijete ima poteškoća s čitanjem, koncentracijom ili se čini da ne može pratiti gradivo, možda mu trenutni način učenja jednostavno ne odgovara. 

Prepoznavanjem stila učenja vašeg djeteta možete mu pomoći da uči na način koji je stvoren za njega:

  • Vizualni učenici: Vole učiti kroz slike, dijagrame i vizualne prikaze.
  • Auditivni učenici: Najbolje uče slušajući i kroz razgovore.
  • Kinestetički učenici: Najviše uče kroz pokret te praktične i kreativne aktivnosti.

Da biste otkrili koji tip je vaše dijete, koristite vizualne materijale (karte, slike), slušajte audio knjige, ili se igrajte s edukativnim igrama i kreativnim zadacima. Pratite kako dijete najbolje reagira i što mu najviše drži pažnju.

Kako motivirati dijete na učenje?

Iako vam se to u nekom trenutku može činiti kao nemoguća misija, vjerujte nam, uz prave taktike i male trikove, stvari postaju lakše. Evo što možete pokušati napraviti:

 🔄 Stvorite rutinu učenja

  • Uspostavite dosljedan raspored i rutinu za svakodnevno učenje.
  • Odaberite miran i organiziran prostor koji će smanjiti ometanja i omogućiti bolju koncentraciju.
  • Koristite raspored ili kalendar kako biste djetetu olakšali planiranje.
Mirna Deskar
Montessori pedagoginja i učiteljica
Kao Montessori pedagoginja i učiteljica, trudim se za početak djeci uvijek osigurati poticajnu i pripremljenu okolinu koja će ih već sama po sebi potaknuti na istraživanje i aktivno sudjelovanje.
 ⏸️ Uključite redovite pauze

  • Neka dijete odradi kratke pauze od 5-10 minuta svakih 25-30 minuta učenja.
  • Tijekom pauze potaknite dijete na istezanje i gutljaj vode za osvježenje. 
  • Izbjegavajte davanje mobitela ili tableta u vrijeme pauze jer će mu to samo narušiti koncentraciju i želju da nastavi učiti.
Znanost potvrđuje
Prema John Sweller teoriji kognitivnog opterećenja, naš radni kapacitet je ograničen, pa previše informacija odjednom otežava razumijevanje i pamćenje. Redovne pauze omogućuju mozgu da se odmori i bolje procesuira nove informacije.
💻 Koristite interaktivno učenje

  • Pronađite aplikacije i online resurse koji su vezane uz školski sadržaj.
  • Organizirajte učenje s prijateljima kako bi učenje postalo zabavnije iskustvo.
Mirna Deskar
Montessori pedagoginja i učiteljica
Zapravo najviše učimo kad toga nismo ni svjesni. Nakon niza aktivnosti koje će ga zainteresirati za aktivno sudjelovanje, dijete će doći do spoznaje da je puno toga već naučilo, a to nikada zapravo nije “učilo”. Jednom kad u tome uspijemo – volja i motivacija će doći potpuno spontano.

Što vi kao roditelj još možete učiniti?

Da, nijedan roditelj nije oduševljen činjenicom da dijete ne želi učiti, a pogotovo da kući donosi loše ocjene. No, važno je ostati staložen. 

Umjesto da reagirate s frustracijom, pokušajte razumjeti prepreke s kojima se suočava vaše dijete i sav taj “mali nered” koji se u njemu odvija. Evo što biste trebali učiniti:

Razgovarajte otvoreno o osjećajima

Pokušajte s djetetom razgovarati o osjećajima i izazovima koje doživljava. Potičite ga da slobodno dijeli svoje misli i brige. Postavljate pitanja i pokažite želju za slušanjem.

Kada dijete slušate i pokazujete razumijevanje, stvarate sigurno okruženje u kojem će vam se vrlo vjerojatno otvoriti. A upravo to otvaranje je ono što otkriva razloge iza pojedinih problema.

Uključite dijete u organizaciju rasporeda

Dopustite djeci da aktivno sudjeluju u procesu učenja birajući materijale ili teme koje ih zanimaju (naravno, kada je to moguće). 

Na primjer, ako trebaju učiti gradivo iz povijesti i engleskog jezika ovaj tjedan, dajte im priliku da odaberu što će obraditi u ponedjeljak, a što u utorak. Kada djeca imaju mogućnost izbora, osjećaju se kao da kontroliraju svoj proces učenja, što može značajno povećati njihovu motivaciju.

Jos jedna dobra ideja je i zajedničko postavljanje ciljeva za poticanje želje za učenjem. Napravite mapu ciljeva koju dijete treba ostvariti. Ovaj pristup unosi uzbuđenje i natjecateljski duh, što može biti izvanredna motivacija.
Mapa ciljeva 🎯
Isprintajte ovu mapu ciljeva kako biste motivirali dijete da prati svoj napredak u učenju i postane još bolje. 
Mirna Deskar
Montessori pedagoginja i učiteljica
Djecu je potrebno intrinzično motivirati, tj. unutar njih izazvati sve one pozitivne osjećaje – znatiželju, uzbuđenje, radost, oduševljenje. 

Nužno je prikazati im učenje kroz igru – kao zabavan i spontan proces koji zapravo nikada ne prestaje i u kojem treba uživati jer nas čini bogatijim i boljim osobama. Takav pristup naravno zahtijeva dodatno vrijeme i pripremu, ali daje i najbolje rezultate.

Bez ucjena, ali i pretjeranih nagrada

I nešto jako bitno – umjesto kažnjavanja, usmjerite se na pozitivno discipliniranje. Postavite djetetu jasne granice kako bi naučilo važne lekcije, ali bez kazni i ucjena. 
Mirna Deskar
Montessori pedagoginja i učiteljica
Mislim da je zapravo najveći izazov u tome što roditelji, ali i učitelji i odgojitelji, često podliježu ekstrinzičnim oblicima motivacije koji ponekad pomalo nalikuju na ucjenu (npr. “Ako dobiješ peticu iz matematike, vratit ćemo ti PlayStation” ili “Ako riješiš sve zadatke, moći ćeš ići na igralište”). 

Takav oblik motivacije će u većini slučajeva djelovati učinkovito, ali dugoročno neće dati željene rezultate.
S druge strane, u redu je nagraditi dijete za određena postignuća jer svi znamo da je nagrada, sama po sebi, motivirajuća. No, ipak budite oprezni i balansirajte – koristite nagrade isključivo za veće uspjehe, npr. popravak cjelokupnog prosjeka ocjena na polugodištu.

Izbjegavajte učestale nagrade za svaku dobru ocjenu. Djeca trebaju shvatiti da uče za svoju bolju budućnost, a ne zbog odraslih i naših očekivanja, naglašava učiteljica Mirna.

Potražite pomoć ako je potrebno

Ako primijetite da se dijete muči s nekim predmetom, dobro je razgovarati s učiteljem kako biste čuli i stručnu perspektivu. Učitelji često imaju dodatne materijale ili savjete za učenje koji mogu biti iznimno korisni.

Također, razmislite o angažiranju podučavatelja koji može raditi s djetetom na specifičnim područjima koja mu predstavljaju izazov.
Djeca često bolje reagiraju na stručnu pomoć i doživljavaju podučavatelja kao veći autoritet nego roditelja kad je u pitanju učenje, što može značajno poboljšati njihovu koncentraciju.
 
Osim toga, pravi podučavatelj često donosi i drugačiji pristup i metode, poput igara ili interaktivnih aktivnosti, što učenje čini prilagođenijim djetetovim potrebama.

I još jednom za kraj – pružite podršku i ohrabrenje. Umjesto da se fokusirate samo na rezultate, prepoznajte napore koje dijete ulaže. Pohvalite ga za svaki mali uspjeh, jer pozitivna povratna informacija itekako povećava djetetovo samopouzdanje i motivaciju.

Imate li vi neki trik za motiviranje na učenje? Podijelite ga s nama na Facebooku ili Instagramu.