InspiracijaČišćenjeKako se spakirati za odmor

Kako se spakirati za odmor: Putujte na more bez stresa

  17. Srpanj 2024.,    9 min. čitanja,
S dolaskom ljeta stiže i vrijeme zasluženog godišnjeg odmora za većinu nas. No, to automatski znači i pakiranje koje nam je uvijek izazov, zar ne? Jesam li nešto zaboravio? Ne stane mi sve u kofer. Da ponesem još jedan? Nemam mjesta u autu... Zvuči poznato? 

Ne brinite se – za vas smo pripremili članak koji će vas korak po korak provesti kroz sve savjete i trikove kako bi pakiranje postalo "mačji kašalj".

Što treba uzeti u obzir prilikom pakiranja?

Svaki je odmor unikatan. Netko uživa uz more s turističkom agencijom, a netko se upušta u avanturu po Alpama. Samim time, svaki putnik će morati razmotriti vrstu svog putovanja kako bi se mogao pametno spakirati.

Stoga je važno uzeti u obzir nekoliko čimbenika prilikom pakiranja:

  • ⌛ Duljina godišnjeg odmora: Za kraća putovanja trebat će vam manje stvari, dok će za duža putovanja biti potrebno planirati kako maksimalno iskoristiti prostor.
  • ☀️ Odredište i vrijeme: Razmislite o uvjetima na odredištu. Čak i ako je većinom toplo, ne zaboravite uzeti barem jedan sloj za hladnije dane ili večeri. Vremenski uvjeti mogu biti promjenjivi  👀.
  • 🎒 Veličina prtljage: Bez obzira na to jeste li već spakirali savršen ruksak ili kovčeg, uvijek postoje trikovi za uštedu prostora ili njegovo optimalno iskorištavanje.
  • 🏠 Smještaj: Vaš smještaj također igra ulogu u planiranju pakiranja. Ako planirate boravak u smještaju s perilicom rublja, možete ponijeti manje odjeće i obnoviti zalihe tijekom boravka.
Kako osigurati da imate sve što vam treba u koferu ili ruksaku te izbjeći zaboravljanje nečeg zaista važnog?

Kako i što spakirati za odmor?

Doista je umjetnost pogoditi zlatnu sredinu u pakiranju, ne pakirajući ni previše ni premalo. U tome vam može pomoći nekoliko savjeta i metoda koje su odobrili drugi putnici.

Metode pakiranja

  • 🧱 Tetris pakiranje. Teške i ravne predmete najbolje je pohraniti na dno kako ne bi deformirali prtljagu. S druge strane, predmete nepravilnog oblika bolje je pospremiti na vrh kako ne bi nepotrebno zauzimali prostor i stvarali praznine.
  • 🧣 Budite multifunkcionalni. Dobar primjer su deka i šal. Dovoljno je uzeti samo jedan od predmeta i njime funkcionalno zamijeniti drugi.
  • ⚖️ Potražite odgovarajuće zamjene. Trebate li stvarno kameru – zar vaš telefon nema dovoljno dobru kameru? Nije li bolje knjigu ostaviti kod kuće i digitalno je preuzeti na svoj e-čitač ili mobilni telefon?
  • 📦 Podijelite stvari u pretince. Idealno bi bilo da ih vaš ruksak ili kofer ima što više pretinaca. Ako ih nema (a ne želite kupiti novi), možete  napraviti pretince, primjerice, pomoću raznih rokovnika i vrećica za pakiranje odjeċe. Možete postupiti na isti način kao kad sortirate i organizirate stvari u svom domu.
  • 🛏️ Jastuk metoda. Ne morate pakirati samo u kofere. Mnogi putnici iz iskustva kažu da ako praznu jastučnicu napunite odjećom, to se neće smatrati dodatnom prtljagom u avionu i možete "prošvercati" više stvari sa sobom. Naravno, nemaju svi pozitivno iskustvo. Na vama je hoćete li odabrati ovu riskantnu metodu. Međutim, moramo priznati da je praktična te ju kao takvu možete isprobati i kada putujete automobilom.
  • 📜 Praktična lista. Kod priprema za godišnji odmor najosnovnija pomoć je jednostavan popis. Ako napravite ili skinete popis s interneta i redom označavate stavke, nećete ništa zaboraviti. Kako to učiniti?

Popis stvari za odmor

Prilikom izrade "što ponijeti sa sobom" popisa preporučujemo sljedeće:

  1. Kategorizirajte svoje stvari (odjeću, toaletne potrepštine itd.). 
  2. U svakoj kategoriji prvo navedite osnovne stvari koje su prikladne za pojedini tip odmora. Ispod njih grupirajte stvari prema svim mogućim uvjetima.
  3. Pratite svoje kućanske navike. Koliko često mijenjate majice i hlače? Koristite li hidratantnu kremu ili peglu za kosu? Prvo zapišite sve na popis, a onda razmislite je li to nešto bez čega ne možete izdržati tjedan dana.
  4. Prisjetite se svog posljednjeg odmora. Jesu li vaše posljednje čiste čarape bile prljave dan prije odlaska? U skladu s tim, zabilježite određenu stavku te istaknite stvari koje obično zaboravljate.
  5. Razmislite koja je svrha vašeg odmora. Snimiti lijepe fotografije u luksuznom stranom restoranu ili se družiti u šatoru u trenirci? U svakom slučaju, prilikom izrade popisa imajte na umu da se tijekom odmora sve može uništiti. Bolje preskočite lijepe haljine ili skupi nakit.
  6. Klasični papirnati popis može biti od pomoći, ali ga isto tako možete izgubiti, može se potrgati, svašta se može dogoditi... Stoga je najbolje koristiti svoj mobilni telefon i zapisati stvari digitalno.
Digitalni popis pakiranja
Za to možete koristiti zadanu aplikaciju Bilješke ili istražiti specijaliziranije opcije ( Google Keep, odabrani predlošci u Notionu i više). 

Putovanje avionom

Ako planirate putovati na odmor avionom, morat ćete se pozabaviti ograničenjima težine koju propisuju zrakoplovni prijevoznici. Općenito, prtljaga se dijeli u dvije kategorije:

  • Prtljaga za prijavu
Ovo je obično kofer. Skuplja je od ručne prtljage, a točna cijena ovisi o težini i klasi u kojoj putujete. U većini slučajeva dopušteno je najviše 20-30 kg. Najčešće ga biraju obitelji s djecom ili putnici koji idu na višetjedni odmor. Glavni rizik je da ga nemate uvijek sa sobom, pa se može izgubiti.

  • Ručna prtljaga
To je ruksak, torbica ili mali kofer koji stavljate ispod sjedala ili u prtljažnik iznad sjedala. Prva opcija je besplatna za većinu tvrtki. Druga opcija ide obično uz veću naknadu. Maksimalne dimenzije variraju, ali svakako ne uzimajte ništa veće od 56x45x25 cm.
Oprezno s jeftinim aviokompanijama
Nedavno je došlo do procvata jeftinih putovanja sa zračnim prijevoznicima kao što su Ryanair i Wizzair gdje putujete samo s ručnom prtljagom. No, karte su jeftine upravo zbog strogih pravila o veličini prtljage: za uočene prekršaje naplaćuju se visoke nadoplate. Dopuštene dimenzije su sljedeće:
  • Mala ručna prtljaga: 40×20×25 cm
  • Velika ručna prtljaga: 55×40×20 cm, 10 kg
  • Mala ručna prtljaga: 40×30×20 cm, 10 kg
  • Velika ručna prtljaga: 55×40×23 cm, 10 kg
🧳 Koferi imaju nekoliko prednosti. Bolje drže oblik kada su prazni, pa je stavljanje stvari u njih zaista intuitivno. Sve se slaže jedno pored drugog, tako da imate trenutni pregled gdje je što.

Pakiranje kofera i ruksaka

Planirate cijeli godišnji odmor provesti na jednom mjestu, gdje ćete jednostavno ostaviti svoje stvari te ih tek po povratku kući ponovno spremiti? Nosite li sve što svakodnevno koristite kod kuće? Onda je kofer bolji izbor za vas.
🎒 Svoje ruksake morate taktički spakirati i složiti stvari prema upotrebi, ali i obliku, kako vam nepravilne formacije ne bi stvorile bol u leđima prilikom nošenja. Međutim, obično imaju nekoliko pretinaca za sitnice, što je posebno korisno za ručnu prtljagu.
Hoćete li imati dinamičan odmor i trebate što više fleksibilnosti? Želite se jednostavno kretati iz destinacije u destinaciju? Onda spakirajte ruksak.
Ako želite maksimalnu jednostavnost kada putujete samo s ručnom prtljagom, odaberite ruksak. Koferi mogu imati problema s kotačima ili ručkama koje se zaglave.

I vjerojatno najgori izbor, pogotovo za avione, su jeftini koferi od tvrde plastike – teško ih je smjestiti u prostor iznad i ispod sjedala. Najbolje je odabrati mekan i savitljiv materijal bez bočnih džepova i drugih prepreka.

Što spakirati za avion?

Evo što je uvijek dobro imati sa sobom u avionu:

✅ Međuobrok u čvrstom stanju (bez namaza, jogurta i sl.)
✅ Zabava (knjiga, društvena igra...) 
✅ Elektronika (kamera, power bank)
✅ Drogerija i kozmetika (ako nemate kovčeg koji predajete za prijavu)
✅ Kutija prve pomoći (otopina za leće, svi lijekovi i medicinska pomagala)

A ako imate psa, možete ga pod određenim uvjetima povesti sa sobom u avion.
Savjeti za putovanja
  • Kažu da će sve što stane ispod sjedala stati kao mala ručna prtljaga. Osoblje često ne provjerava točne mjere, tako da "možete uzeti praktički sve". Za povredu dimenzija prilikom eventualnog pregleda dodatno se naplaćuje naknada. Dakle, odluka je vaša odgovornost.
  • Prema iskustvu nekih putnika, možete ponijeti dodatnu torbicu za fotoaparat i to se neće računati kao dodatna prtljaga.
  • Ne možete preživjeti let bez vode? Kupite ju ili u bescarinskoj zoni ili uzmite praznu bocu i napunite je u toaletima nakon sigurnosne provjere.
  • Jedan od najpreporučljivijih, a često zaboravljenih dodataka za putovanja su platnene (ili plastične) torbe. Teške su gotovo ništa, a prikladne su za mnoge stvari: za odvajanje prljavog i čistog rublja, za eventualnu kupnju na licu mjesta, osiguranje lomljivih predmeta ili kao zamjena za torbicu.
  • Još jedna sitnica koja može biti vrlo korisna je obični karabiner. Na njemu možete držati ključeve, futrolu za mobitel, bocu vode i druge stvari.

Pakiranje za odmor s djecom

Ako idete na putovanje s djecom, možda vam je već prošla kroz glavu ova situacija: nakon nekoliko sati putovanja konačno stignete na odredište i jedva čekate početak odmora, ali vaše dijete odjednom primijeti da mu nedostaje omiljena igračka. A možda mu već sljedeći dan i dosadi ista. Otkrijte kako izbjeći ovakve neugodne situacije i osigurati da i najmlađi uživaju u opuštajućem odmoru!
🏖️ Zabava: Vaša ideja o zabavnom odmoru može se sastojati od sunčanja uz more, ali djeca se obično brzo umore od takvih aktivnosti. Stoga spakirajte sve što će ih zabaviti na putu i na licu mjesta. Društvene igre, igračke za vodu, bojanke i još mnogo toga. Ili pak jednostavno preuzmite mobilne igre za njih dok su u pokretu. 

🛝 Praktičnost: Djeca se žele igrati na odmoru, otkriti novo okruženje i shvatiti posjet novoj zemlji kao avanturu. Nemojte im nositi bijelu ili skupu odjeću na koju će morati paziti cijelo vrijeme. Umjesto toga spakirajte im sve što mogu zaprljati, zablatiti i uživati ​​u svim vrstama veselja. 

🛌 Spavanje: Pogotovo ako je u pitanju prvi godišnji odmor, spavanje na novom mjestu može biti uznemirujuće za djecu. Ako imaju plišanu igračku ili jastuk koji im daje osjećaj sigurnosti kad zaspu, odmah ih spremite u kofer.

🎒 Slobodan prostor za suvenire: Djecu ćete jako razveseliti ako im dopustite da kamenčiće, školjke ili druge suvenire ponesu sa sobom. Uzmite to u obzir prilikom pakiranja.

📄 Osobni dokumenti: Osobne iskaznice ili putovnice cijele obitelji uvijek imajte pri ruci.

🥣 Hrana: Uvijek imajte male obroke uz sebe, od praktičnog sušenog voća preko vrećica hrane za bebe do manje zdravih kolačića koji mogu učiniti putovanje ugodnijim. Kada krenete kući, kupite hranu za put u destinaciji iz koje idete. Ne nosite hranu za povratak od kuće.

🍼 Osnovne potrebe za bebe: Pelene, dude, igračke, vlažne maramice, rezervna odjeća, kolica i autosjedalica su najosnovnije stvari za bebu koje ćete trebati. Sve ove stvari trebate imati pri ruci kada putujete avionom, automobilom, vlakom ili autobusom.
Jeste li znali?
Iako je tekuća hrana zabranjena u zrakoplovima, dječja hrana je iznimka. Konkretno, tvrtke pokušavaju olakšati putovanje s djecom na razne načine, kao što su:

Ryanair nudi roditeljima s djecom mogućnost da besplatno ukrcaju u avion:
  • 2 komada dječje opreme (kolica, autosjedalica, pomoćna sjedalica, putni krevetić)
  • 1 dječja ručna prtljaga: 45×35×20 cm, 5 kg

Wizzair ima skromnije opcije za obitelji, ali ipak:
  • prihvaća sklopiva dječja kolica kao veliku ručnu prtljagu ako zadovoljavaju relevantne dimenzije (u suprotnom ćete kolica morati spremiti u odjeljak s glavnom prtljagom)
  • roditelji s djecom do 2 godine starosti imaju mogućnost prioritetnog ukrcaja

Kako pakirati odjeću?

Odjeća je ključni element pravilnog pakiranja jer čini većinu vaše opreme. Stoga imajte na umu sljedeće:

  • Nemojte precijeniti ili podcijeniti situaciju. Jedno je spakirati se minimalistički i razumno, drugo je zaboraviti i one ključne stvari.
  • Nemojte presavijati odjeću, već je smotajte. Manje će se skupljati i zauzimat će manje prostora. 
  • Odaberite prave materijale. Uzmite dva lagana pamučna komada radije nego jedan od trapera ili kože. Konkretno ova dva materijala se, prvo, lošije peru i ne suše brzo, a drugo, teško ih je savijati i pakirati.
  • Ako ste ograničeni po pitanju težine, najteže komade, poput jakne, stavite na sebe. Iskoristite slobodne džepove i u njih, na primjer, stavite čarape. 
  • Odaberite nekoliko neutralnih boja odjeće koje se dobro slažu. Kombinatorika je jednostavna: potrebne su vam samo 3 košulje i 3 hlače da biste imali 9 različitih outfita što je dovoljno za više od tjedan dana.
  • Metoda 5-4-3-2-1: Brojevi predstavljaju različite vrste odjeće koje će vam trebati. Prilagodite ih svojim potrebama. Na primjer, možete pakirati: 5 pari čarapa i donjeg rublja, 4 majice kratkih rukava, 3 para hlača, 2 para cipela i 1 pokrivalo za glavu.

Raspakirajte i ponovno spakirajte bez kaosa

Upamtite osnovna načela i savjete za pakiranje čak i kada odlazite s godišnjeg odmora. Držite svoj popis pri ruci kako ništa ne biste zaboravili.

Prije godišnjeg odmora fotografirajte konačnu verziju otvorenog kofera, puno će vam pomoći pri pakiranju za povratak kući. 

Ugodan odmor!