InspiracijaČuvanje kućnih ljubimacaPutovanje s psom

Putovanje s psom: Putno osiguranje, cijepljenje i putovnica za pse

  25. Studeni 2024.,    9 min. čitanja,
Planirate li ove godine sa svojim psom na odmor? Odabrali ste destinaciju, veselite joj se, ali niste sigurni odakle početi. Možda da krenete s prikupljanjem informacija o tome što je sve potrebno osigurati prije puta za putovanje sa psom. Bez brige; nema puno, a za vas smo zapisali ono najvažnije.

Planiranje kao ključ bezbrižnog odlaska

Uz pravilnu pripremu, opremu, dokumente i poznavanje lokalnih propisa, možete biti sigurni da će vaš odmor proći bez problema za vas i vašeg četveronožnog suputnika.

Morate uzeti u obzir da se pravila razlikuju od zemlje do zemlje i preporučujemo da prije polaska provjerite trenutna pravila svoje destinacije. U našem članku ćemo se uglavnom usredotočiti na države EU.

Putovanje sa psom unutar EU (u ovom slučaju 27 zemalja EU + Norveška i Sjeverna Irska) lakše je zahvaljujući jedinstvenim propisima EU. U većini država možete putovati sa svojim psom pod sljedećim uvjetima:

  • Pas je mikročipiran ili ima jasno čitljivu oznaku koja je napravljena prije 7.3.2011.
  • Pas je cijepljen protiv bjesnoće.
  • Pas se dehelmintizira za područja gdje nema zaraze ovim parazitom (Finska, Irska, Malta, Norveška i Sjeverna Irska).
  • Što se tiče putovanja iz zemalja EU, pas mora imati važeću europsku putovnicu za kućne ljubimce. U slučaju dolaska iz zemlje izvan EU potrebna mu je EU veterinarska potvrda.
Jeste li znali?
S jednim vlasnikom može putovati najviše 5 životinja. Izuzetak su putovanja na izložbe, sportska događanja i natjecanja.  

Identifikacija psa – čipiranje

I psi i mačke moraju biti označeni mikročipom koji zadovoljava ISO standarde za mikročipove i uređaje za očitavanje – ISO 11784 i ISO 11785. Mikročipiranje obavlja vaš veterinar. 

Prosječna cijena mikročipiranja psa u Hrvatskoj iznosi 11,95 €. 
Kateřina Šustková
Veterinarka
Čip se ne koristi za GPS lociranje životinje. Čipiranjem će se životinja samo označiti jedinstvenim identifikacijskim kodom. To se može otkriti postavljanjem uređaja za očitavanje blizu čipa. Čip se standardno postavlja ispod kože na lijevoj strani vrata.
Čipiranje pasa obavezno je ne samo na putovanjima. S čipom će vaš pas dobiti jedinstveni identifikacijski kod koji će mu omogućiti praćenje nakon (dobrovoljne ali preporučene) registracije u slučaju skitnje ili gubitka.

Putovnica za pse i ostala dokumentacija

Bilo da planirate putovanje kopnom, avionom ili vlakom, vaš pas mora imati valjanu putovnicu svaki put kada putujete izvan Hrvatske. Ova pravila vrijede za putovanja između zemalja EU, ali i izvan EU. Putovnicu uvijek trebate imati spremnu za pregled. Da biste dobili putovnicu morate ispuniti nekoliko uvjeta.

Uvjeti za dobivanje putovnice:

🐶 Pas ima sva potrebna cjepiva – obavezno je cijepljenje protiv bjesnoće koje postaje važeće 21 dan nakon cijepljenja
🐶 Pas ima mikročip ili karakterističnu tetovažu

Osim toga, neke zemlje zahtijevaju dehelmintizaciju (u Europi su to Finska, Irska, Malta i Norveška).
Kateřina Šustková
Veterinarka
Provjerite imate li sve što vam je potrebno najmanje mjesec dana prije planiranog putovanja u inozemstvo. U slučaju propuštenog cijepljenja protiv bjesnoće, ponovno cijepljenje vrijedi tek 21 dan nakon prijave.

Gdje dobiti putovnicu za psa?

Putovnicu možete dogovoriti sa svojim veterinarom koji ima licencu i registriranu područnu veterinarsku upravu za izdavanje putovnica. Cijena izdavanja putovnice za psa je oko 4 eura.

U putovnici uvijek mora biti navedena osoba s kojom pas putuje u inozemstvo. Najčešće je to vlasnik. U situaciji kada sa psom putuje osoba koja nije navedena u putovnici, morate dati pismeno odobrenje vlasnika. 

🇪🇺 Putovnica vrijedi u svim zemljama članicama EU. Svaka putovnica označena je oznakom države i serijskim brojem koji dodjeljuje Državna uprava za veterinarstvo. Osim toga, putovnica sadrži broj mikročipa, obvezna cijepljenja ili podatke o zdravstvenom stanju životinje. 
⚠️ Provjerite i druge dokumente
Prije putovanja uvijek provjerite uvjete ulaska za putovanje sa psom na određenu destinaciju i uvjerite se da ih vaš pas sve ispunjava. Neke zemlje također zahtijevaju veterinarsku potvrdu uz putovnicu, koju također može izdati veterinar uz administrativnu pristojbu.
Tijekom ljetne sezone potražnja za čuvanjem kućnih ljubimaca veća je do 200% u odnosu na ostatak godine.

Cijepljenje i antiparazitici

Koja su cijepljenja obvezna, a koja samo preporučljiva? Na što je dobro pripaziti prije putovanja?

Cijepljenje protiv bjesnoće

Pas stariji od 12 tjedana mora imati valjano cijepljenje protiv bjesnoće koje provodi veterinar i istovremeno upisuje u putovnicu.

Naravno, budite oprezni! Pas može putovati najranije 21 dan nakon prvog cijepljenja. Jedina iznimka za putovanje neposredno nakon cijepljenja je ponovno cijepljenje koje je obavljeno dok je prethodno cijepljenje još bilo važeće. 

Postoje izuzetci
Države članice EU-a mogu odobriti izuzeće od obveznog cijepljenja protiv bjesnoće za štence mlađe od 12 tjedana i koje nisu cijepljene protiv bjesnoće. No, samo ako imaju valjanu putovnicu i nisu dolazili u kontakt s divljim životinjama ili su u pratnji majke o kojoj ovise.
Kateřina Šustková
Veterinarka
Putovnica nije isto što i potvrda o cijepljenju! Potvrda cijepljenja služi samo za evidentiranje cijepljenja/liječenja. Putovnicu može izdati samo ovlašteni veterinar i služi kao službeni dokument.
Ako planirate putovati sa svojim psom u zemlju izvan EU-a koja ima lošiju situaciju s kontroliranjem bjesnoće, pri povratku iz tih zemalja morate predočiti potvrdu o serološkom testu na bjesnoću. Ova potvrda dokazuje da pas ima dovoljno antitijela protiv ove infekcije i da se može sigurno vratiti u Hrvatsku.

Deworming: Tretman protiv trakavice

Prije ulaska u Irsku, Maltu i Finsku vaš se pas mora očistiti od glista. Dehelmintizaciju ili tretiranje pasa protiv trakavice mora obaviti veterinar unutar 120 do 24 sata prije ulaska na područje tih zemalja i potvrditi je u putovnici.

Datum i vrijeme tretmana, naziv proizvoda i proizvođač moraju biti zabilježeni u putovnici. Aktivna tvar proizvoda koji se koristi mora biti prazikvantel.

Antiparazitski lijekovi

Antiparazitski lijekovi bi trebali biti neophodna oprema ne samo za putovanja, već za ljetnu sezonu općenito za što sigurnija putovanja i šetnje sa psom. Antiparazitici ga štite od krpelja, buha, stjenica, ali i komaraca i drugih nametljivih insekata. 

Osim toga, različiti paraziti mogu se pojaviti u različitim zemljama. Prije putovanja idealno je opremiti psa antiparazitskom ogrlicom i po potrebi se posavjetovati s veterinarom o putovanju. 

Osim parazita, dobro otvorite oči i u šetnjama, nikad ne znate što vaš pas može nanjušiti i pojesti.

Putno osiguranje za pse

Želite li putovati u miru? Nabavite putno osiguranje za svoje pse. Nikad ne znate kada će vam osiguranje psa dobro doći i koliko vam novca i briga može uštedjeti. Koji su glavni razlozi za osiguranje psa? 

  • Neočekivani veterinarski troškovi
Bolest, ozljeda ili drugi zdravstveni problem. Veterinarska skrb u inozemstvu može biti prilično skupa. Putno osiguranje može pokriti troškove liječničkog pregleda, liječenja ili eventualne hospitalizacije. Ne dopustite da vam neočekivani troškovi pokvare odmor. 

  • Otkazivanje putovanja prije polaska
Pas se može neočekivano ozlijediti ili razboljeti neposredno prije polaska, a to često dovodi do otkazivanja planiranog putovanja. Putno osiguranje može vam pomoći pokriti troškove otkazivanja i ublažiti financijske gubitke.

  • Gubitak, krađa ili promjene planova
Osiguranje može ponuditi i novčanu odštetu u slučaju da se pas izgubi tijekom putovanja, ukradu vam njegove stvari ili u slučaju neplaniranog produljenja boravka zbog zdravstvenog stanja psa.

Osiguranje pruža sigurnost i mir na putovanju, znajući da ste zaštićeni u slučaju neočekivane situacije.
Odlučite li psa ostaviti kod kuće, možete biti potpuno mirni. Sve rezervacije na Siterice.hr su osigurane. 

Pažljivo pročitajte uvjete ispunjavanja

Provjerite odgovara li paket vašim potrebama i usredotočite se na nekoliko ključnih točaka pri odabiru osiguranja za psa:

  • Opseg pokrića: Saznajte što je točno uključeno u policu.
  • Izuzeci: Pažljivo pročitajte uvjete i odredbe kako biste razumjeli što nije pokriveno, poput već postojećih uvjeta ili dobnih ograničenja. 
  • Ograničenja: Provjerite financijska ograničenja za svaku stavku.
  • Odbitak: Imajte na umu iznos odbitka, odnosno iznos koji ćete sami platiti prije nego što osiguravajuće društvo počne isplaćivati.
  • Razdoblje čekanja: Neke police imaju razdoblje čekanja prije nego što polica počne vrijediti. 
  • Posebni uvjeti: Različita osiguravajuća društva mogu imati posebne uvjete, na primjer u pogledu starosti ili pasmine psa. Provjerite ispunjava li vaš pas kriterije.
Troškovi liječenja najčešće se vraćaju tek nakon predaje svih dokumenata i vašeg povratka u Hrvatsku. 

Igra li pasmina ulogu?

Pasmina ili veličina psa obično nije bitna. Ali ono što može igrati ulogu je starost psa. Neka osiguravajuća društva nude putno osiguranje samo za pse u dobi od 6 mjeseci do 8 godina.
Usporedite police osiguranja
Pregledajte nekoliko ponuda i usporedite ih kako biste dobili dojam o razlikama u cijeni i pokrivenosti. Pročitajte recenzije i ocjene drugih klijenata kako biste saznali koliko je osiguravajuće društvo pouzdano i koliko dobro komunicira o svim problemima.

Koliko košta osiguranje pasa?

Cijena osiguranja varira ovisno o vrsti tvrtke i paketu. Ponuda polica osiguranja je zaista velika. Prije sklapanja police osiguranja preporučujemo da usporedite barem nekoliko konkurentskih ponuda. Godišnji troškovi osiguranja mogu iznositi od 40 do 200 eura.

Pripremite se za put! Dodaci za udobnije putovanje

Kako bi cijela obitelj uživala u mirnom i udobnom putovanju, neophodno je dobro se pripremiti i opremiti. Kao i s djecom, putovanje s kućnim ljubimcima ima svoje prednosti i nedostatke, no postoje praktični savjeti koji će vam olakšati cijelo iskustvo.
🍼 Putna posuda i boca za vodu
Kada putujete sa svojim psom, ključno je osigurati da vaš ljubimac ima dovoljno grickalica i vode. Putne zdjelice i boce za vodu praktičan su pribor za posluživanje hrane i pića na putovanju.

🪥 Higijenske potrebe
Osim potrebnih vrećica za izmet, na putovanju će vam dobro doći i ostali higijenski artikli poput vlažnih maramica, ručnika i proizvoda od krzna.

🚘 Zaštitne navlake 
Zaštitne navlake važna su oprema za vlasnike pasa koji vole svoj auto. Ove navlake štite sjedala od prljavštine, dlaka i ogrebotina od psa. U ponudi su i posebne transportne navlake za auto s mogućnošću vezivanja psa sigurnosnim pojasom.

🦮 Povodac i ogrlica
Uzica i ogrlica bitni su dodaci za putovanja kako biste svog ljubimca mogli ponijeti posvuda sa sobom. Putujete li javnim prijevozom, moguće je da će vam trebati i brnjica za psa. Na primjer, u Poljskoj, Italiji i Austriji zakon je dužan imati psa na uzici uključujući i brnjicu u javnom prijevozu.

🧸 Putni kreveti, deke, igračke
Putni kreveti, tepisi ili deke izvrstan su način da vašem psu pružite udobno mjesto za odmor tijekom putovanja. Ne zaboravite spakirati omiljenu igračku svog psa!

💊 Putni komplet prve pomoći za pse
Informacije o lokalnim veterinarima i pravilno opremljen pribor za prvu pomoć omogućit će vam brzu reakciju u hitnim slučajevima.

Odaberite opremu koja ne samo da ispunjava sigurnosne zahtjeve, već također osigurava udobnost za vas i vašeg psa. 
Savjet: Ponesite prsluk za spašavanje psa
Planirate li sa svojim psom u vodu ili znate da se voli osvježiti u ribnjaku ili jezeru tijekom ljetnih šetnji? Nabavite mu prsluk za spašavanje. Prsluk je također prikladan za dobre pse plivače koji mogu doživjeti neočekivani umor ili grčeve u vodi.

Putovanje sa psom je zabavno, ali nosi sa sobom i odgovornost

Ljetna sezona doslovce je avantura, pogotovo s vašim krznenim prijateljem kao suputnikom. Ali ne zaboravite da svaka zabava i avantura ima i drugu stranu medalje, a to su odgovornost i svjesnost.

Prije putovanja u inozemstvo, istražite lokalne propise i zakone koji se odnose na pse. Primjerice, kazne za ostavljanje izmeta prilikom šetnje iznose i od sto do par tisuća eura u nekim zemljama.
Austrija je vrlo stroga po pitanju čistoće javnih mjesta. Ako vas uhvate da ne pokupite pseći izmet, bit ćete kažnjeni do 1820 eura. 
Važno je samo imati na umu sve obveze prije puta, ali također i stanje i prirodu vašeg ljubimca. Ako znate da mu je putovanje prilično stresno, razmislite o ostavljanju psa na čuvanju. Zadovoljan pas = zadovoljan vlasnik.

Članak je napisan bez ikakve suradnje s e-trgovinama ili drugim trgovačkim subjektima navedenim u tekstu. Veze služe samo za inspiraciju čitateljima.

Često postavljana pitanja

Tema putovanja sa psom također uključuje puno pitanja, mi smo pokušali odgovoriti na ona najčešća.

Koliko traje izrada putovnice za psa?

Nakon ispunjenja svih uvjeta putovnicu možete dobiti u jednom posjetu veterinaru.

Koliko dugo vrijedi putovnica za psa?

Putovnica vrijedi doživotno, ali je morate ažurirati sa svakim cijepljenjem. 

Za koje životinje se izdaje putovnica?

Europska putovnica za kućne ljubimce izdaje se samo za pse, mačke i tvorove. 

Koliko košta osiguranje pasa?

To uvijek ovisi o konkretnom paketu koji odaberete kao i o trajanju osiguranja. Najjeftinije putno osiguranje s višim pokrićem možete dobiti već od 30ak eura.

Osiguranje psa – što uključuje osnovni paket?

Ponuda putnih osiguranja za pse je zaista široka. Osnovni paket osiguranja pasa obično uključuje pokriće troškova veterinarske skrbi kao što su posjeti veterinaru, dijagnostički testovi i operacije u slučaju bolesti ili ozljede. Uključena je i odgovornost za štetu, koja vas štiti od financijskih posljedica ako pas ošteti imovinu ili ozlijedi drugu osobu. Osiguranje također često nudi naknadu u slučaju smrti ili eutanazije, bilo zbog teške bolesti ili ozljede. Također pokriva gubitak ili krađu psa. Uvjeti osiguranja i pokriće mogu se razlikovati ovisno o osiguravajućem društvu, stoga ih je važno prije toga pažljivo pročitati.