Putovanje bez ljubimca: Kako pobijediti separacijsku anksioznost kod psa?
Planiranje odmora uglavnom je zabavno i ispunjeno uzbuđenjem i iščekivanjem. No, za vlasnike kućnih ljubimaca to može biti potpuna suprotnost, trenuci puni stresa i brige. Odlučite li se na godišnji odmor bez svog četveronožnog prijatelja, bitno mu je osigurati što više udobnosti i zadovoljstva tijekom vašeg odsustva.
Sadržaj
- Obitelj, siterica ili hotel za pse?
- Hotel za pse vs. čuvanje pasa
- Kako čuvanje kućnih ljubimaca funkcionira na Siterice.hr?
- Nakon što dogovorite čuvanje pasa, pripremite popis
- Priprema doma – Stvorite siguran i ugodan prostor
- Separacijska anksioznost kod pasa – Kako je prevladati?
- Ne pretjerujte s opraštanjem
Donosimo vam korisne savjete kako prije polaska dogovoriti sve što je potrebno kako bi vaš odmor protekao u najboljem redu, a vaš ljubimac bio sretan i u dobrim rukama.
Obitelj, siterica ili hotel za pse?
Planirate li otići na godišnji odmor i pitate se tko će se brinuti za vašeg psa dok vas nema? Imate nekoliko mogućnosti da se vaš mali prijatelj osjeća sigurno i ugodno čak i u vašoj odsutnosti. Najčešće opcije uključuju:
- Obitelj i prijatelji: Jedna od najboljih opcija je brigu o psu povjeriti nekome iz obitelji ili prijateljima. Ljubimac će biti u okruženju koje dobro poznaje, a vi ćete biti sigurni da je u dobrim rukama.
- Usluga čuvanja kućnih ljubimaca: Ako nemate nekoga u blizini da čuva vašeg psa, možete koristiti uslugu čuvanja pasa. Siterica će se brinuti o vašem ljubimcu te osigurati redovite šetnje, hranjenje i potrebnu njegu.
- Hotel za pse: Druga mogućnost je smjestiti psa u hotel za pse. Neki hoteli nude i nadstandardnu skrb, poput redovite igre i socijalizacije s drugim psima.
Koju god opciju odabrali, svaka ima svoje prednosti i nedostatke. Duljina boravka svakako će igrati značajnu ulogu u procesu donošenja odluke. Velika je razlika hoćete li otići na vikend, tjedan ili čak mjesec.
Odlazite za vikend
Planirate vikend putovanje s prijateljima ili obitelji i otkrili ste da psima nije dopušteno boraviti u vašem smještaju? Nema veze, i ova neugodna situacija ima rješenje.
Ako je vaš pas navikao samo na kućno okruženje i znate da će mu biti najbolje u vašem domu, zamolite obitelj, susjede ili sitericu da svrate, nahrane ga, igraju se s njim i izvode ga van dok vas nema. Time ćete eliminirati svaki stres od promjene okoline, a pas možda neće niti primijetiti da ste odsutni dulje nego na poslu.
Ukoliko ne želite da pas bude sam u stanu ili kući, postoji i mogućnost da bude kod siterice.
Odlazite na više od 3 dana
Kada znate da ćete izbivati iz kuće tjedan dana, briga o vašem psu postaje malo kompliciranija.
Tjedan dana je dugo vrijeme kada je u pitanju briga o potrebama vašeg psa. Stoga nije dovoljna povremena kontrola tijekom dana i izlazak van. Ako nitko od vaših poznanika ne može uskočiti, siterica postaje najprikladnija opcija. Osim toga, možete biti sigurni da je vaš ljubimac u dobrim rukama – kod vas doma ili kod siterice.
Odlazite na dva tjedna ili više
Nikad ne znate kada se može dogoditi situacija u kojoj ćete morati biti odsutni od kuće dulje od 2 tjedna, a tada biste, osim obitelji i siterice, trebali razmisliti i o hotelu za pse.
Hotel za pse vs. čuvanje pasa
Kao i u svemu, stvar je preferencija. Netko će tolerirati profesionalizam i utvrđena pravila, dok će drugi vlasnik preferirati individualni pristup i kućno okruženje. Stoga, na vama i vašem psu je što vam više odgovara.
Hotel za pse
Hotel za pse nudi profesionalnu brigu o životinjama, uključujući smještaj, hranjenje i šetnju što je idealno rješenje posebno za duži odmor. Hoteli za pse često nude i dodatne usluge poput obuke i društvene interakcije sa životinjama.
Prilikom odabira preporučamo da prethodno istražite raspoloživi prostor za svog psa. Saznajte hoće li imati privatni ili zajednički prostor za spavanje.
Na što treba paziti pri odabiru hotela za pse?
- Što se tiče društvenih aktivnosti, provjerite ima li hotel pristup zajedničkim prostorima gdje vaš pas može normalno trčati uokolo tijekom dana.
- Pobrinite se da hotel provodi sigurnosne mjere kao što je odvajanje pasa po dobi i razini agresije kako bi se održala sigurna okolina.
- Osobito u većim objektima provjerite omjer broja pasa i vodiča.
- Saznajte kakva je dnevna rutina u hotelu. Pas bi trebao imati redovito hranjenje, šetnju i dovoljno vremena za igru i odmor.
- Provjerite ima li hotel pristup veterinarskoj skrbi i kakav je hitni postupak. Neki hoteli imaju veterinara na licu mjesta ili surađuju s obližnjim veterinarom.
- Saznajte koji su zahtjevi za cijepljenje i zdravstvene preglede prije nego zatražite hotelski smještaj.
Na kraju, ali ne i najmanje važno, pregledajte cijene i uvjete usluga, kao što su naknade za otkazivanje i druge naknade za dodatne usluge. Provjerite jeste li razumjeli sve odredbe i uvjete te imate li jasno definiran ugovor.
Ne zaboravite pitati
Iskoristite situaciju posjeta i postavite pitanja. Budite uvjereni da je vaš pas u dobrim rukama prije nego što odete. Ako je vaš pas stariji ili ima specifične zdravstvene potrebe, pobrinite se da individualni pristup ovdje ne bude problem.
Čuvanje pasa
Druga opcija može biti izbor siterice. Čuvanje ljubimaca može se odvijati kod vas ili kod siterice doma. Kućno okruženje omogućuje ljubimcima boravak u prirodnijem okruženju, što može smanjiti stres i omogućiti individualiziranu njegu.
Odlučite li se angažirati sitericu, važno je prije čuvanja pasa razjasniti vremenski raspored i dnevnu rutinu dotične osobe. Najprije razjasnite hoćete li psa čuvati kod vas ili kod svoje kuće. Iz toga proizlaze i druga pitanja.
U slučaju da će pas biti kod kuće sa sitericom:
💬 Kako izgleda njezin normalan dan; hoće li odgovarati vašem psu?
💬 Koliko vremena siterica provodi kod kuće?
💬 Koliko vremena siterica provodi kod kuće?
💬 Koliko često će se pas šetati?
💬 Koliko vremena može posvetiti vašem psu svaki dan?
💬 Ima li još kućnih ljubimaca s kojima se vaš pas možda ne slaže?
💬 Ima li dovoljno mjesta za vašeg psa?
💬 Kako ćete održavati kontakt i informirati se o stanju psa?
Odgovarajući na pitanja lakše ćete odabrati sitericu. Važno je da se svi uključeni razumiju. I ne samo vi i siterica, već i pas i ostali cimeri. Provjerite je li siterica spremna raditi sa psom puno radno vrijeme i zna li u što se upušta.
Denisa Smolíková
Trenerica pasa
Najbolje je da pas poznaje okolinu u kojoj će ostati na čuvanju. Ima pasa koje jednostavno nije briga i svugdje im je dobro. Za anksioznije pse preporučila bih makar kratki posjet ili možda kratkotrajno promatranje, a ne odmah ostavljanje na cijeli tjedan.
Informirajte se o važnim stvarima dovoljno unaprijed; osobito o zdravstvenom stanju životinje, određenom režimu, prirodi ili mogućim alergijama.
Kako čuvanje kućnih ljubimaca funkcionira na Siterice.hr?
Prvo se registrirate na platformi Siterice.hr gdje jednostavno napravite profil i ispunite podatke o svom ljubimcu, njegovim potrebama i preferencijama za čuvanje.
Siterice.hr savjet
Preporučujemo dodavanje fotografija i drugih važnih podataka ili zdravstvenih ograničenja kućnog ljubimca na profil.
Na platformi možete jednostavno pregledavati profile dostupnih siterica u vašem području. Svaki profil sadrži detalje o iskustvu siterice, njezinoj dostupnosti, a većina profila ima i recenzije s prethodnih čuvanja.
Pomoću filtera možete koristiti specifičniju pretragu prema različitim kriterijima, kao što su dostupnost, cijena, iskustvo ili specifične vještine siterice. Filtri će vam olakšati i ubrzati pretragu.
Nakon što pronađete odgovarajućeg kandidata za čuvanje djece, možete ga kontaktirati izravno putem platforme kako biste dogovorili sastanak.
Preporučujemo dogovoriti sastanak kako bi siterica mogla upoznati vašeg psa i procijeniti koliko se dobro slažu. Pogotovo ako odlazite na tjedan dana ili duže. Ovaj će vam sastanak također pružiti savršenu priliku za razgovor o detaljima i očekivanjima
Prednosti korištenja Siterice.hr
🔐 Provjereno čuvanje pasa: Dadilje prolaze kroz proces verifikacije, možete biti sigurni da vašeg partnera pazi certificirana dadilja.
🗒️ Recenzije i ocjene: Ako na temelju recenzije odaberete pogrešan film za večer, nije velika šteta kao u slučaju krivog odabira siterice. Iskustvo i recenzije prijašnjih obitelji olakšat će vam pravi izbor.
👩👧👦 Široka ponuda: Ovdje ćete pronaći siterice s raznim iskustvima, specifičnim vještinama, trenere pasa ili čak zahvalne bake i studentice koje ne mogu kupiti psa, no mogućnost čuvanja pasa ih usrećuje i to rade besprijekorno i s ljubavlju.
💷 Sigurno plaćanje i osiguranje: Ne morate brinuti o lažnim oglasima, a svako čuvanje djece je osigurano.
Korištenje dadilja putem Siterice.hr može vam pomoći pronaći pouzdanu sitericu za vašeg psa i osigurati da vaš ljubimac bude u dobrim rukama tijekom vaše odsutnosti.
Nakon što dogovorite čuvanje pasa, pripremite popis
Bez obzira šaljete li svog psa na čuvanje ili pozivate sitericu, prijatelje ili obitelj k sebi, važno je imati sve što im treba pri ruci. Pripremite se i na najmanje vjerojatne scenarije, kako s godišnjeg odmora ne biste morali ništa posredno rješavati.
🦴 Hrana, lijekovi i poslastice
- Pripremite dovoljno hrane za cijelo vrijeme vašeg odsustva.
- Dodajte upute za doziranje, učestalost hranjenja i posebne prehrambene zahtjeve.
- Ako vaš ljubimac treba redovito uzimati lijekove, pripremite upute i točnu dozu. Označite sve potrebne lijekove s vremenom i uputama za uporabu.
- Ne zaboravite omiljene poslastice i nagrade za vašeg psa s uputama kako i kada ih dati.
💧 Voda
- Ako šaljete psa na čuvanje izvan kuće, spakirajte posudu za vodu i keksiće.
- U ljetnim mjesecima poželjno je imati pri ruci prijenosnu bocu za vodu tijekom šetnje.
🧸 Igračke, ogrlice i krevet
- Pripremite omiljene i interaktivne igračke za hvatanje i stimulaciju.
- Udoban krevet ili dekica na koju je pas navikao.
- Povodac i ogrlica ili pojas, oboje s identifikacijskom oznakom s podacima za kontakt.
- Alternativno, pripremite odjeću za psa ako je navikao nositi odjeću (npr. baloner, pulover).
🧑 Medicinska dokumentacija i kontakt podaci
- Kopija zdravstvene dokumentacije psa, uključujući informacije o cijepljenju i liječenju.
- Kontaktirajte veterinara i eventualno najbližu veterinarsku hitnu pomoć.
- Kontakt podaci vas i vaših bližnjih koji mogu pomoći u hitnim slučajevima.
- Informacije o ponašanju psa, kako reagira na različite situacije, što voli, a što ne voli.
- Također zapišite koji su njegovi poznati strahovi ili stresori.
📃 Upute za njegu i plan za hitne slučajeve
- Detaljna dnevna rutina psa (hranjenje, šetnja, spavanje, igre).
- Sve posebne upute u vezi s njegom psa, kao što su neke specifične navike ili potrebe.
- Upute u hitnim slučajevima, uključujući kontakt s veterinarom.
- Informacije o postupanju u slučaju zdravstvenih problema ili drugih hitnih situacija.
🚿 Higijenske potrebe
- Vrećice za pseći izmet.
- Ručnici ili krpe za brisanje šapa ili cijelog psa.
Popis za provjeru pomoći će vam da osigurate da vaš pas ima sve što mu treba i da mu je sigurno i udobno dok ste odsutni. Detaljnim informacijama i svim potrebnim potrepštinama osigurat ćete nesmetan proces njege i smanjiti stres kako za psa tako i za sitericu, odnosno osobu koja se o njemu brine.
Priprema doma – Stvorite siguran i ugodan prostor
Odlučite li psa ostaviti kod kuće, potrebno mu je osigurati što sigurnije okruženje i ukloniti sve moguće zamke.
Uklonite potencijalne opasnosti
Psi su na mnogo načina poput djece, stoga uklonite sve sitne predmete koje bi pas mogao progutati.
Također držite sve otrovne tvari kao što su proizvodi za čišćenje, insekticidi i cvijeća dalje od vašeg psa. Osigurajte sve prozore i vrata kako pas ne bi mogao pobjeći ili se ozlijediti.
Denisa Smolíková
Trenerica pasa
Jeste li zabrinuti da će vaš pas uništiti vaše stvari dok vas nema? Uništavanje namještaja može proizaći iz tjeskobe i dosade i nezadovoljenih potreba. Zato molim klijente da mi pošalju snimke kako se pas ponaša kada je sam kod kuće kako bismo mogli otkloniti uzrok. Ako se separacijska anksioznost već manifestira u vašem domu uništavanjem namještaja i vršenjem nužde, onda se to neće promijeniti promjenom okoline i tijek će biti sličan.
Kontrola temperature
Postavite kućni termostat na temperaturu koja je ugodna za psa. Većini pasa obično je ugodna temperatura između 20-22°C. Ako odlazite tijekom ljeta, provjerite radi li klima uređaj te ima li siterica na raspolaganju ventilator.
Jednostavan pristup osnovnim stvarima
Provjerite jesu li zdjelice za vodu i hranu dostupne i postavljene na uobičajena mjesta. Ako očekujete neredovito vrijeme hranjenja, razmislite o automatskim hranilicama ili dispenzerima za vodu.
Stvorite siguran prostor
Odredite određeni prostor ili prostoriju u kojoj se vaš pas osjeća sigurno i gdje je navikao provoditi vrijeme. To može biti soba s podovima koji se lako čiste i minimalno namještaja. Osigurajte svom psu udoban krevet ili sanduk s poznatom posteljinom i dekama kako bi se osjećao sigurno i ugodno. Stvaranje sigurnog okruženja pomoći će vam da ublažite svaku tjeskobu zbog odvajanja koju možda imate.
Separacijska anksioznost kod pasa – Kako je prevladati?
Separacijska anksioznost kod pasa je problem koji može izazvati stres i za životinju i za vas. Za prevladavanje ove tjeskobe potrebno je strpljenje, obuka, a ponekad i pomoć stručnjaka. Postoji nekoliko učinkovitih strategija koje će vam pomoći da upravljate i smanjite anksioznost od odvajanja kod vašeg psa.
Je li vaš pas pod stresom svaki put kad obučete kaput ili cipele? Počnite s kratkim prekidima i postupnom desenzibilizacijom. U početku pokušajte ostaviti psa samog samo nekoliko minuta te postupno povećavajte vrijeme izbivanja. Potrebno je da se pas prije samog odlaska navikne na vašu odsutnost.
Savjeti trenera za psa koji ostaje sam kod kuće
- Učite svog psa da bude sam odmalena. Nemojte biti stalno sa psom te ga onda odjednom iznenada ostaviti samog kod kuće 8 sati.
- Ostavite psa neko vrijeme samog u drugoj prostoriji. Možete otići na neko vrijeme i opet se vratiti. Ne pretvarajte svoje odsustvo u znanost.
- Najbolje je psa naučiti na kućicu (kavez), ili barem na krevet.
- Ostavite psa tamo gdje se osjeća sigurnim.
Dok vas nema, osigurajte mu siguran prostor. Koristite sanduk ili mjesto gdje se osjećaju sigurno. Trenerica pasa Denisa dodaje da čak i sanduk za neke pse može biti sigurno mjesto dok vas nema. Pobrinite se da mjesto bude udobno, obloženo njegovim omiljenim komadom tkanine, igračkama i možda čak predmetom koji miriše na vas.
Denisa Smolíková
Trenerica pasa
Najgore je ako je pas cijeli dan s vama ili sa sitericom u dnevnoj sobi i čim izađete zatvorite ga u hodnik gdje inače ne boravi i nije navikao na to mjesto. Ako ga ne želite ostaviti u dnevnoj sobi, najprije hodnik morate učiniti sigurnim i njemu ugodnim prostorom.
Pokušajte stvoriti ritual izlaska. Na primjer, kada pas leži mirno i opušteno. Odlazite, pas i dalje mirno leži na mjestu. Ne želite da pas prije toga ustane, dotrči do vrata i uspaničari se.
Ovo posebno vrijedi kod anksioznih pasa. Vrlo je važno upoznati psa i sitericu prije prvog čuvanja, provesti neko vrijeme zajedno i postupno se naviknuti na ostajanje kod nje.
Definitivno nije najbolja ideja predati upute, mahnuti i otići na godišnji odmor, a da pas ne poznaje sitericu. Osim ovih dokazanih praksi i iskustava, postoji i mnogo mitova o separacijskoj anksioznosti.
Najčešći mitovi u suočavanju sa separacijskom anksioznošću:
- Vlasnik je sam odgovoran za separacijsku anksioznost.
- Pas će sam odrasti kroz separaciju.
- Pomoći će nabavljanje drugog psa.
- Pomoći će igračke za žvakanje.
- Morate koristiti kavez.
- Trening poslušnosti će riješiti separacijsku anksioznost.
- Pas mora biti fizički iscrpljen prije nego što ga ostavite samog kod kuće.
- Ogrlica protiv lajanja riješit će separacijsku anksioznost.
Ne pretjerujte s opraštanjem
Bliži se polazak, vrijeme je za rastanak. Vaš će pas također biti tužan, pa kako se oprostiti bez nepotrebnih suza ili tjeskobe zbog odvajanja?
Izbjegavajte emotivne rastanke i ne produžujte ih bez potrebe. Mirni i brzi odlasci mogu vam pomoći da smanjite tjeskobu od odvajanja povezanu s tim trenucima. Kao što smo već spomenuli, pripremite igračke i interaktivne stvarčice za svog psa kako biste ga zaokupirali dok ste odsutni. To će mu pomoći smanjiti vrijeme u kojem se osjeća sam.
Izbjegnite veličanstven doček kada se vratite kući. Budite mirni i dajte psu do znanja da je vaš dolazak normalan dio procesa i da se ne treba brinuti.
Planiranje odmora bez vašeg ljubimca može biti izazovno, ali uz pomnu pripremu, možete osigurati da vaš četveronožni prijatelj bude siguran i sretan dok vas nema. Ne podcjenjujte temeljitu pripremu svih potrebnih stvari, napravite plan, upoznajte psa s okolinom i sitericom i možete bez straha izaći van i uživati u odmoru, znajući da vaš pas dobiva najbolju moguću njegu,