10 rizičnih kućanskih poslova koje trudnice trebaju izbjegavati
Tijekom trudnoće, vaše tijelo prolazi kroz mnoge promjene, a to može utjecati na način na koji obavljate svakodnevne poslove. Odjednom dođete u fazu kada ne možete napraviti najjednostavniju stvar, kao što je sagnuti se po odjeću iz veš mašine, što ponekad stvara osjećaj frustriranosti.
Da, trudnoća nije bolest, trudnoća je stanje, no ipak, potrebno je biti oprezniji nego inače. Neki kućanski poslovi mogu biti fizički zahtjevni ili potencijalno rizični, pa ćemo vam pomoći da prepoznate koje aktivnosti treba izbjegavati tijekom čarobnih devet mjeseci.
Također ćemo istaknuti i koje aktivnosti možete raditi bez straha. Pa krenimo redom!
Također ćemo istaknuti i koje aktivnosti možete raditi bez straha. Pa krenimo redom!
Kućanski poslovi koje trebate izbjegavati tijekom trudnoće
Žene često “zaborave” da su trudne, naročito tijekom prva tri mjeseca kada nema trbuha i krenu raditi sve i svašta jer osjećaju da mogu.
Ali ne dajte se zavarati. Iako vam možda ne smeta trbuh za obavljanje poslova, upravo prva tri mjeseca su vrlo rizična za mnoge žene zato je važno biti oprezan i njegovati trudnoću od samog početka.
Evo što biste trebali izbjegavati:
1. Podizanje i pomicanje teških stvari
Zaboravite na premještanje ili nošenje teških predmeta kao što su komadi namještaja, velike kutije i vrećice s namirnicama. Takvi zadaci zahtijevaju puno fizičke snage i mogu biti uistinu rizični.
Podizanje teških predmeta može uzrokovati mišićne napore, bolove u leđima i povećati rizik od prijevremenog poroda. Trudnice su osjetljivije na ozljede mišića i ligamenata zbog promjena u tjelesnoj težini i ravnoteži.
2. Čišćenje s jakim kemikalijama
Korištenje agresivnih sredstava za čišćenje, poput izbjeljivača, amonijaka ili jakih deterdženata, može biti štetno.
Tijekom trudnoće, vaša koža i dišni sustav su osjetljiviji na kemikalije. Udisanje isparavanja iz jakih kemikalija iritira respiratorni sustav i uzrokuje simptome poput kašlja, iritacije i glavobolje.
Dugotrajna izloženost ovim kemikalijama može imati negativan utjecaj na zdravlje djeteta i majke. Zato ako želite obrisati prašinu ili ogledalo, koristite prirodna sredstva.
Dugotrajna izloženost ovim kemikalijama može imati negativan utjecaj na zdravlje djeteta i majke. Zato ako želite obrisati prašinu ili ogledalo, koristite prirodna sredstva.
3. Ribanje
Jedna od definitivno najopasnijih stvari – ribanje podova, pločica i fuga. Intenzivno ribanje može uzrokovati bolove u leđima i mišićima, a dugotrajno stajanje ili saginjanje može povećati rizik od klizanja i padova.
Uz to, neprirodan položaj i pritiskanje maternice dok se saginjete može biti poprilično rizično. Pokušajte minimizirati fizički napor, izbjegavajte ribanje podova te prepustite ovaj težak posao nekom drugom.
4. Penjanje po ljestvama
Dosezanje visoko postavljenih polica ili čišćenje visokih površina često zahtijeva penjanje ili korištenje ljestvi.
Ovi zadaci su opasni zbog visine i potencijalne nestabilnosti. U najgorem scenariju, pad može uzrokovati ozbiljne ozljede. Također, penjanje stvara stres i napetost u vašem tijelu te periodično pritiskanje maternice svakim korakom prema gore.
5. Korištenje insekticida
Primjena insekticida ili rodenticida za kontrolu štetočina uključuje rad s kemikalijama koje mogu biti opasne.
Izlaganje jakim kemikalijama može imati negativan utjecaj na vaše zdravlje i zdravlje vašeg djeteta osobito tijekom prva tri mjeseca kad se djetetov živčani sistem razvija. Ove kemikalije nerijetko uzrokuju respiratorne probleme i druge zdravstvene tegobe.
Zato ako vas tijekom trudnoće posjete neki napasnici, neka netko drugi odradi čišćenje, a vi za to vrijeme obavezno budite van kuće.
Isto tako preporučujemo korištenje prirodnih repelenata protiv komaraca, kako onih što idu direktno na kožu, tako i onih za prostorije.
6. Čišćenje mačjeg izmeta
Čišćenje ili promjena posude za izmet mačke uzrokuje direktan kontakt s otpadom i prašinom, a to može biti opasnije nego što mnogi od nas misle.
Važno je znati
Izmet od mačaka nerijetko sadrži parazite poput Toxoplasma gondii, koji uzrokuju toksoplazmozu, bolest koja može biti štetna za trudnicu i fetus.
Uz to, osjetilo mirisa postaje izraženije u trudnoći zbog čega često dolazi do mučnine ili povraćanja prilikom čišćenja.
Također, prašina mnogim trudnicama izaziva respiratorne probleme. Stoga, ako imate mačku, preporučuje se da zamolite nekoga drugoga da preuzme ovaj zadatak za vrijeme tih 9 mjeseci.
7. Čišćenje garaže ili potkrovlja
Razvrstavanje i organiziranje prostora za pohranu, kao što su garaže ili potkrovlja, često uključuje teške predmete, prašinu i visoke police.
Samim time dolazi do fizičkog naprezanja zbog teških predmeta, a prašnjavi uvjeti mogu dovesti do problema s disanjem. Ako nije nužno ostavite ovaj posao za odraditi nakon trudnoće ili tražite pomoć.
8. Dubinsko čišćenje
Korištenje jakih sredstava za čišćenje ili visokotlačnih perača na velikim površinama zahtijeva puno fizičke snage i dugotrajnu izloženost kemikalijama
Kemikalije u ovim proizvodima su jače nego u klasičnim sredstvima zbog čega je rizik još veći – mogu biti štetne ako se udišu ili dođu u kontakt s kožom. Razmislite o angažiranju profesionalca za dubinsko čišćenje ili se u ovo ne upuštajte do kraja trudnoće.
9. Bojanje zidova
Kada ste trudni, razumljivo je da želite pripremiti savršeno okruženje za dolazak vaše bebe. Pa uz kupovanje mnošvo preslatkih i (ne)potrebnih stvari za bebu, mnoge trudnice žele same bojati zidove u sobi za bebu, smatrajući to kao osoban dodir i način da se pripreme za novu fazu u životu.
Međutim, važno je biti svjestan da to može biti zaista opasno.
Važno je znati
Boje koje se koriste za bojanje zidova često sadrže kemikalije poput VOC-a (hlapljivih organskih spojeva) i drugih sastojaka koji mogu biti štetni za trudnicu i bebu.
I naravno – bojanje zidova uključuje fizičko naprezanje, poput hodanja po ljestvama, dugotrajnog stajanja i podizanja bočnih posuda što može dovesti do velike opasnosti za trudnicu.
10. Čišćenje stepenica
Ribanje ili pranje stepenica je fizički zahtjevno i opasno.
Osim što postoji veliki rizik od klizanja i padova, dugotrajno stajanje ili saginjanje može uzrokovati bolove u leđima i mišićima. Stubište je definitivno posao za nekog drugoga za vrijeme ovog osjetljivog razdoblja.
Kućanski poslovi koje možete raditi tijekom trudnoće
Ipak, ne trebate potpuno odustati od svih kućanskih poslova. Neke poslove možete i dalje svakodnevno obavljati za vrijeme trudnoće uz dozu opreza. Naravno, pravilo broj #1, najprije se konzultirajte sa svojim liječnikom.
I imajte na umu da iako vaša trudna prijateljica radi bez problema neke stvari, ne znači da možete i vi. No, generalno, ovo je popis stvari koje većina trudnica smije obavljati:
I imajte na umu da iako vaša trudna prijateljica radi bez problema neke stvari, ne znači da možete i vi. No, generalno, ovo je popis stvari koje većina trudnica smije obavljati:
- Brisanje prašine: Brišite prašinu mikrofiberskom krpom koja vam omogućuje održavanje čistoće bez velikog fizičkog napora i bez upotrebe jakih kemikalija.
- Sortiranje i organiziranje: Možete sortirati i organizirati stvari, ali pratite svoj tempo, mogućnosti i signale koje vam tijelo šalje. Ne pretrpavajte kutije kako ne biste nosili velike težine. Uzmite pauzu kad god vam zatreba.
- Usisavanje: Koristite lagani štapni usisavač kako biste izbjegli saginjanje i olakšali posao.
- Zalijevanje biljaka: Slobodno zalivajte svoje biljke i održavajte ih na životu. One biljke koje su vam prenisko, zamolite nekoga da vam ih digne na višu površinu kako bi se izbjeglo saginjanje. I još nešto – koristite mali lagani zalivač kojeg ćete puniti nekoliko puta kako ne biste nosili nekoliko litara u rukama.
- Pranje rublja: Smijete sortirati, slagati i peglati odjeću. No, bez višesatnog peglanja! Peglajte samo ono što vam u datom trenutku treba). S druge strane, izbjegavajte nošenje teškog mokrog rublja iz perilice kako biste spriječili napor.
- Kuhanje: Pripremanje jednostavnih jela bez dugog stajanja nije nikakav problem ni opasnost. Ako se trebate sagnuti (npr. staviti jelo u pećnicu), radije pravilno čučnite umjesto da se saginjite.
- Pranje suđa: Smijete prati suđe ručno. Čak i više preporučuje pranje ručno nego često saginjanje prema perilici kako biste stavili i vadili posuđe.
Drage buduće mame, zatražite pomoć
I za kraj, ono najvažnije od svega – nemojte se bojati tražiti pomoć.
Zamolite svoju obitelj i partnera da vam pomognu s težim poslovima. Oni su tu da vas podrže, i zaista je u redu tražiti pomoć kad vam je potrebna. Također, razmislite o angažiranju spremačice u svom gradu koja će održavati vaš dom čistim za vrijeme trudnoće te vam pomoći s dubinskim čišćenjem prije nego bebica stigne kući.
Osim toga, dobro je imati takvu vrstu podrške i nakon poroda – može vam znatno olakšati život i omogućiti vam da se posvetite sebi i svojoj bebi, umjesto krpi i usisavaču.
Prilagodite kućanske poslove svojim potrebama i uvijek se posavjetujte s liječnikom ako imate bilo kakvih sumnji ili pitanja. Male promjene u vašim svakodnevnim rutinama mogu napraviti veliku razliku. Uživajte u ovom posebnom razdoblju – zaslužujete to! 🩷