InspiracijaLifestyleNepotrebne stvari za bebu

Nepotrebne stvari za bebu – Potvrdile mame

  25. Lipanj 2024.,    11 min. čitanja,
Sve mame, a naročito one koje to postaju prvi put često imaju potrebu i želju kupovati sve postojeċe baby stvarčice koje pronađu na policama trgovina (i online 🤭). To je sasvim razumljivo jer ponese ih posebno uzbuđenje i neopisiv osjećaj iščekivanja. 
I baš zbog te prevelike uzbuđenosti mame često izgube kontrolu i kupe more nepotrebnih stvari koje koriste jednom, pa čak i nijednom. 

Upravo to je razlog zbog kojeg pišemo ovaj članak. Zato drage trudnice i buduće mame koje čitate ovo, zahvalite nam kasnije jer ovaj ċe vam vodič uštedjeti novac! 🙂💸

Za vas smo složili popis stvari koje ne trebaju vašoj bebi, baš kao i ono što se mora naći na vašoj “must-have” listi. Popis je sastavljen na temelju istraživanja i mišljenja mama diljem Hrvatske. 

Zašto mame kupuju toliko stvari prije rođenja bebe?

Osim ranije spomenutog uzbuđenja, postoji niz razloga koji mame navodi na pretjeranu kupovinu, a to su:

  • Nesigurnost i strah: Nedostatak iskustva stvara nesigurnost. Mame nisu sigurne što je zaista potrebno, pa kupuju širok spektar proizvoda "za svaki slučaj" kako bi pokrile sve moguće situacije. 
  • Društvena očekivanja: Društvo često postavlja visoke standarde za roditeljstvo, sugerirajući da roditelji moraju pružiti najbolje za svoju djecu. Ovo uključuje posjedovanje najnovijih i najkvalitetnijih proizvoda što stvara dodatni pritisak.
  • Utjecaj influencera: Influenceri na društvenim mrežama često promoviraju razne proizvode za bebe, stvarajući dojam da su ti proizvodi baš ono što nam treba. Mame koje prate te influencere mogu osjećati presing da kupuju te preporučene stvari kako bi se uklopile ili pružile "najbolje" svojoj bebi.
  • FOMO (Fear of Missing Out): Proizvođači i trgovci koriste raznorazne marketinške strategije usmjerene na nove roditelje. Reklame često igraju na emocije, a strah od propuštanja nečega važnog može natjerati mame da kupuju proizvode koji im vrlo vjerojatno nisu nužno potrebni. Marketing stvara osjećaj hitnosti i potrebu za posjedovanjem najnovijih proizvoda kako bi osigurali da ne propustimo "nešto dobro.” Navodnici su to s razlogom. 😉

28 stvari koje zaista ne trebaju vašoj bebi

Neke baby stvari su lijepe, no nisu funkcionalne. Druge su pak precijenjene i preskupe, dok su ostale totalno nepraktične te horor za čišćenje i održavanje. 

Upravo zato smo ih i sortirali prema kategorijama kako biste lakše mogli razumjeti zašto se svaka od ovih stvari našla na našem popisu. Pa krenimo redom!

Lijepe, ali beskorisne

Jedno jutro smo se probudili i na malenu je bao baldahin, valjda kako je povlačila rukicama tijekom igre. Strašno smo se prepali i odmah ga bacili u smeċe. Mislim da je to eventualno ok za jako male bebe koje još nisu u moguċnosti same povlačiti zavjesu, ali sve u svemu sad sam trudna i nosim drugu curicu i unatoč tom “princess” ambijentu, ne želim više čuti za baldahin, a pogotovo ga vidjeti. 😅 – Mama Dijana R. iz grupe Mame i trudnice sa svih strana (kutak za nas).
  • Fancy odjeća za novorođenčad: Često je neudobna i nepraktična, teško se oblači i skida, a bebe brzo prerastu takvu odjeću. Što jednostavnije, laganije i prozračnije – to bolje. 👚
  • Veliki lusteri za dječju sobu: Iako izgledaju atraktivno i uljepšavaju sobu, nepotrebni su i skupljaju more prašine
  • Puno igračaka: Odoljeti svim tim lijepim i preslatkim igračkama je stvarno teško, no imajte na umu da se bebe ne igraju skoro ni sa čim od toga dok su skroz male. Kada budu mogle sjediti više će ih zanimati zdjele, lonci i poklopci 🥣 od skupih baby igračaka. 
  • Moderne cipelice i tenisice za bebe: Bebama koje još ne hodaju cipele nisu potrebne, a često ċe ih i samo žuljati i smetati. Iako vam se to čini neobično, bebama ćete vjerojatno sve dok ne prohodaju oblačiti samo čarapice i mekane papučice.
  • Ukrasni tepisi: Lijepo izgledaju, ali su također veliki sakupljači prašine. 
  • Dekorativne stolice za dojenje: Stolice koje izgledaju elegantno, ali nisu ergonomske i udobne za dugotrajno sjedenje su definitivno nešto što ne treba ni vama ni vašim leđima. Radije podojite bebu na krevetu uz udoban jastuk.🤱🏻
  • Vrtuljak iznad krevetića: Na žalost mnogih roditelja, rijetke su bebe koje će vrtuljak iznad krevetića uistinu animirati. Plus, može vam i smetati prilikom vađenja bebe iz krevetića.

Precijenjene i preskupe

  • Skupi baby monitori s previše značajki: Iako skuplji baby monitori mogu nuditi napredne značajke poput povezivanja s mobitelom, osnovni modeli koji pružaju samo zvučnu/solidnu video komunikaciju dovoljni su za većinu roditelja. 
  • Luksuzna kolica s nepotrebnim dodacima: Luksuzna kolica često dolaze s dodatnim značajkama poput ugrađenih zvučnika i vibracija. Vjerujte nam, obična kolica koja zadovoljavaju sigurnosne standarde i nude udobnost i praktičnost su i više nego dovoljna za svakodnevnu upotrebu. 
  • Odjeća za bebe dizajnerskih marki: Odjeća za bebe dizajnerskih marki može imati visoku cijenu zbog brand imena. Međutim, takva odjeċa ne znači nužno kvaliteta. Osim toga, bebe brzo rastu i često prljaju odjeću što zahtijeva česte promjene. Odlični komadi robe se mogu pronaći i na Vinted.hr gdje imate priliku prodati odjeću koju beba preraste i kupiti polovnu očuvanu robicu od drugih mama.
  • Njihaljke s bezbroj funkcija: Ljuljačke za bebe s naprednim značajkama poput različitih brzina ljuljanja, melodija ili prirodnih zvukova atraktivne su za roditelje koji traže načine za umirivanje bebe (osobito za vrijeme faze grčeva). Ipak, mnoge mame kažu kako im beba uopće ne želi boraviti u njima. 😏
Lidija Jozipović
Vitina mama
Najprije smo pokušali s hvaljenom ljuljačkom na struju koja ima dosta funkcija i zvukova, no beba nije bila nešto posebno oduševljena. I nekako je bilo okej tijekom prvog mjeseca dok je Vita bila malena, no kasnije kako je spoznavala svijet oko sebe, nikako joj se nije dojmila ova spravica. Na preporuku sestre uzela sam najjednostavniju malu njihaljku koja radi na baterije. Nema posebne funkcije osim vibracije i njiše se prema pokretima bebe. Ispostavilo se da je Vita obožava evo već punish 9 mjeseci. I najsmiješnije (ili najtragičnije 😅) od svega, ova ljuljačka košta skoro deset puta manje od one prve.
  • Skupi setovi posteljine za bebe: Setovi posteljine za bebe dolaze s uključenim pokrivačima, plahtama i jastučićima, a od toga svega vam treba samo navlaka za madrac. Uz to, bebe često bljuckaju i prljaju posteljinu što zahtijeva česte promjene. Praktičnije je imati više jeftinijih setova koji se mogu lako prati i mijenjati bez velikog financijskog ulaganja. 
  • Premium proizvodi za njegu beba: Skupi losioni, šamponi i kreme s mirisima su nešto što nipošto ne treba vašoj bebi. Ustvari, bebi nije potrebna nikakva posebna “skincare” rutina, stoga ne dajte da vas zavaraju influenceri niti brendovi poput Diora koji je lansirao baby kozmetiku u cjenovnom rangu od 100 eura na više. Osnovni proizvodi za njegu poput hipoalergene kreme za pelenski osip i ulja za tjemenicu sasvim su dovoljni za bebu. 
Prema preporukama liječnica Vane Kljaković Gašpić i dr. Dubravke Vuković iz Poliklinika Nova, isprva se bebe kupaju samo u mlakoj vodi, a nakon toga se preporučuje korištenje sindeta. Sindeti predstavljaju modernu alternativu sapunima. Imaju veću postojanost prema tvrdoj vodi. Nižih su pH vrijednosti i bolje su podnošljivi za osjetljivu kožu. 
  • Pametni” krevetići: Iako se čini kao dobra ideja na prvu, već na drugu shvatit ćete da je ovaj izbor pogrešan. Beba se navikne na ljuljanje i vibracije krevetića i onda npr. odete na putovanje gdje tog krevetića nema i proživite muke s uspavljivanjem. Isti scenarij će se dogoditi i ako se nešto na krevetiću pokvari. 
  • “Fancy” dude varalice i bočice: Ovo je jedna od onih stvari koje mame biraju na temelju preporuka influencera. Ne, vašoj bebici ne trebaju preskupe dude ni bočice. Jedino što je važno je da beba prihvati oblik dude i da ih redovito i adekvatno čistite i mijenjate po potrebi. 🍼
  • Grijači za vlažne maramice: Dovoljno je da maramicu zadržite nekoliko sekundi u šaci i već će biti dovoljno ugrijana. S druge strane, čak i da to ne napravite, bebi neće biti apsolutno ništa niti ċe se šokirati. Na kraju krajeva, ne držite maramice u frižideru da su baš toliko hladne. 🙂
Meni je osobno grijač vlažnih maramica jedna od najbezveznijih stvari koje sam dobila na poklon. Zahvalna sam uvijek na svemu, ali iskreno, ovo mi se pokazalo kao promašaj. Ponekad su mi se maramice znale toliko isušiti da uopće više nisu bile vlažne. – Mama Antonela K. iz Facebook grupe Mame recenziraju.

Glomazne i nepraktične stvari

  • Stolovi za presvlačenje: Nakon svega dva do tri mjeseca, stolovi za presvlačenje postaju nepraktični, pa čak i opasni jer se beba počinje prevrtati. Korištenje dodatka za presvlačenje kojeg možete montirati na krevet je bolje rješenje jer je povoljnije, ne zauzima mjesto i jednostavno ga možete gurnuti pod krevet ili u ormar.
  • Masivna kolica: Kolica su još jedna od stvari koje mame kupuju jer su ih vidjeli kod influencerki. A najveći problem je taj što je posljednih godina velika pomama za kolicima koja izgledaju luksuzno, glomazna su i imaju iznimno velike kotače. Kao takva su teška za sklapanje i zauzimaju puno mjesta u automobilu i domu.
  • Prekompleksne hranilice: Stolice koje su velike, teško se sklapaju ili nepraktične su za stavljanje i vađenje bebe iz njih su nešto što trebate zaobići. Preporučujemo da isprobate stolicu odmah u trgovini ukoliko je to moguće.
  • Kadice na postolju: Kadice na postolju zauzimaju puno mjesta i nisu zgodne za pohranu (naročito ako živite u malom stanu). Radije birajte najobičnije male kadice poput one iz Ikee koju čak możete i objesiti na zid.
  • Aparati za pripremu dječje formule: Zauzimaju puno prostora na kuhinjskom pultu, a korist od njih u usporedbi s ručnom pripremom je minimalna.
  • Multifunkcionalni aparati za pripremu dječje hrane: Posebni blenderi s raznim postavkama za miješanje, kuhanje i pirjanje hrane za bebe zvuče dobro. Međutim, većina roditelja rijetko koristi sve te funkcije. Uz to, većina ih na kraju posegne za običnom vilicom kojom zgnječi hranu te eventualno štapnim mikserom, a aparat završi u špajzi jer zauzima puno mjesta i težak je za održavanje. 
Po meni se ne isplati to imati. To sve zauzima mjesta u kuhinji, i opet dok sve pripremite dođe vam isto. Kuhala sam sve u vodi i sa vilicom zgnječila ta prva 2,3.mj dohrane i kasnije normalno komadi. Vilica zakon! – Mama Tina R. iz Facebook grupe Mame recenziraju.

Komplicirane za čišćenje i održavanje

  • Plišane igračke: Plišane igračke su slatke, ali su isto tako veliki sakupljači prašine koji mogu dovesti do alergijskih reakcija kod djece. Zato ih je bolje svesti na minimum ili još bolje – uopċe in ne imati u bebinoj blizini. 🧸
  • Autosjedalice sa neskidivim navlakama: Autosjedalice s navlakama koje se ne mogu skinuti su izazov za održavanje jer je teško očistiti unutarnje dijelove i ukloniti mrlje. Preporučujemo temeljito čišćenje sjedalica barem dva puta godišnje.
  • Bočice s previše dijelova: Bočice s mnogo dijelova (npr. dude, prstenovi, dno bočice s gumom i slično) mogu biti komplicirane za čišćenje jer svaki dio zahtijeva posebnu pažnju i temeljito čišćenje.
  • Kuhinjski aparati: Baš svi kuhinjski aparati namijenjeni pripremi hrane za bebu počevši od formule do blendanja hrane su teški za čišćenje zbog posebnih zdjelica, cjevčica i malih dijelova koji iziskuju poseban fokus.
  • Gumene igračke za kupanje: Iako bebice kad počnu sjediti vole patkice u kadi, izbjegavajte kupnju skupih igračaka. Preporučujemo da djetetu radije date plastične stvarčice poput velikih kockica i sličnih stvari koje se lako suše umjesto gumenih igračaka jer je njihovu unutrašnjost nemoguće očistiti odnosno osušiti zbog čega dolazi do pojave vlage i razvoja bakterija. 
Upravo takvo neugodno iskustvo imala je mama Eden koja je na svom Facebook profilu upozorila ostale roditelje na opasnost korištenja igračkica za kadu. Unatoč tome što je redovito čistila igračke nakon kupanja, njezin sin se pošpricao u oko jednom od igračaka i dobio tešku infekciju.

Evo što zabrinuta mama kaže:
Znala sam da se voda može zarobiti u igračkama za kadu, posebno u gumene koje su dizajnirane za prskanje vode. Vidjela sam postove gdje su mame ih rezale i otkrile ogromne količine plijesni unutra. Znala sam za to. Zato sam ih stiskala nakon svake kupke, čistila ih svakih nekoliko tjedana s otopinom izbjeljivača i redovito ih držala pod svjetlom kako bih provjeravala ima li plijesni. No, nisam znala da se čak i uz redovito čišćenje izbjeljivačem, one nikada potpuno ne osuše iznutra što znači da se bakterije i dalje mogu razvijati. Nevidljive bakterije.

Što onda kupiti za bebu?

Sada kada imate popis stvari koje ne kupovati bebi, vrijeme je za “što kupiti bebi” popis. Evo onih najbitnijih stvari koje će vam trebati:

  • Autosjedalica (jaja za novorođenčad) s navlakama koje se lako skidaju
  • Lagana, praktična i lako sklopiva kolica
  • Sigurno mjesto za previjanje (nastavak za krevetić ili podloga za vaš krevet)
  • Jastuk za dojenje (ako planirate dojiti)
  • Bočice i dude
  • Krevetić, madrac i navlaka za madrac (+ putni krevetić ako planirate putovanja s djetetom)
  • Najjednostavnija hranilica koja se lako prebriše bez potrebe za pranjem jastuka i navlaka
  • Pamučna pidžamica
  • Rastezljive majice i hlačice (tajice i trenerke, ne traperice 😀)
  • Pamučne kapice
  • Čarapice i štramplice
  • Bodiji i odjelca koja se jednostavno kopčaju (npr. kopčanje s prednje strane)
Lea Vrnoga De Gregorio
Alinina & Arianova mama
Za bebe sva odjelca na cif su nešto najbolje što možete imati. 😄 🥁 Lako za handlati pri sto presvlačenja dnevno. I Next i Zara imaju super ponudu, tamo sam sve kupovala i za Alinu dok je bila manja i sad za njega. 👑  
  • Ručnik/ogrtač za kupanje
  • Jednokratne pelene
  • Vlažne maramice
  • Kompaktna kadica za kupanje
  • Ulje protiv tjemenice
  • Krema za guzu
  • Termometar za vodu
  • Škarice za nokte
  • Pumpica za čišćenje nosa
  • Najjednostavniji video ili audio baby monitor 
  • Toplomjer
  • Fiziološka otopina
  • Dekice
  • Pamučna posteljina
  • Gazice/tetra pelene

I konačno drage mame, izbor je naravno na vama. ☺️

No, ipak, nadamo se da smo vam ovim člankom uspjeli usmjeriti fokus na stvarne potrebe i praktičnost. Ne dopustite da vas zavedu prolazni trendovi ili preveliki broj opcija koje nisu nužno korisne.

Važno je uložiti u proizvode koji će zaista olakšati vašu svakodnevicu i pružiti udobnost vašoj bebi. I još nešto –  ne pretjerujte s robicom jer dobit ćete je zaista mnogo od obitelji i prijatelja 🎁, a bebe sve brzo prerastu tako da puno stvari ostane s etiketom. 

Uživajte u shoppingu! 🛍️

Članak je napisan bez ikakve suradnje s e-trgovinama ili drugim trgovačkim subjektima navedenim u tekstu. Veze služe samo za inspiraciju čitateljima.