InspiracijaČuvanje kućnih ljubimacaOpasna hrana za pse

Opasna hrana za pse: Što psi ne smiju jesti?

  25. Studeni 2024.,    5 min. čitanja,
Želite li da je vaš pas sretan, zdrav i što duže s vama? Onda je važno obratiti pažnju ne samo na aktivnosti koje radite s njim, već i na njegovu prehranu. A pogotovo na ono što padne sa stola. Neki psi su bolji od usisavača.  
Postoje mnoge namirnice koje se na prvi pogled čine bezopasnima, no ustvari mogu biti kobne. Neke od njih će nepovratno ugroziti zdravlje vašeg ljubimca ili ga čak otrovati. Što bi trebalo biti izvan pseće zdjele?

Koje su 3 najopasnije namirnice?

Najprije ćemo govoriti o namirnicama koje skoro svi imamo kod kuće, a o kojima ne razmišljamo kao o riziku. Nažalost, njihova konzumacija može imati kobne posljedice. 

Čokolada

Čokolada sadrži tvar teobromin koja je opasna za pse. Metabolizam psa sporije prerađuje teobromin nego ljudski, zbog čega čak i mala količina čokolade kod pasa može izazvati trovanje.

Ne mora nužno biti čokolada, ali sve što ima čokoladni premaz, nadjev ili ukras može biti opasno za psa, bilo da se radi o vašim omiljenim Oreo keksima, Kinder jajetu na stolu ili svježe pečenim medenjacima s čokoladnim preljevom.
Koliko je čokolade opasno za psa?
Ovisi o veličini i težini vašeg psa. Za manje pasmine do 8 kg dovoljno je samo 22 g čokolade i postoji opasnost od trovanja. To su svega 2 kockice običnih čokoladica.

Koji su simptomi trovanja čokoladom kod pasa?

Teobromin može utjecati na otkucaje srca i živčani sustav psa, što u ekstremnim slučajevima može dovesti do zatajenja srca ili drugih zdravstvenih komplikacija. Osim toga, teobromin može uzrokovati dehidraciju i dovesti do pretjerane žeđi.

  • Povraćanje
  • Proljev
  • Pretjerana žeđ
  • Stimulacija živaca
  • Drhtanje mišića
  • Zbunjenost ili uzbuđenje
  • Konvulzije
Savjet: Što učiniti ako pas pojede čokoladu?
Isprobajte kalkulator doze otrova čokolade za pse dok ste u pokretu, tako da znate što učiniti u hitnim slučajevima.

Grožđe

Grožđe i grožđice mogu uzrokovati zatajenje bubrega kod pasa. Čak i nekoliko bobica grožđa može predstavljati rizik od trovanja za vašeg psa. 

Točan razlog zašto je određena tvar sadržana u grožđu i grožđicama otrovna za pse nije sasvim jasan. Konzumacija grožđa kod pasa jednostavno izaziva niz zdravstvenih problema. 
Koja je količina grožđa opasna za psa?
Neki psi možda neće pokazivati nikakve štetne simptome nakon gutanja grožđa ili grožđica. Toksičnost grožđa nije jednaka kod svih pasmina. Postoje psi koji mogu jesti grožđe bez očitih nuspojava, ali drugi se mogu ozbiljno otrovati, dodaje veterinar Nikola Lagová. 

Koji su simptomi trovanja grožđem i grožđicama kod pasa?


  • Povraćanje
  • Proljev
  • Letargija
  • Otežano disanje
  • Pretjerana žeđ
Nikola Lagová
Doktorica veterine
Imala sam slučajeve gdje je malena čivava redovito jela grožđe iz vinograda i bila je sasvim u redu. Nažalost, svjedočila sam i njemačkom ovčaru koji je sa stola ogulio bobicu koja je pala na pod, pa su mu otkazali bubrezi.

Slatkiši i hrana s ksilitolom

Ksilitol se često koristi kao zaslađivač u našim omiljenim slatkišima. Također se prirodno pojavljuje u nekom voću i povrću. Ksilitol se obično nalazi u žvakaćim gumama bez šećera, pastama za zube, lijekovima, slatkišima "bez šećera" ili u hrani za dijabetičare.

Ksilitol može izazvati porast inzulina u tijelu psa. To može dovesti do hipoglikemije, što je opasno niska razina šećera u krvi koja dovodi do totalnog kolapsa. Osim toga, prevelike količine ksilitola mogu uzrokovati oštećenje jetre kod pasa.
Koja je količina ksilitola opasna za psa?
Prema istraživanju, doza veća od 500 mg/kg već je povezana s teškim oštećenjem jetre.

Koji su simptomi trovanja ksilitolom kod pasa?


  • Povraćanje 
  • Drhtanje
  • Slabost
  • Kolaps 
  • Akutno zatajenje jetre
Uz brzu veterinarsku skrb i prilagodbu glikemije, povećavaju se šanse za oporavak. Nažalost to se ne može reći za simptome zatajenja jetre. Tu su prognoze neizvjesne.

Druge opasne namirnice

Koje su još namirnice opasne i ne biste ih smjeli davati svojim psima?

Luk i češnjak

Obje namirnice sadrže tvari koje mogu oštetiti crvena krvna zrnca i dovesti do anemije kod pasa. Izbjegavajte hranu za pse koja sadrži bilo koju vrstu luka, uključujući luk u prahu ili dehidrirani luk.
Jeste li znali?
Japanske pasmine pasa (Akita, Shiba) osjetljivije su na oksidativno oštećenje crvenih krvnih stanica od ostalih pasmina. No, veterinar ističe da to ne mora značiti da su druge pasmine nužno otporne na češnjak i luk.

Orašasti plodovi i orasi

Neke vrste orašastih plodova, posebice makadamija i orasi, mogu uzrokovati trovanje, uzrokujući slabost, povraćanje i druge probleme. Kod pasa, kao jedine vrste životinja, potvrđeno je trovanje nakon unosa vrlo male količine oraha makadamije (0,7 g/kg).

Avokado

Avokado sadrži persin, koji može biti otrovan za pse i uzrokovati probavne probleme. Iako se trovanje avokadom uglavnom povezuje s pticama, prema SM Gwaltney-Brantu, UOI, zabilježeni su i slučajevi trovanja avokadom kod pasa, pa biste definitivno trebali preskočiti dijeljenje ove namirnice s vašim najdražim šapama.

Kuhane kosti

Ne morate se bojati svom psu dati sirovu, nekuhanu kost za žvakanje, ali izbjegavajte kuhane pod svaku cijenu. Kuhane kosti mogu se vrlo lako rascijepiti i u velikim količinama izazvati zatvor ili, još gore, perforaciju crijeva, što može biti smrtonosno.

Budite oprezni i tijekom šetnje

Čak i tijekom svakodnevne šetnje trebali biste biti svjesni što vašem psu dolazi pod nos. 

Na što paziti u šetnji?

Žir i hrastovo lišće sadrže tvar zvanu galotanin, koja kod pasa uzrokuje povraćanje, proljev ili letargiju. Nakon unosa ove tvari prijeti im oštećenje jetre i bubrega. Osim toga, žir može zapeti u crijevima i uzrokovati njihovo začepljenje.

Ostale opasnosti uključuju krokuse, koji sadrže otrovni alkaloid kolhicin. Otrovni su za pse i njihova konzumacija može izazvati povraćanje ili krvavi proljev.

Što učiniti ako pas pojede neku od opasnih namirnica?

Ako je vaš pas pojeo bilo kakvu potencijalno štetnu hranu, morate djelovati odmah i sada. 

Obratite se veterinaru

Ako ne pojede tri čokoladice, nego kockicu ili dvije, idealno je telefonski kontaktirati svog veterinara koji će vas uputiti dalje. Ali ako se radi o većoj količini ili niste sigurni koliko je pojeo, otiđite što prije veterinaru. 

Veterinar daje lijek i pas vrlo brzo povrati pojedenu hranu, što je najbolja opcija i u pravilu nema potrebe za daljnjom terapijom. 
Nikola Lagová
Doktorica veterine
Uz redovan kontakt s vašim veterinarom, uvijek imajte pri ruci kontakt informacije za hitnu veterinarsku službu koja radi 24/7 u blizini vašeg doma. Možda će vam biti potrebna hitna pomoć dok je vaša veterinarska ambulanta zatvorena.

Pratite ponašanje svog psa

Ako se ponaša kao i inače, njegovo je tijelo vjerojatno preradilo hranu. Odmah se obratite svom veterinaru ako uočite neobično ponašanje i druge simptome kao što su povraćanje, proljev, letargija, drhtanje ili otežano disanje. Neki zdravstveni problemi povezani su i s alergijama kod pasa. 

Primjerice, ako pas ima problema s probavom nakon što je pojeo naizgled bezopasnu hranu poput mesa ili graška, možda postoji alergijska reakcija i smetnja.
Nikola Lagová
Doktorica veterine
Nakon trovanja, simptomi se mogu pojaviti sa zakašnjenjem, a ne u roku od 24 sata. Zato preporučujem da upišete u kalendar kad se točno dogodio incident jer veterinar će vas to uvijek pitati.

Ne izazivajte povraćanje na svoju ruku

Neke tvari, poput kiselina, mogu izazvati daljnja oštećenja prilikom povraćanja. U tim slučajevima ne pokušavajte izazvati povraćanje bez savjetovanja s veterinarom.

Nadamo se da vam nikada neće trebati akcija spašavanja, a u slučaju da bude, sada znate kako se ponašati. Neka vaš pas jede hranu koja je namijenjena za njega, pobrinite se da dovoljno pije, pazite ga u šetnji i briga neće biti!