InspiracijaČišćenjePranje dječjih igračaka

Pranje dječjih igračaka: Kako i koliko često to raditi?

  25. Studeni 2024.,    6 min. čitanja,
Čišćenje dječjih igračaka važno je za zdravlje i sigurnost vašeg djeteta, posebno jer se igračke često koriste i dijele. No, ruku na srce, koliko se često sjetimo uzeti cijelu kutiju i oprati svaku stvar unutra? Mnogi od nas će se složiti da je to nešto što zaista zaboravimo kada radimo plan čišćenja.
A koliko često uopće treba čistiti igračke i kako to najbolje napraviti, a da se igračka ne uništi? U ovom vodiču saznat ćete jednostavne metode pranja različitih materijala kako bi igračke vašeg djeteta uvijek bile čiste i sigurne za igru.

Zašto redovito čistiti dječje igračke?

Djeca često stavljaju igračke u usta zbog čega se povećava izloženost bakterijama i drugim patogenima. Redovito čišćenje pomaže u smanjenju rizika od infekcija i bolesti.

Osim toga, igračke su stalno izložene prašini, prljavštini i drugim nečistoćama koje mogu uzrokovati iritacije ili alergijske reakcije kod djece.

Igračke koje su vlažne ili imaju ostatke hrane mogu postati plodno tlo za plijesan koja može biti poprilično opasna za zdravlje.

I naravno, čišćenje može pomoći u očuvanju igračaka, sprječavajući njihovo oštećenje. Time se produžava njihov vijek trajanja.
U jednom istraživanju korišteno je 40 igračaka iz dvije predškolske ustanove. Korištena je metoda brisa za analizu prisutnosti bakterija na igračkama. 38 od 40 uzoraka igračaka sadržavalo je gram-pozitivne i gram-negativne bakterije.

Pomalo iznenađujuće, više bakterija pronađeno je na tvrdim, nego mekim igračkama. No, ipak velika količina bakterija je pronađena u gotovo svim uzorcima igračaka.

Učestalost čišćenja prema materijalu

Ne treba svaku vrstu igračke čistiti jednako često, a pogotovo ne na isti način. Svaki materijal zahtijeva posebnu vrstu održavanja, stoga smo ih podijelili prema kategorijama.

Plastične i gumene igračke 🪀

⏰ Učestalost: Jednom tjedno. Čistite ih češće (2-3 puta tjedno) ako se često koriste.

🧽 Metoda: Operite ih toplom vodom i običnim sapunom (ili otopinom bijelog octa ako ne želite prisustvo ikakvih kemikalija u pranju). Neke igračke mogu se prati u perilici za suđe. Uvijek provjerite upute proizvođača kako biste osigurali da se ne oštete.

💡 Napomena: Uvijek pustite da se igračke potpuno osuše prije nego što ih vratite djetetu kako biste spriječili rast plijesni i bakterija.
Ivana Šušković
Savjetnik za organizaciju i raščišćavanje
Šarene patkice i ostala družina uglavnom imaju rupicu kroz koju ulazi voda, a iznutra su vrlo mračna mjesta i vrlo pogodna za razvoj vlage i bakterija. ⁣

Moj savjet: čim ih kupite, zatvorite im tu rupicu vrućim ljepilom! Voda neće moći ulaziti i riješili ste problem vlage!⁣

Ako niste to učinili na vrijeme i sad doma imate patkice s rupama, namočite ih u istu onu otopinu octa i vode i svaku igračku napunite tom otopinom. Ostavite bar 2 sata i kasnije cijedite i isperite nekoliko puta. Naporno, ali kad znate kakva je odvratna vlaga unutra i izvor bakterija, učinit ćete to. ⁣

A kad se osuše, zalijepite im tu rupu jednom zauvijek! 😉😂 
Važno je znati
Mikrobiolog je izdao alarmantno upozorenje o opasnostima igračaka za kupanje nakon što je otkrio prljavu prljavštinu i bakterije unutar gumene patkice, otkrivajući da mutna voda zarobljena u tim igračkama može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih rizika poput infekcija, alergija i probavnih problema.

Plišane igračke 🧸

⏰ Učestalost: Svakih 1-2 tjedna zbog prašine ili kada postanu prljave.

🧽 Metoda:
Prati u perilici rublja ili ručno s blagim deterdžentom namijenjenom dječjoj koži.
💡 Napomena: Ako koristite perilicu za rublje, odaberite nježan ciklus pranja kako biste spriječili oštećenje materijala. Ako perete ručno, koristite blagi deterdžent i nježno isperite kako biste uklonili sve ostatke sapuna. Nakon pranja, stavite ih u sušilicu na nisku temperaturu ili vani na sunce. 

Drvene igračke 🏓

⏰ Učestalost: Dva do tri puta mjesečno ili kada su vidljivo prljave.

🧽 Metoda: Obrišite ih običnom vlažnom krpom i blagim prirodnim sapunom. 

💡 Napomena: Drvene igračke ne smiju se namakati jer voda može uzrokovati oštećenje drveta ili deformacije. Nakon brisanja, obavezno osigurajte da se igračke potpuno osuše, po mogućnosti na suncu, kako biste održali drvo u dobrom stanju.

Što učiniti kada markeri dospiju u opasne ruke ili kako se riješiti mrlja od markera? Pitali smo stručnjakinju:
Adéla Kubištová
Stručnjakinja za čišćenje i održavanje
Većina markera je na bazi vode, pa vam je potreban samo višenamjenski čistač i krpa od više vlakana za perive površine. Za one na bazi alkohola, trebate ponovno koristiti alkohol – to vrijedi i za kemijske olovke. Očistite, a zatim operite vodom i čistačem. Ako vam je mali Picasso šarao po zidu, uzmite nano spužve i vidjet ćete kako lijepo nestaje.

Elektroničke igračke 🎮

Učestalost: Svakih 2-4 tjedna ili po potrebi.

🧽 Metoda: Očistite vlažnom krpom i blagim prirodnim dezinfekcijskim sredstvom (npr. otopinom vode i octa). Prije čišćenja uklonite baterije. Ako čistite tipke, neka krpa ne bude previše natopljena kako vlaga ne bi ušla u utore. 

💡 Napomena: Budite oprezni i ne dopustite da tekućina uđe u unutrašnje dijelove igračaka jer to može oštetiti elektroničke komponente. Nakon čišćenja, provjerite jesu li svi dijelovi suhi prije nego što vratite baterije. 
Adéla Kubištová
Stručnjakinja za čišćenje i održavanje
Izbjegavajte namakanje ili pranje. Dovoljna je vlažna krpa. Za plišane igračke s baterijom koristite usisivač s uskim nastavkom. Ako trebate dezinficirati (ako su igračke namijenjene maloj djeci koja ih stavljaju u usta), možete koristiti dezinficijenske maramice ili izravan dezinfekcijski sprej namijenjen djeci.

Igračke za bebe 👶🏻

Učestalost: Svakih nekoliko dana ili nakon svake upotrebe za igračke koje se često stavljaju u usta.

🧽 Metoda: Operite grickalice, dude i druge igračke koje se stavljaju u usta toplom vodom i blagim sapunom namijenjenom djeci (ili bijelim octom). Ako imate sterilizator, koristite ga. A ako nemate, jednom tjedno možete igračke oprati u loncu u kipućoj vodi. 

💡 Napomena: Važno je pažljivo pregledati igračke radi bilo kakvih pukotina, ogrebotina ili dijelove koji se mogu odvojiti tijekom pranja i predstavljati opasnost za bebu. Zbog stavljanja igračaka u usta, ovdje je adekvatno sušenje posebice bitno.

Kada obaviti dubinsko čišćenje igračaka?

Posebne situacije zahtijevaju dodatnu pažnju i temeljitije pranje igračaka kako bi se spriječio razvoj legla bakterija. 

Evo kada je potrebno obaviti dubinsko čišćenje:

  • Nakon bolesti: Operite sve igračke ako je dijete bilo bolesno. Bolesti mogu ostaviti bakterije ili viruse na igračkama, stoga je važno sve temeljito očistiti kako biste spriječili daljnje širenje bolesti.
Savjet
Nakon bolesti, osim čišćenja, dobro je dezinficirati igračke kako biste osigurali njihovu sigurnost. Možete koristiti otopinu vode i bijelog octa (1:1), napraviti pastu od sode bikarbone i vode, ili uzeti dezificijens iz ljekarne. 

Izlaganje igračaka sunčevoj svjetlosti također može pomoći u prirodnom dezinficiranju zbog visokih temperatura koje ubijaju bakterije. 
  • Nakon igre na otvorenom: Očistite igračke koje su bile vani ili u kontaktu s prljavštinom. Igračke koje su bile izložene vanjskim uvjetima, zemlji ili drugim nečistoćama zahtijevaju temeljito čišćenje kako bi se uklonili svi tragovi prljavštine i potencijalne bakterije.
Adéla Kubištová
Stručnjakinja za čišćenje i održavanje
Tlačni čistač savršen je za vanjske igraonice i dječji namještaj. Treba ga pažljivo koristiti, ali može ukloniti i tvrdokornu prljavštinu. Bicikli i romobili – ako su kotači jako zaprljani, koristite blagi deterdžent i isperite vodom. Metalni okvir je lako održavati vodom, sapunom i krpom od mikrovlakana.

Savjeti za čišćenje i organizaciju igračaka

Ono najvažnije je da se igračke održavaju redovito i pravilno. Ne jednom u pola godine, ne sprejem za staklo.

Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći:

  • Ispravno skladištite. Držite igračke u čistim, suhim prostorima kako biste smanjili nakupljanje prašine i prljavštine. Također, izbjegavajte ostavljanje igračaka na podu ili u vlažnim područjima.
  • Kategorizirajte i organizirajte. Kategorizirajte i označite kutije prema vrsti materijala igračke i dodajte najljepnice za preglednost (plastika, pliš, drvo, elektronika, bebe), funkciji (unutarnja/vanjska igra), ili učestalosti upotrebe (svakodnevna/povremena/sezonska).
Adéla Kubištová
Stručnjakinja za čišćenje i održavanje
Obično sušilo za kosu izvrsno je za skidanje naljepnica. Zagrijte naljepnicu sušilom i polako je počnite odljepljivati. Ljepilo će se lijepo otpustiti, a naljepnica se neće poderati. Ako se slučajno dogodi da se podere u neuredan oblik, koristite izopropilni alkohol ili aceton, istrljajte naljepnicu, a zatim je pažljivo sastružite.
  • Budite dosljedni. Uključite čišćenje igračaka u tjedne kućanske poslove. Postavljanjem redovite rutine, održat ćete igračke u dobrom stanju i osigurati da su uvijek spremne za igru.
  • Uključite djecu u proces. Učinite čišćenje igračaka zabavnim obiteljskim projektom. Pokažite djeci kako da pravilno operu i pospreme svoje igračke kako bi naučili važnost održavanja higijene i odgovornosti.
  • Koristite prirodna i netoksična sredstva. Koristite netoksična, sigurne sredstva za čišćenje za djecu. Osim toga, prirodne otopine poput vode i octa mogu biti vrlo učinkovite za čišćenje. Izbjegavajte korištenje klora i umjesto toga odaberite blaže dezinficijense koji su sigurni za djecu.
Imate li vi neki učinkovit trik koji biste htjeli podijeliti s nama? Ostavite ga u komentarima na Facebooku ili Instagramu!