Nosiš li veći teret u vezi? Kako podijeliti obaveze s partnerom?
Osjećaš li da uvijek ti razmišljaš o svemu – što treba kupiti, što skuhati, što je s dječjim zadaćama, kad su čiji rođendani i koji su planovi za vikend? Ako da, možda nosiš najveći dio onog što se zove mentalno opterećenje.
To je sav onaj nevidljivi posao koji drži obitelj ili kućanstvo na okupu, a često ostane neprimjećen (ili barem ne dovoljno cijenjen).
No, ne mora biti tako. Vrijeme je da podijeliš ovaj teret s partnerom. Osim što će ti biti lakše, ojačat ćete odnos i oboje dobiti više vremena za uživanje u zajedničkim trenucima. I ono najvažnije partner će imati više poštovanja prema tebi, ali i ti sama prema sebi.
U ovom članku otkrivamo kako možete razgovarati s partnerom o ovom problemu, podijeliti zadatke i stvoriti bolji balans u obitelji.
Što je uopće mentalno opterećenje?
Mentalno opterećenje, u svijetu poznato i kao "nevidljivi rad", uključuje sve one zadatke koje ne vidimo, ali su važni za funkcioniranje svakodnevnog života. To nije samo pranje rublja ili kuhanje – riječ je o planiranju, organiziranju, praćenju rokova i svega što osigurava da stvari idu glatko.
Jeste li znali?
Do velikog mentalnog opterećenja dolazi i kad nas okružuje nered što je znanstveno potvrđeno. Tako zapravo imamo dva problema – gomilu fizičkog posla i psihički teret zbog svega što je oko nas.
🤯 Kako mentalno opterećenje izgleda u stvarnom životu?
Zamisli da planiraš obiteljski vikend. Nije dovoljno samo odabrati destinaciju, sjesti u auto i krenuti. Moraš isplanirati što će svi nositi, što jesti, provjeriti vremensku prognozu i osigurati da je sve spremno za polazak. Ova vrsta organizacije zahtijeva mentalnu energiju i često ostaje na jednoj osobi, u najčešćem slučaju na majci.
Najčešći razlog? Partner se često "pravi" da on to ne zna napraviti jednako dobro kao majka čime misli da joj na neki način daje kompliment, a zapravo joj stvara dodatan teret.
Najčešći razlog? Partner se često "pravi" da on to ne zna napraviti jednako dobro kao majka čime misli da joj na neki način daje kompliment, a zapravo joj stvara dodatan teret.
Izabela i Dinko Pleša
Edukanti psihoterapije i bihevioralno-kognitivne terapije
Lažna ili naoružana bespomoćnost jest pojam koji označava manipulativno ponašanje u kojemu jedna osoba unutar partnerskog odnosa pokušava izbjeći obavljanje neugodnih zadataka pretvarajući se da ih ne zna obaviti, obavlja ih loše kako bi u budućnosti izbjegla takve zadatke.
To prisiljava drugu osobu unutar para da u budućnosti zadatke obavi sama. S vremenom takav obrazac ponašanja stvara mnogo mentalne prtljage i posla jednoj osobi unutar para te izaziva stres i prepirke.
Što onda učiniti u slučaju ovakvog ponašanja od strane partnera? Izabela i Dinko savjetuju sljedeće:
Izabela i Dinko Pleša
Edukanti psihoterapije i bihevioralno-kognitivne terapije
Izbjeći rečenicu kao što je: "Ma pusti, ja ću."
Cilj je osobu potaknuti da napravi zadatak, makar i loše kako bi ubuduće ipak obavljala tu zadaću samostalno."Ako ne pokušaš sam/a, nećeš ni naučiti. Ja imam mnogo posla i zaista mi treba tvoja pomoć."
🪫 Kako ono utječe na tvoje emocije i energiju?
Nošenje većine mentalnog opterećenja može biti iscrpljujuće, posebno kad se od vas očekuje balansiranje kućanskih obveza, roditeljstva i posla. Stalno razmišljanje o svemu može uzrokovati stres, osjećaj preopterećenosti, manjak energije i dovesti do majčinskog burnouta.
Potvrđuju i stručnjaci
Prema istraživanju, žene i dalje, u prosjeku, obavljaju dva sata više neplaćenog rada dnevno od muškaraca. Pri tom prvenstveno mislimo na kućanske poslove i brigu o djeci – sve ono što dodatno povećava mentalno opterećenje.
Utjecaj mentalnog opterećenja na cijelu obitelj
Kada većina odgovornosti padne na jednog partnera, to može ozbiljno narušiti ravnotežu u vezi.
S vremenom, takva neravnoteža može izazvati frustraciju, zamjeranje i udaljavanje među partnerima. Nerijetko dolazi i to toga da se majka počinje osjećati kao da ju nitko ne cijeni i time izgubi samopouzdanje.
No, neravnomjerna podjela odgovornosti ne pogađa samo partnere, već ima i širi utjecaj na cijelu obitelj. Djeca, na primjer, mogu primijetiti majčin stres i umor, što može utjecati na njihov osjećaj sigurnosti i mira kod kuće.
Također, ako jedan roditelj uvijek preuzima sve, djeca mogu usvojiti takav obrazac ponašanja kao normalan, što može oblikovati njihove buduće odnose i stav prema podjeli zadataka.
Izabela i Dinko Pleša
Edukanti psihoterapije i bihevioralno-kognitivne terapije
Svaki par zbog toga, kad dođe dijete, prolazi fazu koja se naziva razdobljem prilagodbe. To je ključni vremenski fragment u kojem će par uspostaviti novu dinamiku, drugačiju komunikaciju, raspodijeliti obveze i steći nove obrasce bliskosti.
I uz očitu promjenu na individualnoj razini koju prolaze i muškarac i žena koji su odjednom mama i tata, odnos se mijenja, od njega se najviše i oduzima, a i dalje on ostaje jedna fluidna struktura koja traži pažnju.
I uz očitu promjenu na individualnoj razini koju prolaze i muškarac i žena koji su odjednom mama i tata, odnos se mijenja, od njega se najviše i oduzima, a i dalje on ostaje jedna fluidna struktura koja traži pažnju.
U isto vrijeme biološki faktori neispavanosti i umora čine naše kapacitete malenima, a baš u tom trenutku podrška koju pokazujemo jedno drugome u najvećoj promjeni koju doživljava jedan par – postaje neprocjenjivo važna.
Što još kažu istraživanja?
Studija SciencesPo otkriva da žene provode više sati tjedno multitaskajući nego muškarci, a ono malo slobodnog vremena što imaju često bude isprekidano i ometano. Osjećaju se kao da moraju biti stalno “uključene”.
Je li sve na tebi?
Odgovori na sljedeća pitanja i saznaj nosiš li previše tereta:
- Osjećaš li kao da stalno žongliraš zadacima dok tvoj partner ne primjećuje koliko te to opterećuje?
- Jesi li ti ta koja uvijek razmišlja unaprijed – planira, organizira i vodi računa o svemu?
- Imaš li osjećaj da uvijek moraš uskočiti i "popraviti stvari"?
-
Osjećaš li se psihički iscrpljeno, bez volje, energije i vremena za sebe?
Ako si na većinu ovih pitanja odgovorila "da", možda je vrijeme da ti i partner preispitate kako dijelite odgovornosti.
Jeste li znali?
Žene, zbog mentalnog opterećenja, često spavaju manje od muškaraca što nerijetko dovodi do kronične neispavanosti.
“Razgovarajmo!” jer komunikacija je ključ
Ako osjećaš da ti sav teret pada na leđa, prvi korak je razgovor s partnerom. Samo opušteno, bez optužbi! Sjednite zajedno i iskreno mu reci što ti treba, a što te muči.
Za razliku od nekadašnjih tradicionalnih obitelji gdje se podrazumijevalo da žena radi sve, a muškarac samo ide na posao, moramo priznati da su danas stvari drukčije. Muškarci uglavnom više nemaju problem pomoći i uključiti se, no treba ih napomenuti, a to je ono što ženama uglavnom smeta.
Možda ti misliš da on to vidi, ali mnogi muškarci stvarno nemaju pojma o našim unutarnjim borbama jer nemaju tu istu "instinktivnu" sposobnost za prepoznavanje svih tih malih zadataka (čast iznimkama 🙌🏻).
Nije zao i nije da te ne voli. Samo možda nije svjestan. I tu dolaziš ti – pitaš i tražiš pomoć. 😊
Izabela i Dinko Pleša
Edukanti psihoterapije i bihevioralno-kognitivne terapije
Naš partner ne može čitati naše misli niti treba hvatati suptilne znakove u kojima izričemo svoje potrebe i očekujemo da ih netko čuje. Svoje potrebe i očekivanja trebamo naučiti izreći naglas jer tek tad možemo ostvariti zdrav partnerski odnos u kojemu se naše i partnerove potrebe ispunjavaju i poštuju.
Kako fer raspodijeliti obaveze?
A sada, kako podijeliti sve obaveze tako da i ti i partner budete zadovoljni?
🎯 Kreirajte zajedničke ciljeve. Postavite ciljeve koje ćete oboje moći ostvariti kao tim. Na primjer, postavite cilj da zajednički obavite sve kućanske poslove do kraja tjedna. Pomoću malih, zajedničkih ciljeva možete stvoriti osjećaj postignuća i zajedništva.
💪 Dodijelite zadatke prema mogućnostima. Prvi korak je razmisliti tko što bolje radi. Tko voli kuhati, tko se snalazi s čišćenjem? Tko ima volje za domaću zadaću, a tko će biti odgovoran za brigu i vožnju na izvannastavne aktivnosti?
E da, i “Ja kuham, ti pereš suđe” jednostavno mora biti pravilo u svakom domu. 😉 Dogovorite se tko će što raditi i voditi računa o čemu.
📅 Koristite kalendare, to-do liste ili aplikacije. Ruku na srce, teško je sve pamtiti! Slobodno koristite tehnologiju da vam olakša život. Besplatne aplikacije kao što su Google Tasks, Trello i Todoist pomoći da sve držite pod kontrolom i da ništa bitno ne propustite.
🌀 Budite fleksibilni. Život nas često iznenadi – netko se razboli, promijeni se raspored, imaju izlete i ispite ili se dogodi trudnoća koja iziskuje još više partnerske pomoći u kući. Zato je važno povremeno "resetirati" zadatke. Ponekad ćeš ti otići na sastanak u vrtić ili školu, a ponekad partner, ovisno o mogućnostima toga dana.
Izabela i Dinko Pleša
Edukanti psihoterapije i bihevioralno-kognitivne terapije
Biti u partnerskom odnosu znači da možemo pričati o teškim stvarima, izraziti nezadovoljstvo i raditi na popravku. Biti u partnerskom odnosu znači donositi odluke, inicirati događaje i iskustva – skupa.
Biti u partnerskom odnosu znači ne osjećati se kao da si u potpunosti sam/a. A ako si u vezi, a osjećaš se kao da si sam/a, pitaj se: “Što je to zbog čega ostaješ u tom odnosu i što je to što iz njega uopće dobivaš?”
Biti u partnerskom odnosu znači ne osjećati se kao da si u potpunosti sam/a. A ako si u vezi, a osjećaš se kao da si sam/a, pitaj se: “Što je to zbog čega ostaješ u tom odnosu i što je to što iz njega uopće dobivaš?”
🧒 Uključite djecu u obaveze. Ako imate djecu, uključite ih u jednostavne zadatke. Ovakav stil odgoja uči djecu odgovornosti. Možete im dati male zadatke prema njihovoj dobi, poput slaganja vlastite odjeće, pranja posuđa ili pomaganja u vrtu.
🚫 Nemojte se natjecati. U obiteljskom životu nema mjesta za natjecanje – tu je riječ o međusobnoj podršci. I nemojte zaboraviti prepoznati trud svog partnera – iako možda nije uvijek očito, svaka pomoć, mala ili velika, vrijedi. Kada se podupirete, cijela obitelj napreduje!
Ne zaboravite njegovati svoj odnos
I za kraj, no ništa manje važno, ne zaboravite njegovati svoj odnos. Iako možda imate 100 stvari na popisu, zažmirite ponekad i stavite 101. stvar na listu koja će biti prioritet – vrijeme za uživanje s partnerom.
Ne morate čekati godišnjicu ili posebne prigode da provedete kvalitetno vrijeme zajedno. Odlazak na večeru, u šetnju ili kino – bilo što da vas podsjeti da niste samo roditelji već i dalje par, partneri, životni suputnici. Ako nemate nikoga da vam pričuva djecu, možete pronaći sitericu u svome mjestu koja će brinuti o mališanima dok se vi opuštate kako zaslužujete.
I još jedna mala napomena, iako je članak napisan za žene i majke koje su često ugroženije kad je u pitanju više posla i obaveza, sve napisano vrijedi i za očeve i muškarce koji se nalaze u takvoj poziciji. 🙂
Odvojite vrijeme za sebe, uživajte nasamo i volite se jer to neće samo osvježiti vaš partnerski odnos, već i pozitivno utjecati na cijelu obitelj!