InspiracijaČuvanje kućnih ljubimacaOpasna hrana za mačke

Što mačke ne smiju jesti: Zaboravite mlijeko i kekse

  25. Studeni 2024.,    6 min. čitanja,
Postoje mnoge zablude i ideje o tome što mačke smiju, a što ne smiju jesti. Gotovo svatko je doživio i vidio mačku kako pije mlijeko ili jede šunku. Nažalost, ove dvije namirnice koje su u našoj mašti tako snažno povezane s mačkama, u praksi mogu biti štetne. Saznajte čime još nikako ne smijete hraniti svoju mačku i podučite ostale oko sebe kako ne bi napravili grešku.
Jeste li znali?
Za razliku od pasa, mačke su potpuni mesožderi, pa ne mogu živjeti samo na vegetarijanskoj prehrani. Nemesni sastojci ili manje hranjive poslastice trebale bi činiti 10-⁠⁠⁠⁠⁠15 % mačje prehrane, prema Cornwell Veterinary University. Određena količina povrća, voća i drugih namirnica može im koristiti jer mesu nedostaje vitamina, vlakana i drugih bitnih nutrijenata.
Hrana koju mačke ne smiju jesti može se podijeliti u dvije kategorije:

  • skroz opasna hrana koja može naškoditi mački
  • namirnice koje biste uglavnom trebali izbjegavati jer nisu korisne, ali ne predstavljaju neposrednu opasnost.
Većina ljudskih obroka spada u drugu kategoriju. Prosječni energetski unos kod mačke je samo 200 do 300 kalorija, tako da bi svega 20-30 kalorija trebalo dolaziti iz sekundarnih izvora. Čak i naizgled mali komadić hrane može lako dovesti do prekoračenja potrebne granice i povećati zdravstvene rizike.

Hrana opasna za mačke

Učinci nakon konzumiranja pojedinih sastojaka su individualni, ali neke namirnice predstavljaju veći rizik zbog sadržaja određenih tvari. Kojih to?

Mliječni proizvodi

Možda je jedan od najčešćih prehrambenih mitova o mačkama da mogu piti mlijeko. To ne znači da im se ne sviđa i da neće popiti kad im ponudite, ali definitivno nije dobro za njih.
Siterice.hr savjet
Ako vaša mačka odbija vodu, možete odabrati mlijeko bez laktoze ili specijalno mačje mlijeko.
Zašto su mliječni proizvodi opasni? Mačke prirodno ne podnose laktozu. Osim toga, mnogi mliječni proizvodi imaju visok udio masti ili šećera koji u velikim količinama i redovitom konzumacijom mogu štetiti probavnom traktu.

Prema riječima znanstvenice i veterinarke MN Kozlove za Biosciences Biotechnology Research Asia:
Zbog raširenog stereotipa da mačka mora dobiti mlijeko, velika većina vlasnika njime hrani svoje ljubimce. Međutim, to tijekom nekoliko godina dovodi do sustavnog trovanja mačke što u konačnici smanjuje kvalitetu njezina života. Na kraju može doći do dehidracije, a kasnije i smrti.
Simptomi trovanja: Proljev, povraćanje, dehidracija, oštećenje jetre i crijeva.

Sirova jaja i meso

Iako postoje zagovornici sirove prehrane za mačke, istraživanja tek trebaju potvrditi da je ona korisnija za zdravlje od uobičajenih načina prehrane. Iako mačke lakše podnose bakterije u sirovom mesu nego ljudi jer imaju kiseliji želučani sadržaj, ipak se iz sigurnosnih razloga preporučuje posluživanje termički obrađenog mesa.
Jeste li znali?
Jaja su neprikladna za mačke ne samo zbog opasnosti od salmonele. Sirovi bjelanjak sadrži supstancu avidin koja smanjuje apsorpciju biotina (vitamin B7) kod mačaka što može utjecati na zdravlje kože i kvalitetu dlake, upozorava nutricionistica za životinje Karina Carbo-Johnson. 
Zašto su opasni? Baš kao i ljudi, mačke su također u opasnosti od infekcije salmonelom i E. Coli bakterijama ili drugim bolestima kada jedu sirove životinjske proizvode.

Simptomi trovanja: Povraćanje, proljev, groznica, gubitak apetita, letargija.

Luk i češnjak

Popularni sastojci u gotovo svakoj kuhinji predstavljaju relativno veliki rizik za životinje. Za razliku od ostalih namirnica s ovog popisa, za ovim namirnicama mačke barem ne žude zbog neugodnog mirisa, a vjerojatno ih ne biste ni pomislili davati mačkama u sirovom stanju. Ali čuvajte se njihovog sušenog oblika ili srodnih vrsta poput vlasca.
Zašto su opasni? Sadrže tvari koje nakon konzumiranja mogu oštetiti crvena krvna zrnca i povećati rizik od anemije. Dovoljna je samo mala količina češnjaka da se mačka otruje. Višestruko je opasniji od luka.

Simptomi trovanja: Proljev, povraćanje, opća slabost, dehidracija.

Pripazite na ove vrste voća!

Ne samo da prekomjerne količine voćnog šećera mogu ugroziti mačke, već neke vrste voća sadrže toksine opasne po zdravlje mačaka.
🍋 Citrusi. Limun, mandarina, naranča i limeta sadrže limunsku kiselinu i eterična ulja. Ove tvari u manjim količinama samo nadražuju želudac, a u većim mogu izazvati proljev, povraćanje, slabljenje živčanog sustava, opću slabost i letargiju. Srećom, mačke ih mrze, pa ih i same obično pokušavaju izbjeći.

🍎 Jabuke, šljive, trešnje i kruške. Kožice i sjemenke ovog voća sadrže cijanid. Ako plodove dobro operete, izvadite im koštice ili sjemenke, ogulite ih i narežete, u malim količinama ne bi smjele predstavljati opasnost.

🍇 Grožđe i grožđice. Poznato je da su otrovni za pse i mogu oštetiti bubrege, iako nije sasvim jasno koji toksin uzrokuje probleme. Postoje teorije da mogu biti rizični za mačke na isti način. Prema nekim izvorima, simptomi trovanja nakon gutanja mogu se pojaviti u 15 % mačaka. Simptomi uključuju smanjeni apetit, nemirno ponašanje i  povraćanje.
Što je s drugim voćem?
🫐 Šumsko voće: Borovnice, jagode i maline jedna su od najboljih opcija za uključivanje voća u prehranu vaše mačke.
🍉 Lubenica: Bez sjemenki i bez kore, pogodna je za mačke.
🍌 Banana i ananas: Ovo je voće s većom količinom šećera, pa se preporučuje pažljivo i umjereno posluživanje.

Druge namirnice koje ne biste trebali davati svojoj mački

Osvrnimo se sada na sastojke koji nisu opasni, ali u velikim količinama ili dugotrajnom uporabom mogu imati neugodne posljedice. Mogući rizici ove hrane uključuju:

  • Pretilost
  • Dijabetes
  • Skraćeni životni vijek
  • Oštećenje organa

Osim spomenute hrane, pripazite na sve masno, slano ili slatko, za što mačji probavni sustav nije prilagođen.

Šunka i salama

Iako su mačke mesožderi, prerađeno meso ima prevelike količine soli i masti za njihove potrebe. Osim mlijeka, to je možda i najraširenija "ljudska poslastica" koju vlasnici daju mačkama. Povremeno neće škoditi kao rijetka nagrada, ali može biti opasna po zdravlje ako se koristi redovito.


Kolačići

Preskočite ovu poslasticu. Sadrži previše šećera za mačji organizam. Nije nužno otrovna ni opasna namirnica, ali nije ni korisna.


Specifične vrste povrća

🍆 Patlidžan. U sirovom stanju ima visok sadržaj solanina koji je otrovan za mačke. Može iritirati probavni sustav, uzrokujući mučninu, povraćanje i proljev.

🥔 Krumpir. Sirovi krumpir također sadrži mnogo solanina. S druge strane, oguljen, kuhan i nezačinjen krumpir je povremeno dozvoljen.  

🌽 Kukuruz. Ima puno ugljikohidrata i šećera, ali mačke u njemu jako uživaju. Često se dodaje u neke konzerve ili grickalice za mačke. U umjerenim količinama može biti dobra poslastica.


Riža

Mačke je ne vole previše i nije im osobito hranjiva, ali nije ni štetna. Naravno, isključivo u kuhanom stanju i po mogućnosti u malim količinama, bez dodavanja soli.

Mjere sigurnosti

Ako kod kuće imate znatiželjnu mačku koja sve hoće probati, bolje se pobrinite za prevenciju da izbjegnete stres i odlaske veterinaru.
Ako izlazite iz kuće i želite osigurati da mačka jede samo ono što joj odgovara, pridržavajte se sljedećih mjera:

  • Rizične namirnice stavljajte na nedostupna mjesta. Kao i kod otrovnih biljaka, i opasnu hranu treba staviti na više police i sakriti u kutije koje se mogu zaključati kako do nje ne bi došla znatiželjna mačka.
  • Dogovorite čuvanje ljubimaca. Nije važno odlazite li na dan, vikend ili tjedan. Kada netko čuva vašeg ljubimca, bit ćete sigurni da pravao osoba ima kontrolu nad njegovom ishranom.
  • Napravite popis hrane koju mački redovito dajete. Osim toga, stvorite i popis poslastica koje s vremena na vrijeme nagrađujete.
  • Čuvajte hranu za mačke i svoju hranu odvojeno. Ako je moguće, odvojite policu za mačju hranu u hladnjaku, zamrzivaču i smočnici. Ako neiskusni član obitelji čuva vašu mačku, spriječit ćete da vašu šunku kuhanu na pari zamijeni za mačju šunku ili da joj slučajno da tunu u ulju umjesto konzervirane tune.
  • U sklopu prevencije napišite na list papira brojeve najbližeg veterinara, svog veterinara i drugih organizacija koje bi mogle pomoći u slučaju nezgode. Zalijepite ga na vidljivo mjesto.

Što učiniti ako je mačka pojela nešto što nije smjela?
Veterinaru će pomoći ako bilježite što je mačka jela, u kojoj količini i kada. Obratite se svom veterinaru čak i ako niste vidjeli da mačka ništa jede, ali pokazuje jedan ili više sljedećih simptoma:

  • Povraćanje i proljev
  • Pretjerano lučenje sline, povećana žeđ
  • Gubitak apetita
  • Letargija, umor
  • Drhtanje, nemirno ponašanje

Nemojte kod mačke izazivati ​​povraćanje niti joj davati ljudske lijekove bez prethodnog dogovora s veterinarom. Možete samo pogoršati situaciju.
Koliko god vaš ljubimac molio za komad vaše večere ili međuobroka, morate se znati oduprijeti. Glavna komponenta mačje prehrane su bjelančevine, a ne ugljikohidrati. Ljudska hrana rijetko sadrži hranjive tvari koje mačke trebaju bez aroma. 

Lijepo je što svoju omiljenu poslasticu želite podijeliti sa svojom mačkom. Ali nemojte joj davati ostatke hrane koje biste inače bacili. Mačka nije kanta za smeće, stoga ju nemojte tako tretirati. Radije joj s ljubavlju odaberite neko ukusno i zdravo jelo u kojem će uživati. ♥️