InspiracijaOdgoj djeceHodalice za bebe

Hodalice za bebe: Pomažu ili odmažu djetetovu razvoju?

  19. Prosinac 2024.,    7 min. čitanja,
Najuzbudljiviji trenuci roditeljstva su razne prekretnice – bilo da je to prva riječ, prvo korištenje noše ili prvi koraci. Tko im se ne bi veselio! Ipak, takvi trenuci mogu biti i izvor stresa, posebno za roditelje čije dijete ne savlada neku od tih vještina u očekivanom vremenu.

I zato roditelji često posežu za raznim pomagalima koja obećavaju ubrzanje napretka poput hodalice. No, je li to dobra ideja? Istražili smo temu dublje kako bismo vam donijeli odgovore.

Prvi koraci: Što prethodi hodanju?

Prije nego dijete nauči hodati, trebalo bi postupno savladati još nekoliko motoričkih aktivnosti. Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti navode sljedeće kao neke okvirne smjernice:

  • oko 6 mjeseci dijete se može prevrnuti s trbuha na leđa, 
  • oko 9 mjeseci može sjediti bez potpore,
  • s 12 mjeseci može ustati i hodati uz potporu (npr. uz namještaj),
  • s 15 do 18 mjeseci već uspijeva hodati samostalno.
Naravno, ovo je samo opća generalizacija. Različiti izvori često daju različite vremenske raspone. To je zato što je razvoj djeteta u velikoj mjeri individualan. Neka će djeca prohodati sa 10 mjeseci, dok druga tek sa 16 mjeseci. Znamo da pomalo neodređen odgovor sigurno nije ono što ste htjeli čuti, no ako je dijete zdravo, sve unutar tog okvira je sasvim u redu.
Što je uopće hodanje?
Iako zvuči trivijalno, definicija hodanja često zna biti zbunjujuća. U pravom smislu riječi hodanje je pojava kada dijete samostalno stoji u prostoru u uspravnom položaju i korača naprijed. Ne treba mu potpora namještaja ili roditelja, ne hoda bočno ili uz bilo koji predmet.
Najgore su zastarjele, pomalo primitivne izjave, primjerice, da dijete mora prohodati s godinu dana. To roditelje može učiniti nervoznima i stvoriti bespotreban stres.

To je i jedan od razloga zašto su, u vrijeme kada je korisnost hodalica više puta opovrgnuta od strane stručnjaka, neki roditelji još uvijek u iskušenju koristiti ovo "pomagalo". Ipak, zapamtite da požurivanje napretka neće donijeti ništa dobro.

Razlozi korištenja hodalica

Ako je njihova učinkovitost diskutabilna, zašto se hodalice i dalje koriste? Može biti nekoliko razloga.

  • Pritisak okoline: Stres zbog djeteta koje još ne može hodati i zabrinutost da zaostaje u razvoju mogu navesti roditelje da potraže bilo što za ubrzanje napretka.
  • Alat za smirivanje djeteta: Hodanje u početku može biti frustrirajuće. Kad dijete  "rasteretite" hodalicom koja nudi puno veću potporu, vjerojatno će djelovati sretnije i manje djelovati smirenije i bit će manje "tantrum scena".
  • Marketing: Roditelji, osobito oni koji su to postali po prvi put, često podlegnu utjecaju reklama i kupe sve što im se nudi za dijete u želji da mu ponude najbolje, pa čak i ako su to relativno beskorisne stvari za dijete.
  • Dijete ima kontrolu: Dijete u hodalici može djelovati kao da ima veću kontrolu nad situacijom. Paradoksalno, hodalica ga zapravo ograničava u kretanju, smanjujući mogućnost da napravi kakvu nepodopštinu.
Zašto roditelji i bake i djedovi hvale hodalice? Daju trenutak mira – dijete se zabavlja i istražuje, a pritom je "na sigurnom", dok odrasli obave što trebaju. No, po koju cijenu?
Ako je ovo razlog zbog kojeg se premišljate oko kupnje hodalice, razmislite o pronalasku osobe za čuvanje djeteta koja se neće morati brinuti oko drugih stvari već će biti isključivo posvećena djetetu.

Vrste hodalica kroz oči fizioterapije

U osnovi, postoje dvije osnovne vrste hodalica: aktivne i pasivne. Po čemu se one razlikuju jedna od druge i je li jedna bolja od druge sa stajališta dječje fizioterapije?

Pasivne hodalice

Popularnija vrsta hodalice koju vjerojatno prepoznajete iz djetinjstva. Pritom je često kritizirana i diskreditirana.
Radi se o modelu s četiri kotača u koji stavljate dijete odozgo. Zatim se dijete nogama odbija od tla i na taj način pokreće. Obično uključuje i stol sa zvečkama i igračkama. Roditelji ga tako mogu koristiti kao "sigurnu zonu" u kojoj će se dijete zabavljati i biti naizgled van opasnosti.

Aktivne hodalice (guralice)

Roditelji polažu više nade u ovaj model hodalice. Već i sam naziv sugerira da dijete ne sjedi pasivno, već koristi tijelo za kretanje. No, je li ova opcija bolja? Probajte si dati odgovor sami: može li se doista reći da dijete hoda samostalno ako se gotovo cijelom težinom tijela oslanja na guralicu i stalno je nagnuto naprijed?
Ako ne očekujete da će vaše dijete cijeli život hodati uokolo sa guralicom, što sigurno ne očekujete, ovaj model mu vjerojatno neće biti od velike koristi u budućnosti. Budite strpljivi dok ne nauči samostalno hodati – isplatit će vam se.

Postoje li pozitivne strane? Zašto (ne) koristiti hodalice?

Nitko ne kaže da vaše dijete u hodalici ne napreduje. Činjenica je i da se skoro svako dijete u njoj osjeća zadovoljno. Za neke roditelje hodalica može imati određene prednosti, ali i nesumnjive rizike.

Sve ovisi o učestalosti i razlogu korištenja. Razlika je stavljate li dijete povremeno u hodalicu dok kuhate ručak ili je koristite svakodnevno kao alat za razvoj hodanja. Upravo ta dobra namjera, da se djetetu pomogne da prohoda, može imati neželjene posljedice u budućnosti.
Jeste li znali?
Promocija i prodaja hodalica (uključujući guralice) zakonom je zabranjena u Kanadi od 2004. godine. U slučaju kršenja, primjerice uvoza ili prodaje možete biti kažnjeni sa preko 100 000 dolara. Razlog zabrane su podaci o brojnim ozljedama djece hodalicama i nedostatkom dokaza o dobrobiti ove sprave.
No znači li to da su hodalice toliko opasne da ih nitko uopće ne bi trebao koristiti? Ništa nije crno-bijelo. Kao što će biti djece za koju će hodalica biti opasna, tako će biti i djece za koju će biti "samo" beskorisna. Postoje i slučajevi gdje hodalica pojedinačno može poslužiti kao velika pomoć.
Kod djece na terapijama, hodalica (uz prilagodbu, npr. uklanjanje kotačića), može imati značajan terapijski učinak. Dijete dolazi u novu poziciju, stječe nova iskustva i zadovoljstvo koje potiče pozitivan razvoj mozga i terapiju. Ipak, ovo su iznimke.
Je li vaše dijete iznimnka kojoj će hodalica pomoći? Odgovor na ovo pitanje ne možete saznati sami. Posavjetujte se sa fizioterapeutom.

5 glavnih nedostataka hodalica

Obećana funkcija hodalica ne uspijeva iz jednostavnog razloga. Ako dijete naučite hodati uz potporu, moći će hodati samo uz potporu.

Zamislite to u nekoj drugoj situaciji. Ako mu date kolut na napuhavanje, neće naučiti plivati ​​s njim: naučit će se oslanjati na kolut kako bi mu pomogao ostati na površini vode. Na isti princip funkcioniraju hodalice, što paradoksalno može usporiti razvoj hodanja.
Osim spomenutih pojedinačnih slučajeva kada hodalica može poslužiti kao izvrstan alat, ona ima mnogo negativnih strana za zdravo dijete. Primjerice:

  1. Ubrzavanje djetetovog razvoja: Tanka je granica između pokušaja pomoći djetetovom razvoju i pokušaja ubrzavanja razvoja "na silu". Ako ubrzavate razvoj, dijete možda nema dovoljno razvijenu muskulaturu, a samim time ni tijelo spremno za opterećenje koje predstavlja hodanje.
  2. Dijete neće naučiti pasti: Zbog potpore koju pruža hodalica, djeca nemaju priliku naučiti pravilno pasti. Padanje je presudna sposobnost za buduću sigurnost, ali i za djetetovo samopouzdanje.
  3. Strah i ovisnost o hodalici: Ako se hodalica previše koristi, dijete se može toliko naviknuti na nju da će se bojati kretati se bez nje. 
  4. Opasnost od ozljeda: Dijete u hodalici ima manju kontrolu nad time gdje i kojom brzinom ide. Iz toga proizlaze i određeni rizici od ozljeda. Podaci od 1990. do 2014. sugeriraju da je većina incidenata (74 %) posljedica padova sa stepenica i da uključuju ozljede glave i lubanje ili vrata.
  5. Rizik od nepravilnih obrazaca kretanja kasnije u životu: Ako se dijete nauči nepravilno kretati u djetinjstvu, moglo bi (ali i ne mora) imati razne probleme u budućnosti, od hodanja na prstima do bolova u leđima.

Alternative: Kako podržati dijete u hodanju?

Vježbom do savršenstva. Ovo vrijedi i za hodanje. Stoga nemojte tražiti razne prečace, već pričekajte da dijete samo prohoda i onda nastavite to hodanje usavršavati. 
Ako koristite hodalicu za ograničavanje kretanja iz sigurnosnih razloga, pokušajte ju zamijeniti sa:

  • Aktivnim centrom: Vrsta igračke slična hodalici, ali bez kotača. Dijete će se u njemu zabavljati bez opasnosti od pada ili razvoja nepravilnih obrazaca kretanja.
  • Ograde i vrtići: Manji vrtići ili putni krevetići su dobri za kratku pauzu dok npr. kuhate ručak, dok veći mogu biti opcija i za dužu igru.
  • Hranilica: Ne mora se koristiti samo za vrijeme obroka. Ako trebate provoditi vrijeme u kuhinji, povedite dijete sa sobom i stavite ga u stolicu kako biste ga mogli imati na oku.
Ako je vaš razlog korištenja hodalice razvoj hodanja, znajte da vam nije potrebna. Prema studiji iz 2022. objavljenoj u Developmental Psychobiology, ključni čimbenici koji utječu na djetetovu sposobnost hodanja su:

  • vrijeme koje dijete provodi hodajući,
  • slobodan prostor u kući (što više prostora, to bolje),
  • veći udio spontanog hodanja,
  • manji udio hodanja na kratke udaljenosti.

U studiji su također potvrdili da dob u kojoj je dijete naučilo hodati nije utjecala na kvalitetu hodanja. Dakle, zaista nema razloga za žurbom. 🙂

Jesu li hodalice zaista toliko štetne?

Zaključak je da vam se to u većini slučajeva neće isplatiti. Neka vas napredak drugih roditelja ne obeshrabri. Neka vas ne pokoleba reklama u kojoj se dijete smije i uživa u hodalici.

Budite strpljivi i vjerujte u dijete: ono će sve naučiti kada bude spremno. Ipak, ako ste zabrinuti za motorički razvoj vašeg djeteta, obratite se stručnjaku.

Članak je napisan bez ikakve suradnje s e-trgovinama ili drugim trgovačkim subjektima navedenim u tekstu. Veze služe samo za inspiraciju čitateljima.