InspiracijaČuvanje kućnih ljubimacaSavjeti za jesenske šetnje

Jesenske šetnje sa psom: Izbjegavajte puževe i kestene!

  9. Listopad 2024.,    9 min. čitanja,
Prijelaz iz ljeta u jesen donosi mnoge promjene, ne samo za nas, već i za naše ljubimce. Napokon šetnja parkom sa psom kroz šareno lišće bez straha da će mu šapice gorjeti na užarenom asfaltu. Ipak, trebate pripaziti na nekoliko jesenskih zamki koje bi mirnu šetnju mogle pretvoriti u hitan odlazak veterinaru. 

Koje su to zamke i što biste trebali imati kod kuće kako bi jesen bila što ugodnija za vašeg psa?

Glavni zdravstveni rizici u jesen

Promjena godišnjeg doba ne znači da morate pretjerano paziti na to gdje i što vaš pas jede ili u čemu se valja, niti ga strogo držati u kući. Osim tjelesne aktivnosti, jedna od glavnih svrha šetnji trebala bi biti otkrivanje novih osjetilnih iskustava. Ipak, preporučljivo je pregledati koje naizgled bezopasne stvari trebate izbjegavati.
Kateřina Šustková
Veterinarka
U jesen bih svakako istaknula opasnost od infestacije krpeljima. Njihova najveća aktivnost je u jesen i proljeće, iako mnogi vlasnici misle da je to ljeti. Zato je važno zaštititi naše pse od krpelja. Također, ne smijemo zaboraviti na buhe, koje mogu biti prisutne tijekom cijele godine.

Još jedan jesenji nametnik je jesenska kadifa (Trombicula autumnalis). Ovaj nametnik uzrokuje male, svrbežne brazde, a može izazvati i alergije. Za razliku od krpelja, ne prenosi opasne infekcije, ali nije ni najmanje ugodan.

Kada govorimo o trovanju, treba biti oprezan s gljivama, jer može doći do slučajnog gutanja. Sve ove stvari nisu prikladne za naše pse i trebamo biti na oprezu.

Trulo voće i lišće

Zabavno je gledati psa kako se valja u hrpi lišća sve dok mu ne priđete bliže i osjetite neugodan miris. Lišće ima tendenciju zadržavanja vlage što dovodi do nakupljanja bakterija, razvoja plijesni i truleži, upozorava veterinarka Joanna Woodnutt za The Mirror. Osim što iritira njuh, može predstavljati i određeni zdravstveni rizik, uzrokujući blage probavne smetnje.

2. Puževi i upala pluća

Ako imate vrt, može biti iznimno teško spriječiti psa da negdje pojede puža. Ipak, treba ga spriječiti. I to ne samo da ne naškodi drugom živom biću, već iz razloga što predstavljaju potencijalnu prijetnju: mnogi veterinari upozoravaju da se psi mogu zaraziti parazitom zvanim pneumonija. 

Koji su simptomi upale pluća?

Kao što naziv sugerira, upala pluća uglavnom napada dišne ​​puteve. U najgorem slučaju može izazvati upalu bronha i pluća. Stopa infekcije i težina simptoma razlikuju se ovisno o stupnju upale. Liječenje se provodi kroz davanje antiparazitskih lijekova od strane veterinara.

  • Veliki kašalj
  • Otežano disanje
  • Kihanje
  • Slabost, umor
  • Gubitak težine

Kako osigurati da pas ne jede puževe?

Ako imate vrt, ne ostavljajte igračke, zdjele s vodom ili hranom vani. Upalu pluća može uzrokovati čak i sluz koju puževi ostavljaju za sobom.

Ako u šetnji naiđete na puževe, naučite psa izrazu "fuj" i ponudite mu dovoljno trave da pročisti želudac u sigurnom okruženju kako vani ne bi jeo nepoznato zelenilo. Također, razmislite i o redovitoj dehelmintizaciji.

3. Gljive

Branje gljiva sa psom može biti riskantno u trenutku kada ih on odluči probati. Ne preporučuje se psu davati čak ni termički obrađene gljive iz trgovina koje su sigurne za ljude. No, što je s ostalim vrstama gljiva? Jesu li baš sve tako opasne?
Jestive vrste u sirovom stanju ne uzrokuju ozbiljnije trovanje, ali mogu biti neprobavljive te uzrokovati blage želučane i crijevne tegobe. Vrste koje su otrovne za ljude također su jako otrovne za pse. Kad ste vani, budite posebno oprezni s ovim divljim vrstama: 

🍄 Muhara
🍄 Rujnica
🍄 Velika sunčanica
🍄 Psilocibinska gljiva 
🍄 Ciganček

Koji su simptomi trovanja gljivama?

Različite vrste gljiva sadrže različite toksine: neke više napadaju probavni ili živčani sustav, druge jetru i bubrege. Simptomi se mogu pojaviti od nekoliko minuta do nekoliko sati nakon ingestije, a kod muhare to može biti i nakon više od 24 sata. 

Najčešći simptomi uključuju:

  • Slabljenje probavnog sustava: mučnina, bol u trbuhu, nadutost, proljev, povraćanje
  • Oštećenje živčanog sustava: smetenost, dezorijentacija, problemi s hodanjem, drhtanje, napadaji
  • Pretjerano lučenje sline i suzenje, inkontinencija (mokrenje)
  • Otežano disanje
  • Opća slabost i umor
Kada pas u šetnji pokaže interes za gljive, povedite ga na povodac ili mu odvratite pažnju igračkom ili poslasticom.
Što je s klasičnim gljivama?
Čak i ako se ne radi o otrovnoj vrsti, sve gljive u sirovom stanju mogu uzrokovati neugodne probavne smetnje, ali u većini slučajeva nisu opasne po život. Psi obično povrate takvu gljivu oko sat vremena nakon što su je pojeli, a simptomi bi trebali nestati sami od sebe. Ako simptomi potraju, kontaktirajte svog veterinara što je prije moguće.

4. Kesteni i žirevi

Tipični jesenski plodovi, s kojima se djeca rado igraju, nažalost su otrovni za naše četveronožne prijatelje. Žir sadrži tvar nazvanu galotanin, koja je opasna za pse. Ništa manje otrovan nije ni eskulin koji se nalazi u kestenu. To se ne odnosi samo na plodove, već i na lišće i koru.
Gutanje dovodi do želučanih problema i mučnine, ali rijetko rezultira smrću. Sirovi kesteni imaju neugodan gorak okus, pa psi obično ne pojedu toliko odjednom. Osim što su otrovni, veliki kesteni prilikom gutanja znaju zapeti u grlu što je još jedan potencijalan problem.

Kako ih pas uopće ne bi uzimao u usta, u šetnji područjem s hrastovima ili kestenjem, dajte psu loptu ili neku drugu omiljenu igračku koja će mu skrenuti pozornost.

Koji su simptomi trovanja kestenjem i žirevima?


  • Mučnina, bol u trbuhu
  • Povraćanje
  • Proljev
  • Pretjerano lučenje sline 
  • Pojačana žeđ
  • Gađenje prema hrani
  • Nemirno ponašanje
  • Drhtanje
Što utječe na tijek trovanja?
Manifestacije i njihova ozbiljnost mogu uvelike varirati. Na sam tijek uglavnom utječu sljedeći čimbenici:

  • veličina psa
  • starost psa
  • koliko je pas pojeo prije trovanja
  • kada je pas posljednji put jeo
  • koliko je dugo pas žvakao plod
  • cjelokupno zdravlje psa

5. Paraziti

Uz buhe i krpelje, paraziti su još jedan veliki strah svih vlasnika pasa. Izazivaju ​​neugodan svrbež najčešće na mjestima gdje je koža tanka: između prstiju, oko očiju i ušiju, na nosu, na trbuhu ili u preponama.
Prisutnost parazita kod psa možete prepoznati po ovim simptomima:

  • Lizanje i grickanje zahvaćenih područja
  • Narančaste točkice na mjestu svrbeža (ne moraju biti vidljive golim okom)
  • Crvene mrlje
  • Infekcija, upala (ako pas češe zahvaćeno područje)
Zbog sličnih simptoma lako je zamijeniti napad parazita s alergijom kod psa. Uzrok je laički teško utvrditi, pa ako se simptomi pojave, ne odgađajte veterinarski pregled – pogotovo kod pasa oslabljenog imuniteta.

Ovaj problem se obično liječi ublažavanjem simptoma mastima protiv svrbeža i uklanjanjem ličinki vatom natopljenom antiparazitskim sredstvom.

Kao dio prevencije možete koristiti antiparazitike ili repelente, ali njihova učinkovitost ne mora uvijek biti stopostotna. Također, probajte izbjegavati područja s visokom nepokošenom travom te nakon šetnje rizičnim područjem dobro pregledajte kožu i dlaku te okupajte psa.
Jeste li znali?
Osim parazita, u jesen može prijetiti i napad krpelja. Prema istraživanju Tick Talk Kanadske veterinarske udruge, krpelji mogu preživjeti sve dok temperatura ne padne ispod 4 stupnja.

Parazit, pak, može preživjeti samo do temperature od 15 stupnjeva.
Između ostalog, u jesenskoj šetnji možete susresti i šipak koji psima ne šteti. Štoviše, psi mogu s vama uživati ​​u kušanju ove tipične jesenske poslastice. Ne samo da je siguran za njih, već je i vrlo hranjiv: sadrži vlakna, vitamine i minerale, a psi ga obično jako vole.

Hodanje po kiši sa psom: Što morate znati

Svakodnevna šetnja neophodna je za zdravlje psa, bilo da se radi o vrckavom kineskom kukmastom psiću li pak mirnim pasminama. Ali kako se baviti tjelesnom aktivnošću u jesen kada je temperatura sve niža, sunca sve manje, a kiše sve više?
Neki su psi osjetljiviji na promjene vremena i rutine od drugih. Većina pasa vjerojatno neće imati ništa protiv šetnje po kiši, upravo suprotno: poželjet će se valjati u lokvi i veseliti se. Ipak, čak i naizgled bezopasno valjanje u lokvi može imati svoje rizike.
Kateřina Šustková
Veterinarka
Većina pasa će piti iz lokve i ništa im se neće dogoditi, ali jedan od njih će popiti ovu vodu i imati problema s probavom. Općenito, definitivno preporučujem izbjegavanje ovoga jer može zaista biti opasno. Postoji opasnost od prijenosa parazita ili drugih infekcija. Ako je ovo van vaše kontrole, preporučujem barem redovitu dehelmintizaciju.
S druge strane, mnogi psi se boje ili nerado izlaze van na kišu. Prema anketi ManyPets, više od 50 % njih nije veliki fan kišnog vremena. Ako zbog toga pas odbija obavljati nuždu vani, to bi za vas, a i njega, mogao biti problem. Kako takvom psu olakšati jesensku šetnju, da sve prođe što bezbolnije?
Zašto se psi boje kiše?
Najviše problema s kišom imaju male, kratkodlake pasmine – upravo zato što nemaju baš "jaku izolaciju" koja bi ih štitila. Ali to nije pravilo. 

Ako pak vaš pas bez problema izlazi van, ali je pod stresom, odite na nekoliko kratkih šetnjica umjesto jedne duge šetnje. I naravno, nagradite ga za dobro rješavanje situacije.
  • Izbjegavajte prirodne staze gdje se stvara blato. Promjena rute i smanjenje izloženosti vlazi jedan je od načina da vašem psu olakšate boravak na kiši.
  • Osušite psa nakon povratka iz šetnje. Usredotočite se na šape – ako nisu dobro osušene, gljivice se mogu namnožiti zbog povećane vlažnosti između prstiju.
  • Lagano prilagodite psa na šetnje po kiši. Ako je pas jako uplašen i ne želite izlaziti van s njime uopće, naučite ga da u hitnim situacijama nuždu obavlja unutra. Ili pomaknite izlazak vani kada se vrijeme poboljša.

  • Promjena rasporeda. Kako je svakim danom sve manje svjetla, dobra je ideja postupno mijenjati vrijeme jutarnjih i večernjih šetnji.
  • Držite psa na toplom. Ako pas većinu vremena provode u vrtu, osigurajte mu toplo mjesto gdje se može skloniti jer jesenska hladnoća nastupi puno brže nego što psu uspije narasti deblja dlaka koja ga štiti od mraza.
Kateřina Šustková
Veterinarka
U sklopu suhog vremena lakše se prenose zarazne bolesti. Najpoznatiji je vjerojatno kašalj kaveza.

Ovaj kašalj uzrokuje kombinirana virusna i bakterijska infekcija. Kao dio uobičajenog plana cijepljenja, psi se cijepe protiv parainfluence, odnosno virusa koji je uključen u razvoj kuge. Međutim, zaštita nije 100 %, a ako je pas u društvu drugih pasa, preporučujem apliciranje posebnog cjepiva u nos za podršku imunitetu sluznice.

Kašalj se manifestira jakim vlažnim iskašljavanjem, a tijek je individualan i ovisan o imunološkom stanju psa. Neki sami prebrode infekciju, a nekima treba uključiti antibiotike. Nekima će pomoći sirup od trputca, no pri odabiru treba paziti da ne sadrži ksilitol, zaslađivač koji je jako otrovan za pse.

Osnovna oprema za kišne dane

Nema jeseni bez dobre opreme za psa. Nabavite odgovarajuću vodootpornu obuću i odjeću za kišu te dodatke s reflektirajućim elementima za mrak. 

Evo čime počastiti svog ljubimca:

  • Kabanica za pse ili vodootporno odijelo. Ne samo da oslobađa pse nelagode od kapljica, već i vama olakšava njegu i čišćenje nakon šetnje. Ovo je obavezan dodatak za sve pasmine s kratkim, rijetkim krznom koje se brže smoči (mogu ga koristiti i dugodlaki psi, naravno).
  • Vodootporne čizme. Ako je pas ozlijeđen ili ima osjetljive šape, razmislite o vodootpornim cipelama, po mogućnosti s protukliznim gumenim potplatom. 
  • Ručnici za brzo sušenje. Možete ih koristiti nakon kupanja i nakon kišnog dana. Idealni su oni od mikrofibre jer dobro upijaju tekućinu.
  • Ogrtač za kupanje od mikrofibre.  Vlasnici velikih pasmina koje poput spužve upijaju vodu trebat će nešto više od ručnika. Sjajna su opcija ogrtači za pse koji se jednostavno oblače i skidaju.
  • Pribor za aktivnosti u zatvorenom prostoru. Ako se pas neće moći igrati i istraživati ​​vani, korisno je imati plan B kod kuće. Razmislite o kućnom poligonu s preprekama ili pak interaktivnim igračkama za pse.

  • Vodootporan povodac. Nije prijeko potrebno, ali može biti korisno ako pas provodi puno vremena na kiši i u vodi općenito.  
  • Reflektirajući elementi. Nabavite sebi i svom psu pribor s reflektirajućim elementima. Vozači će vas bolje vidjeti, a vi ćete prije uočiti svog psa ako ga pustite da slobodno trči vani. To može biti, na primjer, reflektirajući ovratnik ili odijelo.
Kateřina Šustková
Veterinarka
Postoje pasmine koje baš treba "dotjerati" u jesen. To su uglavnom mali ili mršaviji psi. Ovisi i o okruženju u kojem pas živi. Pas s debljim krznom naviknut na život u vrtu zasigurno će promjene vremena podnijeti bolje od pudle z stana. 

Tijekom jeseni može se pogoršati i stanje psa s kroničnim bolovima u zglobovima i mišićno-koštanom sustavu. Takvog psa svakako je poželjno zaštititi odjećom od hladnoće i vlage. Preporučljivo je koristiti kabanicu za psa kako biste zaštitili velike mišićne skupine od prehlade.

Ipak, jesen je lijepa

Iako zvuči kao da je jesen iznimno teško vrijeme za pse, nije baš tako. Njihova rutina napokon je malo stabilnija nego ljeti, a zahvaljujući nižim temperaturama ne morate brinuti o dehidraciji i pregrijavanju.

Sada kada ste svjesni mogućih rizika, uzmite ih u obzir, pripremite se za kišu i jednostavno uživajte u ljepotama i čarima šarene jeseni!

Članak je napisan bez ikakve suradnje s e-trgovinama ili drugim trgovačkim subjektima navedenim u tekstu. Veze služe samo za inspiraciju čitateljima.