InspiracijaInstrukcijeRazvoj vještina čitanja

Kako poboljšati djetetove vještine čitanja i razumijevanja pročitanog?

  13. Rujan 2024.,    5 min. čitanja,
Problemi s čitanjem u školi? Dijete ne razumije ono što čita? Čitanje nije samo osnova učenja, već je neophodna vještina u svim područjima života. Ako imate osjećaj da se vaše dijete bori s razumijevanjem pročitanog, vrijeme je da poduzmete prave korake u rješavanju ovog problema.
Čitanje razvija pažnju, pamćenje i kritičko mišljenje. Osim toga, pridonosi proširenju vokabulara i poboljšanju jezične izražajnosti, što je također bitno u društvenim odnosima i školskom uspjehu.

U ovom vodiču pokazat ćemo vam kako prepoznati probleme s razumijevanjem pročitanog i koje su učinkovite metode dostupne za poboljšanje vještina čitanja kod kuće i u školi. 

Vještina čitanja hrvatske djece: Problemi i izazovi

Ministarstvo kulture i medija objavilo je Nacionalno istraživanje čitalačke pismenosti osnovnoškolaca, koje je proveo Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja u veljači 2023. godine. Istraživanje je obuhvatilo 85 osnovnih škola širom Hrvatske.

Čitanje u ranom uzrastu ima ključan utjecaj na razvoj čitalačke kulture u odrasloj dobi. Rezultati istraživanja, koji su obuhvatili učenike petih i sedmih razreda, ukazuju na to da prosječna točnost rješavanja zadataka iznosi 63 % za peti razred i 61 % za sedmi razred. Djevojčice su u prosjeku uspješnije u rješavanju zadataka, dok dječaci zaostaju.
Istraživanje također pokazuje da 60 % učenika petog razreda redovito čita iz zabave, dok se taj postotak smanjuje na 38 % u sedmom razredu. Većina učenika koristi pametne telefone svakodnevno, ali manje koristi računala i tablete. Učenici sedmog razreda pokazuju slabije rezultate u općem leksiku, što bi moglo postati problem u budućnosti.

Iako učenici postižu dobre rezultate u razumijevanju teksta, njihovi stavovi prema čitanju su zabrinjavajući, jer značajan broj učenika ne voli čitati. Sklonost čitanju se pokazala kao ključan faktor za postizanje boljih rezultata u čitalačkoj pismenosti.

Važnost vještine čitanja

Uloga čitanja u djetetovom razvoju

Proces čitanja i razumijevanja pročitanog pomaže u kognitivnom razvoju, pamćenju i razvoju kritičkog mišljenja. Čitanje također pridonosi proširenju rječnika i poboljšanju jezične izražajnosti, što je bitno kako za društvene odnose tako i za školski uspjeh. 

Djeca koja su dobra u čitanju i razumijevanju teksta često ostvaruju bolji uspjeh u školi u odnosu na djecu sa slabijim čitalačkim sposobnostima.

Razumijevanje pročitanog je značajna prednost ne samo u tekstualnim zadacima, već i u matematičkim problemima i znanstvenim predmetima, jer pomaže u obradi složenih informacija i prepoznavanju veza. 📖

Uloga čitanja u akademskom razvoju

Ljubav prema čitanju i želja za znanjem kasnije će pospješiti profesionalni i osobni uspjeh. 

Razvoj vještina čitanja stoga ima značajan utjecaj ne samo na školsko razdoblje, već i na cijeli život, stoga posebnu pozornost treba posvetiti podršci i razvoju vještina čitanja djece.

Uzroci problema s čitanjem i razumijevanjem

Razlozi zbog kojih dolazi do ovih poteškoća mogu biti:
 
👉 Poremećaj obrade govora, problem percepcije i razumijevanja govora
👉 Neadekvatne metode podučavanja čitanja
👉 Nedostatak rutine čitanja
👉 Siromašan vokabular

Znakovi poremećaja čitanja

Evo kako možete prepoznati znakove problema s čitanjem kod predškolaca i školaraca:

Kod djece predškolske dobi:

  • Teškoće s prepoznavanjem slova: Dijete ima poteškoća s prepoznavanjem i imenovanjem slova abecede.
  • Problemi s rimovanjem: Dijete ne prepoznaje riječi koje se rimuju ili ne može stvoriti rime.
  • Sporo učenje novih riječi: Dijete ima problema s učenjem i pamćenjem novih riječi.
  • Nedostatak interesa za slova i knjige: Dijete pokazuje malo interesa za slova, knjige ili priče.
  • Teškoće s pravilnim izgovorom: Dijete često zamjenjuje ili ispušta glasove u riječima.
  • Problemi s pamćenjem jednostavnih sekvenci: Dijete teško pamti i ponavlja jednostavne sekvence kao što su boje, brojevi ili abeceda.

Kod djece u školi:

  • Teškoće s povezivanjem slova i zvukova: Dijete teško povezuje slova s odgovarajućim glasovima.
  • Sricanje (sporo čitanje): Dijete čita riječ po riječ, slovka riječi i ne može tečno spojiti slova u riječi.
  • Izostavljanje ili zamjena riječi: Dijete često preskače, zamjenjuje ili mijenja riječi tijekom čitanja.
  • Sporo prepoznavanje poznatih riječi: Čak i jednostavne, često korištene riječi dijete prepoznaje sporo.
  • Problemi s razumijevanjem pročitanog: Dijete ima teškoće s razumijevanjem ili prisjećanjem onoga što je pročitalo.
  • Izbjegavanje čitanja: Dijete izbjegava zadatke koji uključuju čitanje ili pokazuje otpor prema čitanju.

Metode rješavanja problema s razumijevanjem teksta

Rješavanje problema s razumijevanjem pročitanog složen je proces koji se može podržati na nekoliko frontova. Važno je posvetiti pozornost poboljšanju vještina čitanja djece kako kod kuće, tako i u školi. 📚

Navike čitanja kod kuće

Kućno okruženje ima ključnu ulogu u razvoju vještina čitanja. Da bi djeca zavoljela čitanje neophodna je aktivna uloga roditelja i skrbnika. 📖

👉 Stvorite rutinu čitanja: Odvojite vrijeme za zajedničko čitanje na dnevnoj bazi. Birajte zanimljive knjige koje odgovaraju dobi i interesima vašeg djeteta.
👉 Potaknite samostalno čitanje: Podržite svoju djecu u samostalnom čitanju i omogućite im raznovrsno štivo, poput knjiga, priča, romana za mlade i časopisa.
👉 Razgovarajte o pročitanom: Pitajte dijete o tekstu koji čita i razgovarajte o njemu. To pomaže u produbljivanju razumijevanja teksta i razvijanju kritičkog mišljenja.
👉 Potražite pomoć pri učenju: Ako su roditelji zauzeti, djetetu u ovom području može pomoći siterica. Iskusna siterica ne samo da može paziti djecu, već i interaktivno podržati aktivnosti čitanja, pisanje domaće zadaće. Ovisno o dogovoru, može i voditi djecu u školu i iz škole ili pak na trening.

Ako ne želite miješati čuvanje djece i poduku, privatni učitelj, odnosno tutor, može pružiti personaliziranu pomoć u poboljšanju djetetovih vještina čitanja. Rade prema individualnim potrebama te pokrivaju predmete od engleskog do matematike, tako da mogu ciljano razvijati djetetove vještine čitanja i razumijevanja u svim područjima nastave.
👉 Koristite internet: Mnoge internetske platforme nude zabavne i edukativne igre i, primjerice, video materijale o tome kako učinkovito vježbati čitanje s učenicima prvih razreda. 
👉 Učinite čitanje zabavnijim: Učiniti čitanje razigranim može biti mnogo ugodnije. Koristite društvene igre, zagonetke i križaljke za izgradnju vokabulara. Interaktivne knjige i digitalne aplikacije također mogu pomoći u razvoju vještina čitanja na zabavan način.

Školska podrška

Školsko okruženje i uloga učitelja također su važni u rješavanju problema s razumijevanjem pročitanog i razvoju vještina čitanja.

👉 Diferencirano obrazovanje: Možete odabrati školu ili obrazovni način koji koristi diferencirane obrazovne metode koje uzimaju u obzir individualne potrebe i tempo razvoja učenika, kao što su Montessori ustanove.
👉 Programi za razvoj čitanja, specijalizirani kružoci, kampovi: Vaše dijete može sudjelovati u školskim programima za razvoj čitanja, specijaliziranim kružocima i kampovima, koji imaju za cilj poboljšati vještine čitanja.
👉 Učitelji kao podrška: Učitelji u školi imaju važnu ulogu u održavanju motivacije i razvijanju ljubavi prema čitanju. Pozitivnim povratnim informacijama te odabirom ili preporukom zanimljivog štiva može se pridonijeti povećanju interesa djece za čitanje.

Ajmo čitati!

Suočavanje s problemima čitanja nije lak zadatak i može čak dovesti do tjeskobe u školi, ali uz pravu podršku i pažnju, do ovoga ne mora doći. U kućnom okruženju redovito odvojite vrijeme za zajedničko čitanje, odabir zanimljivih knjiga i razgovor o pročitanom. 

Imajte na umu da je svako dijete jedinstveno i da ono što odgovara jednome ne mora odgovarati drugome. Istraživanje aktivnih metoda, korištenje odgovarajućih alata, i naravno, emocionalna potpora pomoći će vašem djetetu da se pripremi se za početak školske godine i postane sampouzdan čitač!