InspiracijaOdgoj djeceSamopouzdanje kod majki

Samopouzdanje nakon poroda: Kako se osjećati bolje, ljepše i sretnije?

  25. Studeni 2024.,    10 min. čitanja,
Nakon poroda, mnoge novopečene mame suočavaju se s nizom izazova koji mogu utjecati na sliku o vlastitom tijelu, mentalno zdravlje i cjelokupno samopouzdanje. Možemo reći kako promjene koje dolaze s majčinstvom zapravo donose mješavinu osjećaja – od sreće i ispunjenosti do nesigurnosti i iscrpljenosti. 
Ti osjećaji su posve normalni. S vremenom, stvari će doći na svoje mjesto, a postoji mnogo načina kako si možeš ovaj period učiniti ugodnijim i ponovno se osjećati dobro u vlastitoj koži.

Zavoli svoje “novo ja”

Očekivati da se tijelo odjednom vrati u prvotno stanje nakon što si podarila novi život je pomalo nerealno. Trebaš prihvatiti i voljeti svoje novo tijelo.

Postporođajni trbuh nije nešto čega bi se trebala sramiti – naprotiv, na njega možeš i moraš biti ponosna.
No, s druge strane, ako se ipak osjećaš loše zbog viška kilograma i jednostavno promjena “mindseta” ne pomaže, u redu je htjeti napraviti nešto po tom pitanju. Ali, nema potrebe da se forsiraš odlaziti u teretanu (osim ako to, naravno, želiš).

Mnoge žene izbjegavaju vježbanje jer im je nelagodno u takvom okruženju, ali postoji puno drugih načina da ostaneš aktivna i pokreneš se. Na primjer, ples, planinarenje, joga ili kućni treninzi mogu biti odličan izbor za tebe. 
Jesi li znala?
U Hrvatskoj postoje i programi vježbanja za mame i bebe što može biti odlična prilika za zajedničke aktivnosti van kuće. Prvi dio sata mame vježbaju same dok se bebice igraju i navikavaju na novi prostor, a u drugom dijelu vježbaju s bebama, uključujući čučnjeve i podizanje u zrak. 
Pokreni se prije svega radi sebe, svog zdravlja i boljeg osjećaja, a uz sve to, dokazano je da fizička aktivnost izravno i neizravno povećava samopouzdanje i razinu hormona sreće. Dakle, spoji ugodno s korisnim. 😎

A ako ti je teško pronaći motivaciju da uopće kreneš, pročitaj savjete fitness trenerica Antonie koja je i sama mama jednogodišnje curice:
Antonia Mišura Kendeš
Fitness trenerica
⁠Puno puta kad nemamo motivacije, disciplina je ta koja preuzima stvar. Također, svaki put kad poželite odustati, prisjetite se zašto ste uopće i počeli. Smatram da dovoljna motivacija može biti ta da budete sretna i zdrava mama svojoj djeci koja planira dugo, dugo biti sa njima i uz njih.

Prepreke poput bolesti djeteta, nesanice i svih neplaniranih situacija su dio realnosti roditeljstva i važno je znati kako se nositi s tim bez gubitka volje ili osjećaja poraza, ispadanja iz rutine. Ključna stvar je prilagodljivost. Kad se suočite sa takvim situacijama, prihvatite da će se plan možda morati promijeniti na neko vrijeme i da nije važno ukoliko propustite nekoliko treninga, dugoročni cilj je važniji od privremenih pauza. 

Fokusirajte se na ono što možete kontorlirati (zdravi obroci, unos tekućine i kraće šetnje tj. kretanje kad god imate priliku za iste). Kasnije bez osjećaja krivice napravite plan povratka u rutinu i podsjetite se zašto to uopće i radite.

Jedi zdravije

Baš kao i redovita tjelovježba, zdravija prehrana pomaže, ne samo u gubitku kilograma, već i našem mentalnom zdravlju. Ovo je posebno važno za mame koje trebaju više energije. Ono što jedemo može utjecati na razine kortizola i melatonina u našem tijelu, a to je ključno za naše raspoloženje. 

Kada se osjećamo dobro, odmah smo i sretnije. A sretna mama znači zadovoljna mama – samim time i samopouzdanija. Jer, ruku na srce, svi se bolje osjećamo kada ne pretrpavamo tijelo nezdravom hranom, zar ne?
Povezanost hrane i emocija
Prema dijetetičarki Sue-Ellen Anderson-Haynes, važno je jesti namirnice koje potiču proizvodnju dopamina, oksitocina, serotonina i endorfina. Neki od tih supernutrijenata uključuju omega-3 masne kiseline, magnezij, vitamin C, vitamin B1, folat (vitamin B6) i selen. Ove hranjive tvari ne samo da jačaju našu energiju, već i poboljšavaju samopouzdanje i pozitivno utječu na naše emocije.
Ono što je također zanimljivo jest da ako jedeš hranu bogatu melatoninom (npr. riža, trešnje, orašasti plodovi, riba...), to će značajno utjecati na kvalitetu tvog sna. Bolji san znači više energije tijekom dana, a to se odražava i na tvoje raspoloženje. A svi znamo koliko je dobar san važan mamama.
Antonia Mišura Kendeš
Fitness trenerica
Iako je možda lakše reći nego i učiniti, ali stvarno trebamo stvarati kvalitetno vrijeme za sebe kad god možemo i iskorištavati ga na najbolji mogući način.

Moj savjet je da planirate unaprijed. Kada imate trenutak, pokušajte unaprijed pripremiti jednostavnije, nutritivno bogate obroke. Na primjer: veće količine povrtnih juha, variva ili jela koja možete zamrznuti i koristiti po potrebi. Također, smoothie, salate, orašasti plodovi, voće, jaja, mliječni proizvodi su odlični kao brzo riješenje kad ste gladne.

Bitno je ne posezati stalno za pekarskim proizvodima ili restoranima brze hrane koliko god izazovno bilo. Isto tako je važno imati podršku partnera, obitelji ili prijatelja... Kad ne stižete same, tražite pomoć u pripremi obroka i pijte puno vode, hidratacija je jako važna.
Ovo su tri zlatna savjeta kako da zdravu prehranu učiniš jednostavnijom:

  • Planiraj obroke unaprijed. Kao što je trenerica Antonia naglasila, planiraj unaprijed. Odvoji malo vremena svake nedjelje da osmisliš jelovnik za nadolazeći tjedan. 
  • Biraj brze recepte. Odaberi jednostavne recepte s malo sastojaka. Na taj način možeš pripremati slične obroke i za bebu kada krene na BLW dohranu, što će ti dodatno olakšati posao. 
  • Zdrave grickalice pri ruci. Umjesto vrećice smokija, počasti se zdravijom alternativom kako ne bi odmah posezala za slatkišima i grickalicama u trenutku kada želudac poželi neki međuobrok.
Ipak, ne dozvoli da se pretjerano opteretiš brojanjem kalorija jer ćeš time postići kontraefekt. U redu je priuštiti si i čokoladu, i palačinku i pizzu kada se zaželiš. Sve je u balansu.

Pronađi društvo koje te razumije

Izgradnja “tima”, odnosno ljudi koji te razumiju, od iznimne je važnosti za svaku mamu. 

Facebook se pokazao kao odlična platforma za ovakva umrežavanja gdje možeš pronaći brojne lokalne grupe.

Vrlo često u ovakvim grupama osvane i post ovog tipa:
Drage mame, nedavno sam se doselila u Viroviticu i htjela bih se povezati s lokalnim mamama i da nam se djeca upoznaju. Tko je zainteresiran za jedan "mama meet up" u igraonici, parku, na kavi? 😊
A ako ne naiđeš na takav post, slobodno ga ti objavi. Zašto ne? :)

Ova okupljanja ne samo da potiču stvaranje novih prijateljstava, već omogućuju i razmjenu iskustava i savjeta o npr. grčevima kod beba, tantrum ispadima i ostalim roditeljskim temama što je osobito važno za novopečene mame. Dobra je ideja naći se u nekom kafiću s dječjom igraonicom kako bi se mališani igrali dok vi u miru ispijate kavu. ☕️

Postavi realne ciljeve

Odlično je imati cilj nakon poroda jer to te može motivirati i dati ti volju i snagu. No, ipak, bitno je da je taj cilj ostvariv.

Bez obzira radi li se o vraćanju energije, gubitku kilograma, učenju nove vještine ili pronalasku vremena za sebe, postavi realne ciljeve kako bi izbjegla razočaranje. Evo što možeš učiniti po tom pitanju:

  • Podijeli ciljeve na manje korake. Umjesto da se opterećuješ velikim ciljevima, razdvoji ih na manje, dostižne korake. Na primjer, umjesto da odmah kreneš vježbati sat vremena dnevno, postavi si cilj da svaki dan odvojiš 15 minuta za guranje kolica i šetnju s bebom. Godi tebi, godi bebi! 👌🏼
  • Prilagodi ciljeve mogućnostima. Ako primijetiš da su ti ciljevi preambiciozni, slobodno ih prilagodi i ne osjećaj se loše radi toga.
Antonia Mišura Kendeš
Fitness trenerica
Postavate male, dostižne ciljeve. Umjesto da odmah ciljate na vraćanje kilograma i forme prije trudnoće, počnite s manjim koracima poput dužih šetnji (pokušajte dosegnuti 10 000 koraka dnevno), radite vježbe za jačanje trupa (ukoliko postoji dijastaza vježbe disanja i prilagođene vježbe za trup su jako važne. Prvo se riješava dijastaza pa se tek onda kreće sa intezivnijim vježbama). Tek kad dosegnete jedan cilj, postavite drugi.

Slušajte svoje tijelo. Postporođajni period je vrijeme velikih fizičkih, ali i psihičkih promjena. Umor, bol, slabost i iscrpljenost su normalni. Imati novorođenče je izuzetno teško. Važno je prilagoditi vježbanje svom trenutačnom stanju i ne forsirati tijelo na nešto što vam u tom trenutku ne može dati. Ne osjećajte se krivima ako ciljeve ne ispunite odmah, ali isto tako i ne odustajte.
  • Prati napredak. Zabilježi svoj napredak kako bi mogla vidjeti koliko si daleko stigla. Ovo će ti pomoći održati motivaciju i potaknuti te da nastaviš.
  • Fokusiraj se na proces, a ne samo na ishod. Uživaj u malim koracima koje poduzimaš prema svojim ciljevima. Sva nova iskustva, kao što su učenje o sebi i prilagodba, vrijede više od samog rezultata.
  • Budi blaga prema sebi. Prihvati da putovanje može imati uspone i padove. Budi strpljiva i ne vrši pristisak na sebe.

Radi što god voliš

Postati majka je predivno iskustvo, ali često donosi i osjećaj gubitka vlastitog identiteta. Važno je da ne zaboraviš na stvari koje si voljela raditi prije nego što si postala mama. I dalje imaš pravo na to – uživati u izlascima s prijateljima, romantičnim večerama s partnerom, pa čak otići ponekad i u klub. 

Ove aktivnosti mogu ti pomoći u ponovnom pronalaženju sreće i strasti i izbjegavanju majčinskog burnouta.

Pokušaj pronaći vrijeme za sebe i razmisli o upisivanju na pojedine tečajeve ili bilo kojoj aktivnosti koja te ispunjava i pomaže ti da se osjećaš sretnom. I živom. ☺️
Možda će ti se svidjeti
U mnogim hrvatskim gradovima postoje tzv. “Paint and wine” radionice koje su idealne za predah od obaveza i "bijeg od kuće" uz kreativno slikanje i čašu vina, stvarajući tako priliku za druženje, izražavanje svoje umjetničke strane i uživanje u opuštenoj atmosferi.

Ako pak nisi umjetnička duša i ovo te ne zanima, bez brige. Postoje i brojne druge opcije kao što su Girls Only putovanja gdje možeš otići na kraći ili duži odmor sa ženama iz cijele zemlje.

To će nedvojbeno biti jedno sjajno iskustvo, zasluženi predah i mogućnost sklapanja novih prijateljstava. Možeš se učlaniti i u planinarski klub ako si ljubiteljica boravka u prirodi ili pak čitateljski ako te opušta dobra knjiga.

Muka zvana “povratak na posao”

Nakon godine dana provedenih kod kuće s bebicom, dolazi vrijeme za povratak na posao, a upravo tada mame često osjećaju kako im samopouzdanje opada. 

Naviknula si se na novu rutinu, a sada se moraš ponovno prilagoditi radnom okruženju. Ova promjena može izazvati socijalnu anksioznost dok se ponovo susrećeš s kolegama i suočavaš s različitim dinamikama na radnom mjestu. 

Možda ćeš se osjećati pomalo "izgubljeno", kao da sve kreće ispočetka, kao da si opet "novi zaposlenik." Da bi olakšala ovaj prijelaz, važno je pronaći načine kako uskladiti posao i privatni život. 
Prvo, pronađi pouzdanu osobu kojoj ćeš ostaviti dijete dok si na poslu, kako bi izbjegla dodatni pritisak i osjećaj krivnje kao mama. Kada znaš da ti je dijete u sigurnim rukama, osjećat ćeš se dobro, bezbrižno i moći raditi na svom profesionalnom rastu i napretku. A upravo takva vrsta rasta nerijetko doprinosi većem samopouzdanju.

Također, razgovaraj s kolegama i potraži podršku kako bi se osjećala ugodnije u novoj situaciji. Popričaj i sa šefom o potencijalnim situacijama kao što su odsutnosti radi boravka s djetetom za vrijeme bolesti i slično.  

Vrlo vjerojatno će svi razumjeti da ti treba vremena za povratak u rutinu. A ako pak uočiš negodovanje ili se ne osjećaš dobro u tom okruženju, sasvim je u redu razmisliti i o drugim poslovnim mogućnostima.

Zatraži pomoć 🩷

Pod pritiskom društvenih mreža i idealnih mama, često se osjećamo kao da sve moramo same. Kao da smo "junakinje" i "prave mame" samo kada sve odradimo same. 

No, ne dopusti da te takve misli obuzmu, jer postoji samo jedna istina: "sretna mama = sretno dijete." Dobra mama možeš biti samo ako si istinski sretna i zadovoljna sobom. 
Antonia Mišura Kendeš
Fitness trenerica
Jako je važno prihvatiti da ne morate i nekad ne možete sve same. Postavite prioritete i podijelite obaveze sa partnerom, članom obitelji ili prijateljicom i ne odbijajte pomoć jer to ne znači da niste sposobne, dapače… tražite je!

Pospremanje kuće, pranje veša i sve ostale obaveze mogu i moraju pričekati, smanjite nepotreban pritisak. Posvetite neko kvalitetno vrijeme sebi (makar i na nekoliko minuta) da bi mogli posvetiti i kvalitetno vrijeme svojoj bebi i svojoj obitelji. I ne, to nisu nikakvi luksuzi, nego nužna potreba.
Ne stavljaj se u drugi plan. Slobodno traži pomoć od voljenih ljudi, ali i profesionalnu pomoć terapeuta ako osjećaš da ti treba.

Ako pak ne voliš takve stvari često tražiti od obitelji ili prijatelja, razmisli o angažiranju dadilje. Ti i partner otiđite na večeru, u kino ili pak na vikend putovanje dok je beba u sigurnim rukama. I ne, nemoj se osjećati loše zbog toga. Itekako to zaslužuješ, draga mama! ✨

Članak je napisan bez ikakve suradnje sa subjektima navedenim u tekstu. Veze služe samo za inspiraciju čitateljima.