Trudnoća i todler u akciji: Savjeti za umorne mame
Trudnoća je već sama po sebi izazovna, a ako uz to dodamo i todlerovu nepresušnu energiju, dani postaju tri puta teži. Svaka trudnica se ponekad pita kako će izdržati tih devet mjeseci dok se istovremeno brine o djetetu koje traži stalnu pažnju.
No, duboko udahnite i ne paničarite. Uz prave strategije, pomoć i malo organizacije, moguće je prebroditi ove izazove, pa čak i uživati u ovom periodu. U nastavku donosimo praktične savjete koji će vam pomoći da balansirate trudnoću i roditeljstvo s osmijehom na licu.
Izazovi trudnoće uz todlera
Mnoge mame će se složiti da je ovakva situacija pravi test izdržljivosti. Neki od najvećih izazova u ovom razdoblju su umor i nedostatak sna, upravljanje energijom todlera, fizička nelagoda, suočavanje s ljubomorom te priprema djeteta za dolazak novog člana obitelji.
Koliko god strašno zvučalo, svaki problem ima i rješenje. Zato ćemo za vas obraditi svaki od ovih izazova i pokazati vam kako da si olakšate nadolazeće dane. Pa krenimo redom!
Kronični umor i nedostatak sna
Trudnice često osjećaju pojačan umor zbog promjena u tijelu koje podržavaju razvoj bebe. Hormon progesteron, koji se u trudnoći značajno povećava, djeluje sedativno i doprinosi osjećaju iscrpljenosti.
Dok trudnica balansira ove fizičke promjene, svakodnevna briga o todleru, koji je u fazi intenzivnog rasta i razvoja, može dodatno iscrpiti njezinu snagu i nerijetko dovesti do majčinskog burnouta.
✅ Rješenje:
- Spavajte kad i vaš todler spava. Uskladite vrijeme za odmor i ne skrolajte po mobitelu kada vam se ukaže prilika za odmor.
- Uzmite pauze i priuštite si samo "vrijeme za sebe." Uživajte u tihim aktivnostima poput čitanja ili meditacije koje vam mogu pomoći da se opustite.
- Delegirajte zadatke kad god je moguće. Razmislite o angažiranju spremačice kako biste smanjili kućanske obaveze i izbjegli fizički zahtjevne poslove koji mogu biti rizični tijekom trudnoće.
Fizička bol i nelagoda
Osim osjećaja slabosti i umora, trudnoća donosi i mnoge fizičke promjene koje mogu uzrokovati nelagodu.
Rast trbuha i više kilograma izazivaju bolove u leđima, zglobovima i trbuhu. Kada todler često traži da ga nosite, to dodatno opterećuje vaše tijelo, što može otežati svakodnevne aktivnosti, a potencijalno biti i opasno.
Dodatno opterećenje na trbuhu i vrtoglavica, koja pogađa mnoge trudnice zbog niskog tlaka, posebno se pogoršava kada pokušavate čučnuti i podignuti dijete.
✅ Rješenje:
- Objasnite djetetu zašto vam je teško nositi ga, a ako je dijete premalo da bi shvatilo, ponudite alternative poput maženja ili korištenja kolica kada ste vani.
- Uključite partnera ili pronađite pouzdanu sitericu za pomoć u svakodnevnim zadacima.
- Koristite trudnički jastuk i dodatno se ogradite jastucima za ublažavanje bolova i zaštitu trbuha tijekom spavanja (osobito ako spavate skupa s djetetom).
Napomena
Konzultirajte se s liječnikom o tome je li sigurno nositi dijete, osobito ako je trudnoća rizična ili ako osjećate bol i nelagodu.
Todlerova nepresušna energija
Todleri su puni energije, što može biti izazovno za trudnice koje ne mogu fizički pratiti njihovu aktivnost.
I dok će četverogodišnjak donekle moći razumjeti da mama nije u mogućnosti igrati nogomet u dvorištu ili vrtjeti hula-hop, dvogodišnjaku je to već teže objasniti.
I dok će četverogodišnjak donekle moći razumjeti da mama nije u mogućnosti igrati nogomet u dvorištu ili vrtjeti hula-hop, dvogodišnjaku je to već teže objasniti.
Zato je potrebno pronaći aktivnosti koje će ih zabaviti bez da dodatno opterećuju trudnicu.
✅ Rješenje:
- Predložite kreativne aktivnosti poput bojanja ili igranja s kockicama koje mogu zabaviti todlera bez velikog fizičkog napora.
- Upalite djetetu edukativne crtiće ili aplikacije koje će ga neko vrijeme animirati, ali pazite da ne prekoračite preporučeno vrijeme ekrana za njegovu dob.
- Zamolite sitericu da pomogne s redovitim posjetima parku i obavi zadatke vezane uz prijevoz. Ovo je posebno važno ako je propisano strogo mirovanje u trudnoći ili ako je todler previše aktivan, pa je često potrebno trčati za njim.
Ljubomorno starije dijete
Tijekom trudnoće, todleri mogu pokazivati znakove ljubomore.
Mališani su rastrgani između želje da budu veliki i želje da ostanu bebe. Nema ničeg lošeg u tome da povremeno ispunite djetetovu želju da ga držite kao bebu (ako to možete), ali je važno da ga usmjerite ka ponašanju prikladnom njegovoj dobi.
Ljubomora se često javlja kada dijete osjeti prijetnju svojoj poziciji ili pažnji koju je dosad primalo. Ovo može rezultirati tantrumima, pa čak i negativnim fizičkim ponašanjem poput udaranja maminog trbuha.
✅ Rješenje:
✅ Rješenje:
- Pokažite svom todleriću da ga volite i posvetite mu dovoljno pažnje. Npr., kada pomazite trbuh, pomazite i dijete.
- Pohvalite i nagradite pozitivno ponašanje. Recimo kada vam dijete pomazi trbuh, “priča” s bebom ili vam na neki način pomogne, dajte mu do znanja da ste to primijetili i da to cijenite.
- Uvedite posebne trenutke za zajedničke aktivnosti. Možete svaku večer igrati društvenu igru ili pogledati neki film zajedno. To će pomoći u jačanju veze i pokazivanju djetetu da je i dalje važno i voljeno, unatoč promjenama koje slijede.
Priprema todlera za novog člana obitelji
Nastavno na ovo o čemu smo upravo govorili, bitno je adekvatno pripremiti dijete i pomoći mu da se prilagodi novoj situaciji.
Imajte na umu da dijete ponekad neće pokazati znakove ljubomore ili problema za vrijeme trudnoće, no dolaskom bebe nastat će kaos. Zato je vrlo važno proći s mališanom kroz proces prilagodbe.
✅ Rješenje:
- Uključite todlera u jednostavne zadatke poput pripreme sobe i raspakiranja stvari za bebu. Dijete će se osjećati važno u ulozi velikog brata ili sestre.
- Postepeno potičite dijete da se igra samo i da usvoji rutine samostalne njege, poput pranja zubi. Dijete će postati samostalnije, a i vama će biti lakše kada beba stigne.
- Čitajte knjige i slikovnice koje pripremaju todlera za dolazak brata ili sestre. Priče i ilustracije pomoći će djetetu da kroz likove razumije što može očekivati i kako se treba ponašati.
Zatražite i prihvatite pomoć
Ako vam partner, obitelj i prijatelji mogu pružiti podršku, odlično! No, ako ste netko tko inače ne voli previše opterećivati okolinu, ako vam je partner često odsutan zbog posla ili pak nemate nikog svog u blizini, uvijek možete angažirati sitericu za obavljanje zadataka poput odlazaka u park, kreativnih igara s djetetom i pomoći općenito.
Također, razmislite i o pronalasku spremačice kako biste se maksimalno odmorili ovih devet mjeseci, održali dom urednim i spremnim za dolazak bebe.
I zapamtite: Niste sami i ne morate sve sami. Zatražite pomoć kada osjetite potrebu te uživajte u trudnoći i dragocjenim trenucima s vašim prvorođenim.